Jarosławiec

Jarosławiec (woj. zachodniopomorskie) to wieś położona na północy Polski, w sołectwie Jarosławiec, gminie Postomino, która jest zlokalizowana w powiecie sławieńskim. Miejscowość jest zlokalizowana na Wybrzeżu Słowińskim i Przylądku Jarosławiec, między Darłowem a Wickiem Morskim, na zachód od jeziora Wicko. We wschodniej części wsi Jarosławiec do morza uchodzi rzeka Głównica. To idealne miejsce na wczasy seniora, który marzy o wypoczynku wśród sosnowych lasów i w okolicy Bałtyku. Jarosławiec znajduje się w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, które cechuje się umiarkowanym ciepłym klimatem morskim. Jarosławiec to urokliwy nadmorski kurort z bardzo dobrze rozwiniętą bazą rybacką, gastronomiczną, noclegową i turystyczną. Miejscowość znajduje się w pobliżu dwóch polodowcowych jezior (Wicko i Kopań), a bliskość morza Bałtyckiego sprawia, że turyści, w tym seniorzy, mogą tu skorzystać z darmowej inhalacji jodem. Miejscowość jest położona w otoczeniu lasów sosnowych, w których rośnie m.in. sosna czarna, modrzew i daglezja. W pobliżu przeważa roślinność wydmowa, w tym Mikołajek nadmorski. Krajobrazu dopełniają ciągnące się na odcinku 2 km piękne klify, których wysokość dochodzi nawet do 45 m. Jarosławiec oferuje mnóstwo atrakcji dla seniora, dlatego zdecydowanie warto tu przyjechać.

Pierwsze wzmianki na temat Jarosławca pojawiły się w 1459 r., wówczas była to rybacka wieś o nazwie Garzhouede. Zamieszkujący ją ludzie zajmowali się rybactwem i zbieraniem bursztynu. Od XIX w. Jarosławiec zaczął się rozwijać turystycznie. Szczególną atrakcją była piaszczysta i szeroka na kilometr plaża, jak twierdzili dawni mieszkańcy wsi. Powstało tu kąpielisko. Gdy po zakończeniu II wojny światowej miejscowość została włączona do Polski, nosiła nazwę Jackowo, a dopiero w 1947 r. uzyskała obecną nazwę – Jarosławiec. 

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Senior na wczasach w Jarosławcu ma niepowtarzalną szansę, by zwiedzić tutejsze Muzeum Bursztynu, znajdujące się przy ul. Nadmorskiej. To jedyny taki obiekt na świecie, który w całości opiera się na rekonstrukcjach i przedstawia genezę bałtyckiego bursztynu. Obiekt należy do kompleksu hotelu „Szlak Bursztynowy”. W muzeum znajduje się ok. 1500 eksponatów, a wśród nich bryła bursztynu ważąca prawie 3 tony, niebieski bursztyn i niezwykle rzadkie inkluzje, tj. dobrze zachowane w minerale ciała obce m.in. konika polnego, szerszenia czy szyszki sosny. W muzeum seniorzy natkną się na ciekawe opracowania naukowe, ciekawostki i animacje umieszczone na ścieżce zwiedzania. Senior zainteresowany powstawaniem bursztynu, metodami jego wydobycia i zamkniętymi w nim elementami fauny i flory, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. W obiekcie odbywają się też wystawy czasowe, tematycznie nawiązujące zarówno do bursztynu, jak też do Jarosławca i jego okolic. Natomiast w sklepiku przy muzeum możemy nabyć pamiątki i wyroby z naturalnego bałtyckiego bursztynu.

W Jarosławcu atrakcji dla seniora jest wiele. Jak przystało na nadmorską miejscowość, znajduje się tu także zabytkowa latarnia morska o wysokości 33 m. Budowla mieści się w samym centrum miejscowości, została wybudowana na planie koła z czerwonej i glazurowanej cegły, a z jej szczytu rozciąga się piękna panorama na morze i przybrzeżne jezioro Wicko. Już w 1818 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o potrzebie wybudowania latarni morskiej w Jarosławcu. W 1838 r. latarnia była gotowa do użytku, a w 1993 r. została wpisana do rejestru zabytków.

Seniorzy, którzy marzą o tym, by przespacerować się wzdłuż Bałtyku, podziwiać kolorowe rybackie kutry i klify, w Jarosławcu odnajdą to wszystko. Klify zostały wybudowane jako opaska ochronna przed zachłannymi wodami Bałtyku, które zabierały coraz większe połacie lądu. Piaszczysta i poszerzona w 2009 r. plaża, piękne klifowe wybrzeże oraz możliwość znalezienia bursztynu wyrzuconego przez morze to coś, co kusi nie tylko seniorów, ale i turystów w każdym wieku.

Plażowicze znajdą w Jarosławcu także bezpieczne i dogodne do kąpieli miejsca. W miejscowości są wyznaczone 2 kąpieliska morskie: „Jarosławiec Zachód” o długości 1,5 km oraz „Jarosławiec Wschód” liczący 0,5 km. Latem to cel idealny na podróż seniora.

We wsi Jarosławiec seniorzy mogą skorzystać również z oferty Aquaparku „Panorama Morska”, zlokalizowanego przy Health Resort & Medical SPA, ok. 600 m od centrum miejscowości. Dla aktywnego seniora kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych z licznymi atrakcjami to doskonałe miejsce zarówno latem, jak i zimą. W zewnętrznej części znajdują się 2 baseny o głębokości od 1,20 do 1,35 m, połączone wodnym ślizgiem, aż 6 zjeżdżalni i basen ze sztuczną falą. Wewnątrz obiektu można skorzystać z 2 zjeżdżalni rurowych, basenu dla dzieci i basenu rekreacyjnego z rwącą rzeką.

Podróżujący senior ma okazję odwiedzić rybacką przystań morską w Jarosławcu. Warto to zrobić, gdyż na miejscu nabyć można świeżą rybę prosto z Bałtyku m.in. dorsza, troć, leszcza, śledzia i węgorza. W pobliżu przystani znajduje się również zabytkowa stacja ratownictwa wodnego z XIX w. (obecnie mieści się tu smażalnia ryb). Poza tym rybacy organizują rejsy wędkarskie. Senior, który wędkuje, ma okazję wybrać się w niezapomniany rejs i – kto wie – może złowi grubą rybę!

Ci, którzy nie cierpią na chorobę morską, mogą wziąć udział w rejsie po morzu Bałtyckim. Wycieczka łodzią rybacko-turystyczną trwa ok. pół godziny i pozwala spojrzeć na morze oraz klifowe wybrzeże z innej perspektywy. Dodatkowo w trakcie rejsu można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tego, jak wygląda praca rybaka, czy też jakie obowiązują zasady podczas łowienia ryb. Taka wyprawa będzie dla seniora niezapomnianym przeżyciem.

Od 2014 r. mieszkańcy Jarosławca i turyści mogą zwiedzić Galerię Rybacką, która mieści się w oddalonych o ok. 3 km od Jarosławca Jezierzanach. Warto wspomnieć, że dawniej zbiory były przechowywane w starej stodole. Sam właściciel galerii jest rybakiem i oprowadzi nas po obiekcie, opowiadając o swojej pracy. Zwiedzanie tego miejsca jest możliwe przez cały rok w godzinach 10.00-18.00. W Galerii mieści się również sklep z pamiątkami. Tuż obok Galerii Rybackiej jest zlokalizowany Szlak Dużych Ryb, którym seniorzy mogą przy okazji się przespacerować. Jest to ścieżka dydaktyczna, na której znajduje się 14 gatunków ryb. Każdy okaz jest wiernie odtworzony i ma rozmiar ok 200 cm.

Podróż seniora po Jarosławcu może obfitować w liczne atrakcje, jeśli ma się wiedzę na temat tego, co warto odwiedzić. Takim miejscem jest m.in. „Kraina Motyli”, znajdująca się nieco ponad pół kilometra od Muzeum Bursztynów. W motylarni panuje zbliżony do tropikalnego mikroklimat, a wewnętrz seniorzy mogą podziwiać barwne owady z najróżniejszych miejsc świata. W obiekcie znajdują się tabliczki informacyjne, które dostarczą nam wielu interesujących faktów na temat życia i rozwoju motyli. Senior, który zdecyduje się odwiedzić motylarnię, powinien założyć zwiewne i kolorowe ubrania. To przyciąga te barwne stworzenia, które często przesiadują na zwiedzających.

Miłośnicy zwierząt i bliskiego z nimi kontaktu mogą udać się także do znajdującej się przy ul. Spacerowej papugarni. W „Krainie Papug” seniorzy zobaczą 30 gatunków ptaków z różnych części świata, które swobodnie latają na dużej hali. Są to m.in. Żako, Kakadu Różowe, Aleksandretta Wielka czy Nimfy.

W Jarosławcu seniorzy mają okazję zobaczyć Pomnik Rybaka, mieści się on przy głównym deptaku nieopodal latarnii morskiej. Posąg przedstawia rybaka w tradycyjnym stroju podczas jego pracy, postać wyciąga sieć pełną ryb. To symbol rybackich korzeni miejscowości, a jego uroczyste odsłonięcie odbyło się w 2013 r.

Niespełna 4 km od Jarosławca, na Wybrzeżu Słowińskim, senior może odpocząć nad jeziorem Wicko, które jest połączone z morzem kanałem Głownica. Powierzchnia zbiornika wodnego wynosi ponad 1000 ha, a maksymalna głębokość to 6 m. To dobre miejsce do odpoczynku, z dala od miejskiego zgiełku, oraz możliwość wędkowania. Na jeziorze znajdują się 4 pomosty do cumowania jachtów.

Kolejnym ciekawym punktem na liście zwiedzania jest Stajnia Koni „Horyzont”, zlokalizowana niecały kilometr od centrum miejscowości. To ośrodek kolonijno-jeździecki, który znajduje się tuż przy plaży. Seniorzy zainteresowani nauką jazdy konnej czy oglądaniem tych pięknych zwierząt powinni się tam wybrać. Jest to miejsce polecane zarówno nowicjuszom, jak i zaawansowanym jeźdźcom. W Stajni „Horyzont” dodatkowo atrakcją dla seniora mogą okazać się ptaki ozdobne oraz zwierzęta gospodarskie.

W sąsiedniej miejscowości, w Rusinowie znajduje się kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Został wybudowany w 1873 r. w miejscu dawnej chrześcijańskiej świątyni z połowy XIV w. Kościół wzniesiono z czerwonej cegły, w stylu neoromańskim, toteż wyglądem przypomina poprzednią świątynię.

Ciekawą atrakcją dla seniorów może się okazać także gra w minigolfa! Pole do gry znajduje się w centrum miejscowości i to jedyna taka atrakcja w okolicy. Do dyspozycji gości jest kilka torów o różnym poziomie trudności, a gra rozbudza ambicje nawet tych najbardziej powściągliwych osób. Na terenie obiektu można też coś przekąsić i napić się zimnych napojów.

Dla aktywnych

W odległości 7 km od Jarosławca zlokalizowany jest kolejny akwen – jezioro Kopań. To propozycja dla seniorów ceniących sobie spokój i ciszę. Zbiornik ma powierzchnię ponad 780 ha. Jest dość płytki, średnia głębokość waha się między 2 a 4 m, oddzielony od Bałtyku pasem lądu. Wędkarze mogą tu złowić szczupaka, lina, okonia czy sandacza. To również doskonałe miejsce dla seniorów uwielbiających kąpiele i uprawiających Nordic Walking, gdyż pełno tu ścieżek, którymi można zarówno maszerować, jak też przemierzać je rowerem. A skoro już o tym mowa, w okolicy Jarosławca nie brakuje szlaków rowerowych i pieszych. Jednym z nich jest Czerwony Szlak Rowerowy „Naćmierskich Wzgórz”. Trasa seniora zaczyna się w Jarosławcu, a kończy w miejscowości Naćmierz, przy czym w całości prowadzi drogą asfaltową, a cały odcinek liczy 3,4 km. Inną propozycją jest zielony szlak rowerowy „Wzniesienia Barzowickie”, który liczy prawie 11 km. Szlak łączy trasy nadmorskie z gminnymi i zaczyna się w Jezierzanach. Po drodze miniemy takie miejscowości jak: Naćmierz, Bylica, Dzierżęcin, granicę gminy Postomino, Darłowo i dotrzemy do Barzowic. Trasa przebiega przez drogi publiczne oraz obszary leśne i polne. Znajdujący się w centrum Jarosławca deptak główny stanowi część ul. Nadmorskiej i ciągnie się do latarni do Placu Nadmorskiego. Jest to promenada Jarosławca i jednocześnie dogodne miejsce do spaceru czy marszu z kijkami dla aktywnych seniorów.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny