ROWY – OW WYDMA PARK
• od 1660 zł / os.
• maj – wrzesień
• 10 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
Rowy (woj. pomorskie) to nadmorska wieś położona w północnej części Polski. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Rowy, znajdującego się w północno-wschodniej części gminy Ustka, w powiecie słupskim. Ta uroczo położona wieś letniskowa leży na terenie Wybrzeża Słowińskiego, u ujścia rzeki Łupawy i w pobliżu jeziora Gardno. Rowy znajdują się między Łebą a Ustką. To urokliwa miejscowość licząca zaledwie kilkaset mieszkańców, porośnięta lasami sosnowymi, z wydzielonymi nad morzem kąpieliskami letnimi. W zachodniej części wsi utworzono obszar chronionego krajobrazu „Pas Pobrzeża na Wschód od Ustki”, a na wschód od Rowów znajduje się Słowiński Park Narodowy z przepięknymi ruchomymi wydmami. Na zachód od miejscowości wzdłuż Bałtyku ciągnie się wybrzeże klifowe.
Rowy znajdują się w strefie klimatu morskiego, który cechuje się nieco chłodniejszym latem i cieplejszymi zimami. Powietrze jest tu wilgotne, a za sprawą obecnego w nim jodu, korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie przyjezdnych. Miejsce to powinni odwiedzić zwłaszcza seniorzy, którzy borykają się ze schorzeniami dróg oddechowych, astmą i alergią. Jeśli zależy nam na kąpielach w Bałtyku i wylegiwaniu się na plaży, najlepiej odwiedzić Rowy w okresie od czerwca do sierpnia. W lipcu jest tu najcieplej, jednak nadmorskie kurorty są piękne o każdej porze roku, także jesienią i zimą.
Senior, który postanowi spędzić wakacje w Rowach, z pewnością nie będzie zawiedziony. Choć to niewielka miejscowość nadmorska, to ma wiele do zaoferowania. W dawnej osadzie rybackiej znajduje się mały port rybacki, dwa letnie kąpieliska, piaszczyste plaże i kilka zabytków. Co ciekawe we wrześniu 2000 r. w Rowach odbyły się mistrzostwa świata seniorów w szachach. Przede wszystkim jednak seniorzy znajdą tu spokój, a obok atrakcji w Rowach i okolicy, mają możliwość pooddychać czystym, świeżym i bogatym w jod morskim powietrzem.
Senior ceniący sztukę sakralną, powinien odwiedzić urokliwy kościółek pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej.Jest tokatolickabudowla sakralna z drewna w stylu polskim. Wybudowana w 1923 r. według projektu architekta Kazimierza Skórewicza świątynia (na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego), zajęła miejsce po zburzonych koszarach carskich. Wzniesienie kościółka w tym miejscu miało więc znaczenie symboliczne. Jedyna nawa kościoła połączona jest z prezbiterium. Seniorzy, odwiedzając ten obiekt, zobaczą czterospadowy dach, na którego szczycie na ośmiobocznej sygnaturce umieszczono krzyż. Świątynia ma konstrukcję zrębową, a podmurówkę tworzą nieregularne kamienie. Ignacy Mościcki za czasów swojej prezydentury wyposażył kościółek w cenne witraże. Nawiązaniem do myśliwskiego charakteru osady jest dębowy ołtarz autorstwa Ludwika Konarzewskiego przedstawiający nawrócenie św. Huberta – patrona myśliwych. Świątynia znajduje się tuż przy parku.
Choć w tak małej miejscowości jak Rowy próżno szukać rynku, to życie toczy się tu w pobliżu nadmorskiej promenady. Promenada znajduje się ok. 300 m od portu rybackiego. Ten urokliwy, ciągnący się nad brzegiem Bałtyku ciąg pieszy co roku przyciąga tłumy turystów. Do promenady w Rowach dojdziemy m.in. ul. Plażową, najczęściej uczęszczaną trasą. Promenada łącznie ma 250 m długości, a wzdłuż traktu seniorzy mogą natknąć się na liczne ławeczki, by odpocząć i podziwiać morze. Dodatkowo wieczornym spacerom sprzyja obecność oświetlenia i zejście do morza.
W odległości 650 m od centralnej części miejscowości znajduje się port rybacki, nad ujściem rzeki Łupawy. Podczas podróży seniora po miejscowości nietrudno dotrzeć do portu. Już z oddali zobaczymy kutry rybackie z oznaczeniem ROW na burtach. W sezonie seniorzy mają okazję wybrać się takim kutrem w rejs po Bałtyku. Portowe nabrzeże zaprowadzi nas na falochrony. Port powstał w 1975 r., a kutry rybackie cumują do niego po obu brzegach rzeki. Wejście do portu mierzy ok. 12 m szerokości, a następnie zwęża się do ok. 7 m. Pieczę nad ruchem statków sprawuje Bosmanat Portu Rowy, a infrastruktura leży po stronie Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Seniorzy ceniący sztukę sakralną powinni odwiedzić kościół pw. Apostołów Piotra i Pawła. Obiekt znajduje się ok. 300-400 m od centrum wsi. Jest to świątynia zbudowana w stylu neoromańskim, a jako budulca użyto granitowego kamienia w latach 1844-1849. Pierwotnie był to kościół protestancki, następnie został przekazany kościołowi rzymsko-katolickiemu.
Niespełna 800 m dzieli centrum Rowów od tzw. wzgórza cmentarnego, znajdującego się w pobliżu kościoła. Miejsce to jeszcze do lat 50. XX w. było faktycznie cmentarzem. Oprócz mieszkańców wsi chowano tu także marynarzy z rozbitych statków o różnych narodowościach. Jak podaje rowieńska kronika kościelna, w latach 1796-1936 w okolicy rozbiło się blisko 25 żaglowców i statków. Po II wojnie światowej cmentarz zlikwidowano, jednak z coraz bujnej roślinności wyłaniają się nieliczne nagrobki. Seniorzy interesujący się historią powinni odwiedzić to miejsce. To właśnie tu spoczywa pastor kaszubski – Johann Jarcke-Gustowski, dziadek Yorka von Wartenburga, feldmarszałka wojska pruskiego, który pokonał Napoleona w 1812 r.
Kolejną atrakcją dla seniora są pozostałości średniowiecznego grodu, w obrębie którego mieściła się rezydencja rycerska typu motte. Obiekt miał postać wieży z wałem obronnym i fosą. Pozostałości gródka znajdują się nad jeziorem Gardno, przy ul. Spokojnej.
Wczasy seniora w Rowach to również doskonała okazja do tego, by odpocząć nad pobliskim jeziorem, zlokalizowanym w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego nad Jeziorem Gardno. Jego powierzchnia ma ponad 2,4 tys. ha, a maksymalna głębokość wynosi 2,6 m. Z morzem jezioro łączy rzeka Łupawa. Seniorzy, którzy pasjonują się wędkarstwem, mogą tu złowić płocie, okonie i węgorze. Na jeziorze znajduje się tzw. Wyspa Kamienna, która obecnie stanowi rezerwat rzadkich ptaków. Będąc nad Jeziorem Gardno, senior może wejść na wieżę widokową, skąd rozciąga się piękny widok na jezioro i okolice. Punkt widokowy jest zlokalizowany w promieniu 3 km od Rowów. Spacery wzdłuż brzegu jeziora to relaksująca aktywność i piękne widoki.
Pas wybrzeża od Rowów do Łeby zajmuje Słowiński Park Narodowy, cudowne miejsce na wyprawę seniora. Jego obszar ma prawie 33 tys. ha, położony jest na terenie pięciu gmin i dwóch powiatów. Obszar tego miejsca podzielony został na dziewięć tzw. obwodów ochronnych, do których należy Obwód Ochronny Rowy, który zajmuje część Mierzei Gardnieńsko-Łebskiej oraz łąki nad Jeziorem Gardno. Przez jego teren biegną liczne szlaki turystyczne, a seniorzy mogą udać się w trasę ścieżką przyrodniczą związaną z tutejszym ptactwem wodnym i błotnym, które mają swoje siedliska lęgowe nad Jeziorem Gardno – jest to Międzynarodowa Ostoja Ptaków. Podczas spaceru po obwodzie seniorzy mogą zobaczyć pozostałości po dawnym lesie bukowo-dębowym tzw. Zatopionym lesie koło Czołpina. Drzewa rosły na mierzei kilka tysięcy lat temu, a dziś pozostały po nich wystające z piasku pnie. Podczas wyprawy po Słowińskim Parku Narodowym natkniemy się na wydmy ruchome, różnorodne gatunki zwierząt i roślin, jednocześnie inhalując się świeżym i czystym powietrzem.
W odległości ponad 15 km od Rowów znajduje się latarnia morska w Czołpinie. Obiekt jest zlokalizowany kilometr od brzegu Bałtyku na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Miejsce, w którym zlokalizowana jest latarnia, to uroczy, oddalony od cywilizacji zakątek, gdzie na wzgórzu wznosi się 25-metrowa latarnia. Prowadzi do niej fragment szlaku leśnego o długości 1,5 km. Podczas podróży do latarni seniorzy mogą podziwiać słynne ruchome wydmy na wysokości Łebska.
Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w odległości ok. 20 km od Rowów seniorzy mogą odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Obiekt powstał w 1963 r. i upamiętnia mieszkających tu Słowińców i Kaszubów. To właśnie tu, w Klukach, turyści mogą podziwiać budownictwo, pozostałości kultury materialnej i niematerialnej ludności słowińskiej. Muzeum mieści się na obszarze 10 ha i można w nim obejrzeć stałą ekspozycję, która przybliża nam, jak wyglądała kultura i życie dawnych mieszkańców tych terenów. Seniorzy zainteresowani tematem zobaczą tu m.in. XIX-wieczne zagrody, a w nich budynki gospodarcze, piece chlebowe, piwnice i studnie. Muzeum możemy odwiedzać przez cały rok. Prz okazji możem też trafić tu na imprezy folklorystyczne m.in. majowe „Czarne Wesele”, podczas którego zobaczyć możemy pokazy wydobywania torfu. Latem organizowane są tu „Dni z Muzyką i Chlebem” oraz „Dni Rzemiosła i Techniki”.
Ciekawą atrakcją zarówno dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, jak i seniorów, jest wyjątkowe miejsce, w którym nie brakuje atrakcji. Mowa o Dolinie Charlotty w Strzelinku, miejscowości zlokalizowanej ok. 30 km do Rowów. Jeśli mamy dość zgiełku i tłumów, z pewnością warto się udać do Doliny Charlotty Resort & SPA. Senior, który jest miłośnikiem zwierząt, może zwiedzić tutejsze zoo. Zobaczymy w nim m.in. żubry, wielbłądy, zebry, kapibary, a także mniej znane zwierzęta jak gibony, makaki, mary patagońskie czy wyjce. Ale to nie wszystko! Zwiedzający mogą również udać się w rejs łodzią w ramach Wodnego Zoo Safari, podczas którego łódź będzie cumować do tematycznych wysepek, m.in. wyspy lemurów.
W bliskiej odległości od zoo w Dolinie Charlotty, seniorzy mają również okazję zwiedzić tutejsze fokarium. Zobaczymy w nim bałtyckie foki szare, wesoło baraszkujące w basenach, prezentujące swoje możliwości, zachęcane przez instruktorów.
W razie niepogody seniorzy mogą skorzystać z krytych basenów w sąsiednich miejscowościach. Jeśli chcemy popływać, a morze jest zbyt wzburzone, warto wybrać się do oddalonego o ponad 30 km Redzikowa, gdzie znajduje się Park Wodny Redzikowo. W tym miejscu mamy do dyspozycji basen sportowy i basen rekreacyjny połączony z basenem zewnętrznym. Dodatkowo korzystanie z aquaparku urozmaicają atrakcje wodne takie jak: rwąca rzeka, bicze wodne, gejzery i leżanki do masażu wodnego, jacuzzi oraz zjeżdżalnia rurowa. Dodatkową atrakcją dla seniora jest znajdująca się na terenie kompleksu kręgielnia. Znajdują się w niej cztery tory do gry oraz bufet, w którym możemy coś przekąsić lub wypić.
Nieco ponad 20 km dzieli nas od Ustki, która również oferuje turystom wodne atrakcje pod zadaszeniem. Przy ul. Wczasowej znajduje się dwupoziomowy park wodny – Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka.Na parterze seniorzy mogą popływać w basenie sportowym lub Na piętrze budynku znajduje się basen z wodą termalną.
Nieco ponad 20 km dzieli nas od Ustki, która również oferuje turystom wodne atrakcje pod zadaszeniem. Przy ul. Wczasowej znajduje się dwupoziomowy park wodny – Grand Lubicz Uzdrowisko Ustka.Na parterze seniorzy mogą popływać w basenie sportowym lub Na piętrze budynku znajduje się basen z wodą termalną.
Będąc w Ustce, warto odwiedzić tutejszy port morski. Nieopodal wejścia na falochron wschodni, mamy okazję podziwiać Pomnik Syrenki. Przedstawia on nagą kobietę, która wpatruje się w morze. Tuż obok portu znajduje się latarnia morska o wysokości 20 m. Obiekt został wzniesiony z czerwonej cegły pod koniec XIX w., a ze szczytu ośmiobocznej wieży można podziwiać widok na miasto i morze.
Niecałe pół kilometra od portu morskiego w Ustce znajduje się Dom Kapitana Haase. Jest to dwukondygnacyjny budynek szachulcowy z poddaszem, wybudowany na początku XIX w., wzniesiony na drewnianym szkielecie wypełnionym cegłami i trzciną zmieszaną z gliną. Na jednej z belek odkryto inicjały Petera Haase, usteckiego kapitana i syna żeglarza. Dziś w tym obiekcie mieści się Centrum Kultury Bałtyckiej. Wewnątrz seniorzy mogą oglądać m.in. czasowe wystawy.
Spacerując nadmorską promenadą w Ustce, natkniemy się na ciekawy obiekt – Ławeczkę Ireny Kwiatkowskiej, znanej aktorki i artystki kabaretowej. Pomnik powstał w 2011 r. na cześć aktorki, która często bywała w Ustce. Seniorzy podczas spaceru promenadą, będą jednocześnie podążali śladami Ireny Kwiatkowskiej.
Seniorzy uprawiający jogging powinni przyjechać do Rowów w lipcu. Wówczas odbywa się tu Bieg 10 mil „Szlakiem Zwiniętych Torów”. Wydarzenie jest organizowane przez Gminę Ustka i Stowarzyszenie Turystyczne Gminy Ustka „Klif”. W ten sposób Rowy i Gmina Ustka promują bieganie rekreacyjne i zdrowy styl życia. W imprezie mogą wziąć udział zarówno dzieci, młodzież, jak też panie powyżej 50 r.ż. i panowie po sześćdziesiątce. Trasa wiedzie dawną linią kolejową, łączącą Ustkę z Rowami i liczy 23 km. Jest przyjemna i łatwa, biegnie drogami gruntowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokonać ją rowerem poza trwającym maratonem. Warto spróbować swoich sił, gdyż laureaci otrzymują puchary, nagrody pieniężne orazrzeczowe.
Fani wycieczek rowerowych mogą udać się na przejażdżkę z Rowów lub miejscowości Objazdy do wieży widokowej nad Jeziorem Gardno. Trasa w obu przypadkach liczy 3 km. Seniorzy mogą wystartować z Rowów, jadąc ul. Kościelną, lub z Objazdów (spod kościoła). Następnie trasa z Rowów prowadzi oznakowanym szlakiem rowerowym R10 przez las. Do wieży dotrzemy bez problemu, gdyż na trasie mijać będziemy drewniany drogowskaz.
Seniorzy mający dość sił na dłuższe dystanse, mogą udać się na wyprawę nadmorskim pieszym szlakiem czerwonym z Rowów do Łeby. Trasa biegnie głównie przez Słowiński Park Narodowy i liczy 36 km. Jest dobrze oznakowana, a po drodze możemy odwiedzić najciekawsze atrakcje m.in. latarnię morską w Czołpinie i wydmy.
Kolejna rowerowa trasa to liczący ok. 20 km „Szlak Trzech Jezior”, który pokonamy w 3–3,5 godziny. Przejażdżkę rozpoczynamy w Rowach przy bramie wejściowej Słowińskiego Parku Narodowego, dalej trasa biegnie czerwonym szlakiem (oraz szlakiem R10). Po kilku kilometrach znajdziemy się przy pierwszym jeziorze – Gardno, tuż przy punkcie widokowym. Drugim jest Jezioro Dołgie Małe, a kolejnym – Dołgie Duże. Trasa wiedzie głównie przez leśne ścieżki, a po dotarciu do trzeciego jeziora wracamy tą samą drogą do Rowów.
• od 1660 zł / os.
• maj – wrzesień
• 10 dni
• śniadanie, obiad, kolacja