Ciechocinek

Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim. Znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe wczasowo-turystyczne, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Ciechocinek to jedno z najbardziej znanych i uznanych polskich uzdrowisk. Jego wielkimi skarbami są borowiny, unikalny mikroklimat i solanki.

Ciechocinek leży na Kujawach, niedaleko Torunia i Aleksandrowa Kujawskiego. Na terenie dzisiejszego Ciechocinka, ponad tysiąc lat temu, leżała osada o nazwie Słońsk. Utrzymywała się z warzelni soli. Przypuszcza się, że osada została zniszczona przez powodzie, które pojawiały się w tym regionie w XIII wieku. W XIV w po drugiej stronie Wisły wyrósł Ciechocinek. Rozwój wsi nastąpił razem z napływem osadników holenderskich na przełomie XVI i XVII. Wtedy osuszano bagna, karczowano lasy, odwadniano zalewane tereny i zasiedlano nieużytki.

Lecznicze wody solankowe wykorzystywane są do picia (słynna, słonawa woda „Krystynka”), kąpieli, także w basenach oraz do inhalacji. Ogromnym inhalatorium są największe w Europie ciechocińskie tężnie. To budowla unikatowa w skali europejskiej. Tężnie zbudowano w latach 1824-1859. Zaprojektował je Jakub Graff, profesor Akademii Górniczej w Kielcach. Podstawę tężni stanowi około 7 tys. wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. To po niej spływa solanka. Tężnie mają wysokość 15,8 m, a ich łączna długość wynosi blisko dwa kilometry. Ustawione są w kształcie podkowy.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Tu warto być

Park Zdrojowy to miejsce obowiązkowe. W pobliżu Pijalni Wód Mineralnych, idąc od strony ul. Traugutta, zobaczymy bajkową fontannę przedstawiającą „Żabę”, bohaterkę bajek i baśni dla najmłodszych. Ponoć spełnia wypowiedziane szeptem życzenia. Przy ul. Zdrojowej, w centrum Parku, na środku głównej alei spacerowej stoi gipsowa fontanna „Jaś i Małgosia” z 1927 r. Sercem kulturalnego życia Ciechocinka jest położona w Parku Zdrojowym muszla koncertowa. Całe lato odbywają się tutaj występy, koncerty oraz konkursy. Do najpopularniejszych należą „Festiwal Operowo-Operetkowy” i „Gala Polskich Tenorów”. Wyjątkowego charakteru nadają jej specjalne iluminacje oraz zakopiańskie budownictwo.

Koniecznie trzeba przespacerować się choć raz wzdłuż słynnych Parterów Hellwiga (ul. Braci Raczyńskich). Deptak ozdobiony przepięknymi dywanami kwiatowymi, który zyskał nazwę od nazwiska swojego twórcy słynnego architekta-ogrodnika Zygmunta Hellwiga. Pięknie tu jest także wieczorem, dzięki fontannie – zmienia się wtedy nie tylko sposób wyrzucania wody, ale podziwiać możemy także pokaz światła.

Koniecznie trzeba zobaczyć Zegar Kwiatowy, który w 1934 r. zaprojektował Zygmunt Hellwig. Znajduje się on na pl. Gdańskim, niedaleko tężni. Zegar to kwiecisty kobierzec ułożony w godziny, a tarcza porusza się, jak w standardowym zegarze wskazówkowym. Jest wprawiana w ruch za pomocą elektronicznego mechanizmu ukrytego w ziemi.

Prawosławna cerkiew polowa w Ciechocinku z 1894 roku (ul. Wojska Polskiego) powstała z bali, a do budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Zbudowali ją górale z Kaukazu specjalnie sprowadzeni do miasta. Wzniesiono ją z myślą o rosyjskich pacjentach tutejszego 22. Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

Jeśli jedziemy z dziećmi, koniecznie musimy odwiedzić Wodny Plac Zabaw przy ul. Staszica, tuż obok parku linowego i kortów tenisowych, w bezpośrednim sąsiedztwie tężni. Na ponad 1200 metrach kwadratowych, w dwóch nieckach basenowych znajduje się kilkanaście atrakcji wodnych wraz z okazałym, kilkumetrowym zamkiem z fontannami.

Deptak sław w Ciechocinku, al. Armii Krajowej. Swoje gwiazdy mają tu Katarzyna Gaertner, Maryla Rodowicz, Zbigniew Boniek, Robert Korzeniowski, Włodzimierz Kowalewski, Janusz Majewski, Wojciech Pszoniak, Maciej Stuhr, Irena Ponikowska, Don Vasyl (romski artysta, który jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, który odbywa się właśnie w Ciechocinku), Zygmunt Wiatrowski, Kazimierz Kowalski,Zdrowa Woda, Irena Szewińska i Włodzimierz Lubański.

Warzelnia Soli, ul. Solna 6 razem z fontanną „Grzybek”, tężniami oraz parkami Tężniowym i Zdrojowym tworzą kompleks zabytków. Warzelnia Soli w Ciechocinku to najstarszy w Polsce, nadal działający, zakład przemysłowy oraz największa w Europie czynna fabryka o technologii przedindustrialnej. Budowa Warzelni Soli rozpoczęła się w 1824 roku. W części obiektu znajduje się muzeum soli. Można także poznać historię uzdrowisk oraz zobaczyć sprzęty do rehabilitacji, wykorzystywane w XIX wieku.

Teatr Letni w Ciechocinku, ul. Kopernika 3. To drewniany budynek z 1894 r. Przy wejściu stoi pomnik JerzegoWaldorfa, pisarza, publicysty i krytyka muzycznego. Stoi tu z laseczką i z nieodłącznym jamnikiem Puzonem. Waldorf pomógł odrestaurować ciechociński teatr, inicjując zbiórkę na rzecz odbudowy obiektu.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Wojska Polskiego 1,to kolegiata z 1884 roku. Pochodzący z Warszawy architekt Edward Cichocki zaprojektował świątynię w stylu neogotyckim.

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku stoi przy ul. Leśnej 7, na skraju Parku Sosnowego. Dworek wybudowano w połowie lat trzydziestych XX w. dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Obecnie oglądać można tu wystawę pt. „Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”.

Miejskie Centrum Kultury oraz Kino „Zdrój” działają przy ul. Żelaznej 5.

Dla aktywnych

Warto maszerować wzdłuż tężni i po Parku Zdrojowym. Można też wybrać się na spacer nad Wisłę.

Wokół Ciechocinka zlokalizowanych jest dużo tras rowerowych, na które warto się wybrać np.:

  • Trasa Ciechocinek – Ostrowąs – Ciechocinek (ok. 20 km)
  • Trasa Ciechocinek – Nieszawa – Przypust – Ciechocinek (ok. 23 km)
  • Trasa Ciechocinek – Raciążek – Ciechocinek (ok. 9 km)
  • Trasa Ciechocinek – Toruń – Ciechocinek (ok. 50 km)

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny