Dąbki Zdrój

Dąbki Zdrój leżą z jednej strony nad Bałtykiem, z drugiej – nad przymorskim jeziorem Bukowo. Ze względu na specyficzny mikroklimat charakteryzujący się dużym nasłonecznieniem i bogatym w jod czystym, morskim powietrzem. Dąbkom oraz sołectwom Bobolin, Żukowo Morskie, Bukowo Morskie i Porzecze nadano status uzdrowiska. W Dąbkach plaża jest czysta, szeroka, z pięknym jasnym piaskiem. W sezonie działa tu kąpielisko strzeżone przez ratowników WOPR. Zejście do wody jest w większości piaszczyste i bardzo łagodne, a woda przy brzegu płytka. Przez cały rok jest to idealne miejsce do spacerów i marszu z kijkami nordic walking. Warto wiedzieć, że jedno z przejść na plażę przystosowane jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jezioro Bukowo jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim. Bukowo jest rajem dla wędkarzy – występuje w nim ok. 20 gatunków ryb. Na jeziorze można uprawiać sporty wodne, działa też przystań żeglarska.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Tu warto być

Warto zajrzeć do Darłowa (13 km od Dąbek). To jedno z najładniejszych miast polskiego wybrzeża. Początki Darłowa sięgają 1271 roku, wtedy było ono własnością wielkiego rodu Święców. Kolejnymi właścicielami zostali zachodniopomorscy książęta. W Darłowie zachowało się wiele zabytkowych budynków oraz średniowieczny układ ulic. Warto przejść się na rynek, przy którym w XVIII wieku został wzniesiony barokowy ratusz. Jednym z najważniejszych zabytków Darłowa jest Zamek Książąt Pomorskich, wybudowany w XIII wieku. Z centrum miasta Darłowa możemy popłynąć tramwajem wodnym do Darłówka.

W Darłówku (obecnie nadmorska dzielnica Darłowa) można zwiedzać latarnię morską, która stoiprzy ujściu rzeki Wieprzy do morza, tuż obok portu. Wieża latarni ma 22 metry, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizm, który pokazuje drogę statkom.Latarnia powstała w XIX wieku wraz z budynkiem stacji pilotów. Teraz można podziwiać stan po remoncie w 1927 roku.

Prywatne muzeum, które prezentuje ponad 1500 eksponatów. Turyści mogą tu podziwiać także wystawę z okazami fauny i flory, które zostały zatopione w bursztynie bałtyckim.

Pobyt w Dąbkach to przede wszystkim obcowanie z naturą. Przechodzą tędy szlaki turystyczne, które można pokonywać pieszo (częściowo), rowerem lub samochodem.

Dla aktywnych

Czerwony Szlak 
Koszaliński Szlak Nadmorski – przez gminę przebiega część szlaku o długości ok. 30 km od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wicia.

Niebieski Szlak
Szlak Rezerwatów – przez gminę przebiega część szlaku o długości około 15 km od Darłówka przez Darłowo, Zakrzewo Dolne, Zielnowo i Kowalewice. Na trasie rezerwatu Pomniki przyrody, zamki w Darłowie i Kręgu.

Zielony Szlak
Szlak Wiatraków – rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań, a kończy się w Wiciu, łącząc się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim – długość 13 km. Na trasie liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską, największy w Polsce park elektrowni wiatrowych.

Czarny Szlak
Szlak Zabytków Średniowiecza – rozpoczyna się w Darłowie i biegnie przez: Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo i Dąbki. Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego. Długość szlaku to aż 104 km.

Przez Dąbki lub w pobliżu Dąbek biegnie wiele ścieżek rowerowych. Wszystkie mają charakter pętli. Możemy połączyć wycieczkę rowerową ze zwiedzaniem.

Pętla Dąbki – Dąbkowice (5,5 km)
Przebiega przez las, wzdłuż brzegu jeziora Bukowo.

Pętla Szlakiem Cystersów (23 km)
Przebiega przez miejscowości: Darłowo – Bobolin – Dąbki – Bukowo Morskie – Pęciszewko – Rusko – Darłowo.

Duża Pętla Nadmorska (37 km)
Przebiega przez miejscowości: Darłówko Wsch. – Wicie – Jarosławiec – Rusinowo -Barzowice – Drozdowo – Darłowo. Ta malownicza trasa wiedzie nową drogą tuż za wydmą, na wale przeciwpowodziowym, potem w lasku nadmorskim; jadąc rowerem można podziwiać morze, a szlak na odcinku z Darłówka do Jarosławca jest zamknięty dla ruchu samochodowego.

Duża Pętla Wiatrakowa (39 km)
Przebiega przez miejscowości: Darłowo – Cisowo – Drozdowo – Sulimice – Kowalewice – Stary Jarosław – Krupy – Darłowo. Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich. Na trasie liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską, pierwszy w Polsce park elektrowni wiatrowych powstały w 1999 roku.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny