Spała

Spała (woj. łódzkie) to niewielka osada letniskowa na skraju Doliny Białobrzeskiej  w Spalskim Parku Krajobrazowym, który dawniej nazywano Puszczą Pilicką (nazwa ta funkcjonuje nadal zamiennie). Park został utworzony w 1995 r. Spała położona jest nad malowniczą rzeką Pilicą i jej lewym dopływem – strugą Gać. Jest to teren powiatu tomaszowskiego w gminie Inowłódź, w poprzednim podziale administracyjnym miejscowość przynależała do województwa piotrkowskiego. Klimat w tej urokliwej miejscowości wypoczynkowej jest typowy dla środkowej części Polski. Obecność zbiorników wodnych stwarza fantastyczne warunki dla roślinności, która bujnie porasta tutejsze tereny. Seniorzy zainteresowani wypoczynkiem w Spale, będą mieli okazję poobcować z naturą. Rosnące wzdłuż Pilicy lasy Spalskie zajmują około 9000 ha powierzchni, a wśród młodych sosen można znaleźć również starodrzewy sosnowe i dębowe, a także olchy oraz miejscami jodły. Ponad 100 drzew z tego terenu ma status pomników przyrody, głównie są to stare dęby. Ciekawą roślinnością charakteryzuje się bagienna część rezerwatu – możemy zaobserwować tu żurawinę, rosiczkę pośrednią oraz nenufary. Różnorodność flory jest niewątpliwie dużym atutem tutejszej ziemi, wiele spośród występujących tu gatunków objętych jest ochroną. W oddalonym od Spały o 15 km leśnictwie Książ koło Smardzewic w 1943 r. powstał ośrodek hodowli żubrów, który działa do dziś, aktualnie podlega on zarządowi Kampinoskiego Parku Narodowego. Niemniej w Spale atrakcji dla seniora nie brakuje. Turystów przyciąga do tej letniskowej miejscowości zarówno przyroda, jak i zabytki czy szlaki turystyczne. Każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Senior ceniący sztukę sakralną, powinien odwiedzić urokliwy kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.Jest tokatolickabudowla sakralna z drewna w stylu polskim. Wybudowana w 1923 r. według projektu architekta Kazimierza Skórewicza świątynia (na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego), zajęła miejsce po zburzonych koszarach carskich. Wzniesienie kościółka w tym miejscu miało więc znaczenie symboliczne. Jedyna nawa kościoła połączona jest z prezbiterium. Seniorzy, odwiedzając ten obiekt, zobaczą czterospadowy dach, na którego szczycie na ośmiobocznej sygnaturce umieszczono krzyż. Świątynia ma konstrukcję zrębową, a podmurówkę tworzą nieregularne kamienie. Ignacy Mościcki za czasów swojej prezydentury wyposażył kościółek w cenne witraże. Nawiązaniem do myśliwskiego charakteru osady jest dębowy ołtarz autorstwa Ludwika Konarzewskiego przedstawiający nawrócenie św. Huberta – patrona myśliwych. Świątynia znajduje się tuż przy parku.

Doskonale utrzymany niewielki park w stylu angielskim to oaza spokoju w centrum miejscowości. Każdy senior znajdzie tu chwilę wytchnienia w cieniu drzew przy fontannie. Z parku możemy podziwiać wieżę ciśnień. Oficjalnie park nosi nazwę Prezydentów II Rzeczpospolitej.

Carska wieża o wysokości 36 m znajduje się w samym centrum Spały tuż przy głównej ulicy, naprzeciwko parku. Obiekt powstał w 1890 r. i miał za zadanie zaopatrywać w wodę carskie osiedle. Odważnym seniorom proponujemy wspięcie się na wieżę widokową i podziwianie okolic, a tym mniej odważnym – pyszną kawę w kawiarni mieszczącej się w tym budynku.

Ciekawą historię ma spalski pomnik żubra, który wykonany jest w skali 1:1. Seniorzy wypoczywający w Spale, mają możliwość zobaczyć go na własne oczy. Statua powstała w celu upamiętnienia słynnego polowania cara Aleksandra III w Puszczy Białowieskiej i pierwotnie stała w Zwierzyńcu. Na rozkaz Mikołaja II Rosjanie powracając z frontu z I wojny światowej, zabrali pomnik ze sobą w głąb kraju, a w 1915 r. postawiono go w Moskwie. W 1924 r. polski rząd wynegocjował zwrot żubra, który przez jakiś czas zdobił dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie. Z Warszawy na polecenie prezydenta Mościckiego żubr-obieżyświat zawitał w Spale i tu stoi do dnia dzisiejszego. Podobno podczas II wojny światowej niemiecki żołnierz uciekający z odciętą głową posągu został rozstrzelany, a zrabowaną część żubra przytwierdzono z powrotem na miejsce. Mówi się, że Niemcy planowali wywieźć cały pomnik, lecz ze względu na jego gabaryty nie sprostali temu wyzwaniu logistycznie.

Aktualnie w budynku dawnego hotelu carskiego mieści się hotel Savoy. Obiekt powstał na potrzeby carów Aleksandra III i Mikołaja II, ich rodzin oraz gości. Niektórzy twierdzą, że w budynku przebywał także Rasputin. Po I wojnie światowej swoich gości w hotelu kwaterowali Piłsudski i Mościcki. Zapewne każdy senior śledził losy dzielnych polskich wojaków i Szarika, dobrze więc będzie wiedzieć, że charakterystyczne schody budowli służyły za scenografię w niektórych scenach popularnego serialu „Czterej pancerni i pies”.

Staw Spała jest jednym z pięciu zbiorników wodnych na rzece Gać. Będzie to prawdziwy raj dla wędkujących seniorów. Akwen obfituje w szczupaki, liny, okonie i karpie – te ostatnie podobno nawet o wadze dwucyfrowej! Wzdłuż zbiornika biegnie deptak, na którym przy odrobinie szczęścia można spotkać spacerującą gwiazdę sportu trenującą w pobliskim ośrodku. Przy stawie znajduje się ceglany budynek dawnej elektrowni, w której obecnie znajduje się przytulna kawiarnia.

Położony na powierzchni 22 ha Ośrodek Przygotowań Olimpijskich to do dziś popularny obiekt sportowo-rekreacyjny z zapleczem rehabilitacyjnym. Można tu zorganizować spotkanie integracyjne lub udać się na turnus rehabilitacyjny. Dla seniora to doskonałe miejsce na odnowę biologiczną i okazja, by zadbać o swoją kondycję. Czyste powietrze okolicznych lasów dodatkowo sprzyja wypoczynkowi i regeneracji. W kompleksie znajdują się m.in. kryty basen, siłownia, hale do sportów zespołowych, strzelnica, grota solna, komora do krioterapii oraz sauna.

Zaledwie 650 m dzieli Centrum Przygotowań Olimpijskich od Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich. Jest to reprezentacyjna drewniana leśniczówka w stylu zakopiańskim z 1983 r. Wewnątrz mieści się wystawa upamiętniająca walkę leśników z hitlerowcami. Seniorzy zobaczą tu m.in. chorągwie, urny i zdjęcia, a także drzewo pamięci z nazwiskami ofiar. Ekspozycja ma charakter multimedialny. Obok domu znajduje się pomnik leśnika autorstwa Zbigniewa Władyki.

Senior spacerujący po Spale powinien zatrzymać się na chwilę przy kapliczce św. Jana Nepomucena z 1877 r. Wzniesiona przez Adama Pająka jako wotum dziękczynne za ocalenie syna od utonięcia.

W oddalonym o niecałe 12 km od Spały Tomaszowie Mazowieckim seniorzy znajdują się niezwykłej urody wywierzyska krasowe nadające wodzie niebiesko-zielonkawą barwę, skąd wzięła się nazwa rezerwatu. Niebieskie Źródła powstały na spękanych jurajskich skałach wapiennych, gejzery pulsujące w basenach podrzucają swoimi strumieniami wapienny piasek, co tworzy piękne widowisko. Rezerwat jest domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, a niektóre rośliny występujące tutaj trudno spotkać w innych miejscach w Polsce.

Będąc w Spale lub w okolicy, nie można pominąć zwiedzania bunkra kolejowego w miejscowości Konewka znajdującej się w odległości 3,6 km. Można dotrzeć tam samochodem lub jedną z wielu ścieżek rowerowych. Zwłaszcza seniorzy pasjonujący się historią będą zainteresowani tym obiektem. Budowę bunkru w Konewce wraz z podobnymi fortyfikacjami w miejscowości Jeleń rozpoczęto w 1939 r. W 1941 r.schron w Konewce był już wykorzystywany przez niemieckie kolejowe składy sztabowe. W obiekcie pojawiał się podobno sam Adolf Hitler. Schron kolejowy w Konewce ma długość 380m, w części mieści się wystawa broni i umundurowania. Przez całą długość schronu ciągną się tory kolejowe, w bocznych korytarzach na podłodze może stać woda. Bardziej sprawny senior może się pokusić o zejście wąskimi schodkami do korytarza technicznego, na pewnym odcinku jest tam bardzo niski strop i śliskie podłoże, więc należy zachować ostrożność. Fortyfikacje są porośnięte mchem, a wokół rośnie piękny stary las, w którym nietrudno o spotkanie ze zwierzętami takimi jak dzik czy sarna. Spacer po schronie jest przyjemny zwłaszcza latem, gdyż panuje tu dużo niższa temperatura niż na zewnątrz. W weekendy dla chętnych za dodatkową drobną opłatą dostępne są przejażdżki radzieckim lub niemieckim motocyklem z koszem oraz samochodem wojskowym. Obok bunkru jest miejsce na ognisko, a w sklepiku można zakupić ciekawe pamiątki. Ze Spały do bunkra dojedziemy w sezonie także turystyczną „kolejką carską”. Na zwiedzanie tego miejsca warto zarezerwować sobie około 2 godzin i ewentualnie przedłużyć pobyt o spacer w pobliskim lesie.

Dla aktywnych

Aktywnym i dbającym o kondycję seniorom polecamy ścieżkę edukacyjną „Rezerwat Spała”. Wytyczono ją na terenie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Dwukilometrowa trasa nie jest zbyt wymagająca, za to niezwykle malownicza i urozmaicona. Wędrując, mamy okazję podziwiać wiekowe dęby, leśne strumyki, zakola rzeki Pilicy. Znajdziemy tam doskonałą na piknik drewnianą altanę oraz grotę św. Huberta – myśliwski pomnik wzniesiony na cześć carskiego polowania i odnowiony w 1933 r. z myślą o prezydencie Mościckim. W tym miejscu pod kamieniem z napisem „Lord” w 1935 r. spoczął ukochany pies prezydenta. Interesującym zjawiskiem są tzw. sosny na szczudłach – drzewa z mocno odsłoniętymi korzeniami palowymi. Czas spokojnego przemarszu to od 1 do 1,5 godziny.

Przechodząc przez most na rzece Pilicy i mijając nowe osiedle mieszkaniowe, tuż za czerwonym szlakiem można zaobserwować imponujący starodrzew. Trasa wzdłuż rzeki doprowadzi nas do dzikiej plaży w lesie, z łagodnym, piaszczystym brzegiem. Można stąd dotrzeć spacerem do miejsca, w którym rzeka Gać wpada do Pilicy. 

Pilica jest wymarzoną rzeką dla kajakarzy. Trasy ze Spały o różnej długości oraz stopniu trudności można dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Seniorom i rodzinom z dziećmi przypadną do gustu krótkie i mniej wymagające trasy – najkrótszą ośmiokilometrową pokonamy w zaledwie 2 godziny, a łaknący wyzwań wprawieni kajakarze mogą wybrać się nawet na dwudniowy spływ. W drogę powrotną (jeśli starczy sił) warto wybrać się rowerem dostarczonym przez organizatora spływu.

Oferty dla seniora

BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER

SPAŁA – OW ZACISZE

• od 925 zł / os.
• BOŻE NARODZENIE
• 5 dni
• śniadanie, obiadokolacja
• Kolacja Wigilijna
• wspólne robienie ozdób i strojenie choinki
• wieczorek przy muzyce i lampce wina

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny