Krynica Zdrój

Krynica-Zdrój, zwana niekiedy błędnie „Krynicą Górską” (dla odróżnienia z Krynicą Morską) to wspaniały kurort i bardzo znane uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim. Miasto leży w dolinie potoku Kryniczanka, a otoczone jest górami – Parkową, Krzyżową i Jasiennikiem.

Krynica zawdzięcza swój rozwój austriackiemu urzędnikowi Franciszkowi Stix von Saubergenowi. Wiedział on o leczniczych właściwościach krynickich wód mineralnych i postanowił utworzyć tu uzdrowisko. W 1793 r. wykupił ziemie wokół źródeł wód mineralnych i zbudował pierwsze obiekty zdrojowe. Już kilka lat później Krynica rzeczywiście otrzymała urzędowy status zdrojowiska. W drugiej połowie XIX w. zaczęto rozbudowę miasta.

W okresie drugiej wojny światowej wysiedlono z Krynicy Polaków, Łemków i Żydów. Miasteczko stało się kurortem dla Niemców. Dziś Krynica znów jest jednym z najbardziej znanych górskich kurortów, uwielbianym tak przez turystów, jak i przez kuracjuszy. Od 1990 r. odbywa się tu Forum Ekonomiczne – spotkanie przedstawicieli środowiska biznesu, polityki, gospodarki i ekonomii, a o Krynicy mówi się „polskie Davos”. Krynica znana jest także z Festiwalu im. Jana Kiepury. Należy on do najstarszych w Polsce, odbywa się od 1967 r. Przez lata festiwal się rozrastał, a impreza nabrała międzynarodowego rozmachu dzięki Bogusławowi Kaczyńskiemu, który był dyrektorem artystycznym festiwalu przez 28 lat.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Ujęcia wody mineralnej

W Krynicy-Zdroju są 23 ujęcia wody mineralnej, jednak tylko 7 nadaje się do kuracji pitnej – „Zdrój Główny”, „Słotwinka”, „Jan”, „Józef”, „Tadeusz”, „Mieczysław” i „Zuber”. Woda z pozostałych źródeł używana jest do inhalacji i kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

0,32 proc. szczawa żelazisto-wapienna, manganowa i zawierająca duże ilości bezwodnika kwasu węglowego. Polecana przy anemii, schorzeniach przewodu pokarmowego oraz zaburzeniach gruczołów dokrewnych.

0,41 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowo-wapniowa, żelazista. Polecana w chorobach związanych z niedoborem magnezu, np. nerwicach i stanach stresowych, a także w schorzeniach przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Woda ta działa także przeciwalergicznie i wspiera usuwanie metali ciężkich.

0,071 proc. szczawa słabo zmineralizowana, zawierająca wodorowęglan wapnia. Ma działanie moczopędne, polecana w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych dróg moczowych i w kamicy nerkowej. Stosuje się ją także w cukrzycy, miażdżycy i przy skazie moczanowej.

0,11 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa o silnym działaniu moczopędnym. Stosowana w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych, a także w anemii i niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego.

2,14 proc. szczawa wodorowęglanowo-sodowo-magnezowa, borowa zaliczana do najsilniejszych w Europie. Stosowana jest w leczeniu nadkwasoty oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Polecana przy cukrzycy i schorzeniach dróg żółciowych.

0,42 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa stosowana przy anemii, skazie moczanowej i chorobach przewodu pokarmowego.

0,38 proc. szczawa wodorowęglanowo-wapniowa zawierająca duże ilości żelaza. Polecana przy schorzeniach jelit, niedokrwistości, nadkwasocie oraz chorobach żołądka.

Tu warto być

Znajduje się tu 60-hektarowy Park Zdrojowy, trzy stawy, ścieżka zdrowia, dwa szlaki turystyczne i czynny także latem tor saneczkowy. Popularnym miejscem wypoczynkowym w drodze na szczyt jest Polana Michasiowa ze źródłem „Bocianówka” oraz Altaną Michasiową. Na szczyt Góry Parkowej można też wjechać zabytkową koleją linowo-terenową. Wybudowano ją w 1937 r. i była to pierwsza w Polsce kolej tego typu (rok później powstała kolej na Gubałówkę). Dziś jest zabytkiem kultury technicznej. Dolna stacja kolei znajduje się obok deptaku krynickiego. Długość trasy wynosi 642 m, a różnica poziomów wynosi 148 m. Dwa wagony poruszają się po jednym torze z mijanką pośrodku trasy. Jazda trwa 3 minuty, a spadki na trasie wynoszą nawet 26 proc. Już sama jazda koleją jest przygodą. Na szczycie znajdziemy punkt widokowy, rajskie zjeżdżalnie, kawiarnię i wyciąg narciarski.

Jaworzyna Krynicka to jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce (działa tu 7 wyciągów i 14 tras zjazdowych) i wspaniały punkt widokowy (widać stąd cały horyzont). Znajdziemy tu też świetne karczmy. Na szczyt prowadzi kolej gondolowa. Każdy wagon mieści 6 osób. Jazda trwa ok. 7 minut, a po drodze można podziwiać nie tylko piękne widoki Beskidu Sądeckiego, ale – przy dobrej widoczności – także Tatry. W górnej części północnego stoku znajduje się schronisko PTTK i Muzeum Turystyki Górskiej. Atrakcją Jaworzyny są jaskinie i wychodnie (miejsca, w których skała „wychodzi” nad powierzchnię ziemi). Największa wychodnia – Kamień Diabelski – znajduje się na wschodnim stoku.

Jest centralnym miejscem spacerowym. Mieszczą się tu m.in. Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Borowinowe oraz piękne wille i pensjonaty. Przy Deptaku (Bulwary Dietla) znajduje się również odnowiona niedawno Pijalnia Główna. Nad Deptakiem wznosi się Góra Parkowa. Przy Deptaku stoi także Muzeum Nikifora Krynickiego – Galeria Sztuki „Romanówka”.

To atrakcja nie tylko dla dzieci! Wizyta w tym muzeum to prawdziwa podróż w czasie. Jest tu klasa szkolna i ponad 3 tysiące zabawek od starożytności do lat 80. XX wieku. Są lalki, żołnierzyki, misie, resoraki, liczydła, kolejki… Wiele ma wartość zabytkową lub kolekcjonerską. 

Stoi tu najstarszy zachowany budynek zdrojowy i dawna pijalnia wody mineralnej „Słotwinka”. To tzw. Pawilon Chiński z 1808 r. Tuż obok znajdziemy pochodzący z 1870 r. pawilon dla orkiestry (obecnie restauracja „Koncertowa”). Sercem parku jest tężnia solankowa, do której woda przywożona jest beczkowozami z kopalni soli w Bochni. 

To rzadka atrakcja – drewnianą konstrukcję wybudowano w koronach drzew. Można stąd podziwiać wspaniałe widoki. Mieści się lesie pasma Jaworzyny Krynickiej, na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m), ma wysokość 49,5 metra. Prowadzi do niej ponad kilometrowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w koronach drzew. Podpierana jest przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. Na wieżę można się dostać nowoczesną, 6 osobową kolejką krzesełkową lub wejść spacerem utwardzoną, widokową drogą.

Jest częścią większego szlaku – Architektury Drewnianej. Można na nim podziwiać niezwykłe świątynie i drewnianą zabudowę Krynicy. Łemkowie to dawna grupa etniczna od wieków zamieszkująca okolice Krynicy-Zdroju. Po II wojnie światowej zostali stąd wysiedleni, cerkwie jednak pozostały. Większość z cerkwi na szlaku została zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku. Dziś pełnią funkcję kościołów katolickich, ale zachowały oryginalny wystrój cerkiewny. Szczególne warto zwrócić uwagę na cerkiew św. Jakuba w Powroźniku. Została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z 1600 r. i uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew w polskich Karpatach.

Na wierzchołek góry z centrum Krynicy prowadzi żółty szlak. Wędrówka trwa ok. godziny. Na szczyt Góry Krzyżowej wyjeżdża również kolej krzesełkowa. Ze szczytu rozpościera się panorama na Krynicę- Zdrój, Górę Parkową, Góry Leluchowskie i wierzchołki Beskidu Niskiego. 

W oddalonej ok. 10 km od Krynicy-Zdrój Muszynie można korzystać z uroków spływu pontonami lub kajakami rzeką Poprad. Spływ ma łagodny charakter. Zwłaszcza spływ pontonem jest polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym.

Ruiny zamku muszyńskiego znajdują się w paśmie Koziejówki (636 m n.p.m.), na stromym wzgórzu zwanym Basztą, nad zakolem Popradu. Zamek zbudowano za panowania Kazimierza Wielkiego. Miał bronić granicy, nadzorować spław i przewóz towarów oraz pełnić rolę komory celnej. Na ruinach zamku (od strony południowej) stoi na kamiennym postumencie figura Najświętszej Marii Panny. Pierwszą rzeźbę ustawiono w tym miejscu w 1936 roku.

Dla aktywnych

W Krynicy wytyczono wiele tras dla osób uprawiających marsz z kijkami. Jedną z nich jest trasa „Puks Jaworzynka”, wytyczona mało uczęszczanymi ulicami i drogami polnymi. Trasa liczy 6 km, rozpoczyna się i kończy przy cerkwi pw. Św. Włodzimierza w Krynicy. Prowadzi południowym stokiem góry Krzyżowej tworząc pętlę wokół cerkwi. Przebiega przez ulice: Cmentarną, Kraszewskiego i Halną.

Na terenie między Górą Parkową a Tyliczem znajduje się kilkanaście tras do nornic walking. W punktach startowych zamontowano specjalne tablice informacyjne oraz pomocne oznaczenia wzdłuż całych tras.

Maszerować można także w Parku Zdrojowym na Górze Parkowej. Alejki są oświetlone i zadbane.

Krynica-Zdrój leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dla rowerzystów (zaprawionych w jeździe po górach) wyznaczono 8 tras rowerowych. Początek mają na Deptaku, w okolicy biura Informacji Turystycznej, w której można uzyskać więcej informacji odnośnie tras.

W Muszynie, wokół Ślizgostrady znajduje się tor rowerowy. Trasy zjazdowe są szerokie, wyrównane, umożliwiające rozwinięcie prędkości dopasowanej do umiejętności.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny