Busko Zdrój

Busko Zdrój to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie świętokrzyskim, położone jest na Ponidziu, 50 km na południe od Kielc i 80 km na północny-wschód od Krakowa. Klimat jest tu nizinny, z bardzo dużą liczbą dni słonecznych w roku. Busko słynie z wód siarczkowych i jodkowo-bromkowych, które stosuje się w leczeniu stanów pourazowych, chorób reumatycznych, neurologicznych i dermatologicznych. Busko ma też bogatą ofertę spa i wellnes.

Początki Buska-Zdroju sięgają XII w.,gdy ówczesny właściciel Buska, rycerz Dersław, sprowadził tu zakon norbertanek i zapisał im cały swój majątek. Potem przez kilkaset lat Busko było własnością klasztoru. W 1252 r. król Bolesław Wstydliwy zezwolił norbertankom na eksploatację solanki. Jest to pierwsza wzmianka o wykorzystaniu buskiej wody mineralnej. Jednak lecznicze działanie tutejszych wód zaczął badać dopiero 1808 r. magister medycyny Winterfeld z Pińczowa. W tym czasie też do Buska ściągnęli pierwsi kuracjusze. Po wojnie, w latach 60. rozpoczęto budowę nowych sanatoriów. Sanatoria znajdują się w bliskim sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Oczywiście nadal najbardziej znanym i najpiękniejszym jest Sanatorium Marconi. Znajduje się ono w obrębie zabytkowych łazienek. Warto je zobaczyć, zwłaszcza, że można tu bezpłatnie pić buską siarczkową wodę mineralną.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Tu warto być

Na terenie Parku Zdrojowego stoi jedna z największych tężni solankowych w Polsce. Ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m. Ściany tężni sięgają blisko 10 m wysokości. Dwa pierścienie z tarniny oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, na którym działa fontanna mgielna. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę.

Przy Sanatorium Marconi powstała Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku.

W Parku Zdrojowym, na wzniesieniu, stoi zabytkowa, neogotycka kaplica św. Anny.

Z Parku Zdrojowego można przespacerować się deptakiem na Rynek. Po drodze miniemy m.in. Zameczek Dersława, Galerię Zieloną i ławeczkę Wojtka Belona, lidera Wolnej Grupy Bukowina, jednego z najsłynniejszych mieszkańców Buska. Gdy miniemy Rynek, dojdziemy do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, który jest częścią dawnego zespołu klasztornego norbertanek, a dalej do drewnianego kościółka św. Leonarda. Jeśli taki spacer jest dla nas za długi, warto skorzystać z elektrycznych pojazdów „Słonecznego Expressu”.

Warto wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Wełecza, by obejrzeć Sosnę na Szczudłach. To niezwykły okaz sosny pospolitej, którego korzenie na kilka metrów wystają ponad powierzchnię ziemi. Sosna stanowi pomnik przyrody.

Bajkowy rezerwat Zimne Wody leży 2 km od Buska-Zdroju. Można tu spacerować wśród wzgórz i podziwiać tryskające ze skałek gipsowych źródełka. Na obszarze „Zimnych Wód” znajdują się dwa pomniki nieożywionej przyrody – Gipsowe Kryształy i Źródełko dające początek niewielkiemu strumieniowi. Rośnie tu miłek wiosenny, dziewięćsił bezłodygowy i mikołajek płaskolistny.

Dla aktywnych

Park Zdrojowy to nie tylko doskonałe miejsce do spacerów. Można tu także chodzić z kijami. Jeśli mamy czas i siły, możemy się wybrać na marsz ścieżką spacerową wzdłuż rzeki Maskalis. To szlak o długości 8 km. Możemy przy okazji zwiedzić drewniane kościoły św. Leonarda w Busku- Zdroju iśw. Stanisława w Chotelku orazkamienny św. Anny w Parku Zdrojowym. Idąc w kierunku Skorocic mijamy „Karabosy” – tzw. odsłonięcie geologiczne. Działalność czynników atmosferycznych i wody spowodowały powstanie odsłonięć gipsowych, rynien, wyrw, zapadlisk oraz korytarzy podziemnych. Są tu jaskinie i przecięty ścianą kamieniołomu klasyczny lejek krasowy oraz zalane wodą jaskinie i podziemne jeziorko.

Trasa Busko – Radzanów (długość 3 km)
To oświetlona ścieżka asfaltowa. Biegnie do zbiornika retencyjno-rekreacyjnego w Radzanowie. Latem można tu skorzystać z plaży i odpocząć na molo.

Trasa Busko – Wełecz – Kameduły (długość 18 km)
Ścieżka rowerowa rozpoczyna się i kończy tworząc pętlę u zbiegu ul. Langiewicza i ul. Szanieckiej w Busku-Zdroju. Trasa przebiega przez malownicze tereny Szanieckiego, Nadnidziańskiego i Solecko-Pacanowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Na trasie znajdziemy 4 zadaszone miejsca odpoczynku ze stolikami i ławkami. Ścieżka przebiega z dala od ruchliwych dróg.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny