Kołobrzeg

Kołobrzeg to miasto położone na Pomorzu Zachodnim, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Parsęty. Znajduje się tu port morski z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny. Kołobrzeg znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanie ciepłego. Jednak skwar rzadko leje się tu z nieba, podobnie zimą nie ma ekstremalnych temperatur i trzaskających mrozów. W Kołobrzegu jednak sporo pada, najwięcej w lipcu, a najmniej w lutym. Nie to jednak decyduje o prozdrowotnych charakterze Kołobrzegu, a jego mikroklimat. Dzięki wiejącym z nad morza wiatrom na plaży i ok. 200 metrów od niej powietrze przesycone jest minerałami – chlorkami, bromem i jodem. 

Pierwsze informacje o osadzie w miejscu dzisiejszego Kołobrzegu pochodzą z VII w. W północnej części Wyspy Solnej powstało Miasto Solne. Mieszkańcy – jak wskazuje nazwa – zajmowali się warzeniem soli. Miejscowość cieszyła się ogromną jak na owe czasy sławą. Dała początek późniejszemu Kołobrzegowi. W 1000 r. papież Sylwester II ustanowił tu biskupstwo. Jednak wkrótce potem, po starciach z poganami, biskupstwo kołobrzeskie upadło, a Bolesław Chrobry, uwikłany w wojnę z cesarzem Henrykiem II, musiał wycofać swoje wojska z Pomorza. Miasto się rozwijało, a na początku XIV w. Kołobrzeg został członkiem Hanzy (związku miast handlowych Europy Północnej) i doskonale prosperował dzięki produkcji soli oraz połowom śledzi. Kołobrzeg przestał być twierdzą dopiero pod koniec XIX w. To wtedy miasto zaczęło przekształcać się w uzdrowisko. . Podczas pierwszej wojny światowej Kołobrzeg stał się jednym wielkim szpitalem. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg położony był daleko od frontu, dlatego zwożono tu dzieci i młodzież szkolną z bombardowanych terenów III Rzeszy. Powojenna architektura Kołobrzegu to głównie budynki w stylu socrealistycznym. Jednak znajdziemy tu także prawdziwe, średniowieczne perełki.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Profil leczniczy uzdrowiska

Tu warto być

Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk. Stoi w miejscu drewnianego pomostu wybudowanego pod koniec XIX wieku i zniszczonego w czasie II wojny światowej. Obecne molo ma 220 m długości i 9 metrów szerokości. Na końcu znajduje się przystań dla statków wycieczkowych.

Kołobrzeska piaszczysta plaża należy do najpiękniejszych w Polsce, a tutejsze kąpielisko jest bardzo czyste. Poza sezonem można tu znaleźć bursztyny. Co kilkadziesiąt metrów stoją drewniane falochrony. Warto uważać kąpiąc się przy falochronach, bo morze w ich okolicy bywa głębokie i zdradliwe. Nie wchodźmy też na te ostrogi. Są mokre i śliskie, łatwo z nich spaść.

Promenada w Kołobrzegu rozpoczyna się tuż przy molo, a prowadzi do amfiteatru. Biegnie wzdłuż Parku Zdrojowego. Warto pójść nią na spacer, a poza sezonem, gdy turystów jest mniej, można tu maszerować z kijkami nornic walking. Pełno tu kawiarenek, restauracji, smażalni ryb i sklepów z pamiątkami. Do promenady dochodzą uliczki Dzielnicy Uzdrowiskowej. Znajdziemy tu zabytkowe budynki w przełomu XIX i XX wieku.

Tutejsza latarnia morska ma 26 m wysokości, a z jej szczytu roztacza się panorama na morze i port. Pierwsza latarnia morska powstała tu w połowie XVII wieku. Światło jednak zapalano tylko wtedy, gdy spodziewano się wpłynięcia statku. Na stałe latarnia zaświeciła dopiero 200 lat później. Używano wtedy lampy Fresnela na olej rzepakowy. W czasie II wojny światowej latarnia została zburzona. Szybko ją jednak odbudowano.

Tuż obok latarni znajduje się osłonięty dwoma falochronami port morski. Obecne jest w nim 5 basenów. Największy z nich to rybacki. Z portu odpływają statki wycieczkowe. Warto wybrać się na wycieczkę po morzu i na Bornholm.

Kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego ma kilka oddziałów, a jednym z nich jest Skansen Morski. Znajduje się koło portu rybackiego. Można tu zobaczyć armaty z ORP Burza, torpedy, miny… Stoi patrolowiec ORP Fala oraz okręt rakietowy ORP Władysławowo. Okręty można zwiedzać. Muzeum Oręża Polskiego mieści się w zabytkowym pałacu Braunschweigów oraz w budynku przy ulicy Gierczak 5. W zbiorach kolekcje broni od średniowiecza po II wojnę światową. Muzeum może się poszczycić największą w Polsce kolekcją mundurów.

Gotycka katedra kołobrzeska pochodzi z XIV wieku. Można tu podziwiać czternastowieczny siedmioramienny świecznik oraz chrzcielnicę z tego samego okresu, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźbę „Ostatnia wieczerza”. Można także wejść na wieżę kościoła i podziwiać panoramę miasta.

Baszta Prochowa stoi przy ul. Dubois. To jedyny zachowany obiekt średniowiecznego systemu obronnego Starego Miasta. XIV- wieczna baszta prochowa była elementem średniowiecznych murów miejskich. Budynek nie został zniszczony w czasie II wojny światowej.

Bindaż grabowy przy ul. Towarowej to wymarzone miejsce do spacerów. To aleja obsadzona grabami, których korony układają się w formę sklepienia. Bindaż pochodzi z  połowy XIX wieku.

Neogotycki ratusz miejski zbudowano w latach 1829-32 roku według projektu Karola Schinklera. Wśród filarów budynku wmurowany jest XVI-wieczny pręgierz, zwany Kolumną Adebara.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi w Parku Żeromskiego przy bulwarze Szymanowskiego. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku.

Pomnik Sanitariuszki – klęcząca kobieta w żołnierskim mundurze i z torbą, na której obecny jest krzyż. Dziewczyna udziela pomocy rannemu mężczyźnie. Pomnik ma przypominać o kobietach walczących w szeregach Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.

Neogotycka Poczta Główna również przetrwała II wojnę światową. Na fasadzie umieszczono 10 krasnoludków. Ponoć odnalezienie wszystkich przynosi szczęście.

Jedyne ogólnodostępne źródełko solankowe znajduje się na Wyspie Solnej. W wodzie jest sześcioprocentowy roztwór soli i mnóstwo makro- i mikroelementów. Ponoć mieszkańcy Kołobrzegu szczególnie chętnie sięgają po nią, gdy… kiszą ogórki. Solanka ma dawać kiszonce unikalny smak.

Podczele (Las Kołobrzeski) to nie tylko szeroka plaża, dzika przyroda, ale również raj dla miłośników militariów. Znajdują się tu pozostałości rosyjskiej bazy lotniczej z okresu zimnej wojny. Można tu zobaczyć betonowe schrony z czerwonymi gwiazdami. Dojedziemy tu z centrum miasta ścieżką rowerową o długości 4 km.

Ekopark Wschodni (Solne Bagno) to użytek ekologiczny o powierzchni 381 ha, którego głównym celem jest ochrona unikalnej fauny i flory słonawych torfowisk. Dojedziemy tam na rowerze ścieżką wzdłuż morza w kierunku Ustronia Morskiego.

Kołobrzeskie Mariany to figurki mew, które zdobią miasto. Ich pomysłodawcą jest kołobrzeski grafik Dariusz Jakubowski, natomiast autorem rzeźb Romuald Wiśniewski. Mariany mają ludzkie atrybuty. Noszą czapki, biżuterię, jeżdżą na deskorolce i robią zdjęcia.

Wieża ciśnień pochodzi z 1885 roku. Zbudowano ją z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Stanowiła główny zbiornik wody pitnej dla miasta. Dziś mieści tu fabryka Piwa Colberg, z restauracją i browarem.

Miasto Myszy to przedziwne muzeum – jest odwzorowaniem mysiej nory. Można tu zobaczyć różne rasy myszy, od bezwłosych po karłowate, w tematycznych siedliskach.

Muzeum Figur Woskowych stoi niemal przy molo. Stoją tu figury znanych ludzi i postaci bajkowych.

Obrotowa Kawiarnia Eleven Club znajduje się na najwyższym, jedenastym piętrze hotelu Arka. Możemy popijać kawę podziwiając zmieniający się widok morza.

Pomerania Fun Park to całoroczny park rozrywki – karuzele i dmuchańce, wioska Wikingów, mini zoo, hala zabaw i wiele innych atrakcji. To największe wesołe miasteczko w woj. zachodniopomorskim.

Wioska indiańska to atrakcja dla dzieci. Można zapoznać się tu z kulturą Indian, postrzelać z łuku, zapolować na bizony i spotkać się z nimi.

Dla aktywnych

Polecane są trzy pętle:

  • Grzybowo – Dźwirzyno – Grzybowo (7,3 km)

Trasa prowadzi ulicą Bałtycką, a następnie plażą do Dźwirzyna. Powrót drogą leśną do Grzybowa,

  • Mała Pętla Grzybowska (2,1 km)

Trasa prowadzi ulicami: Bałtycką, Nadmorską, Namiotową i wzdłuż plaży,

  • Duża Pętla Grzybowska (5,6 km)

Trasa prowadzi ulicami Bałtycką, Nadmorską i Zachodnią, a powrót plażą.

Można także wybrać się na marsz szlakiem zielonym (5,6 km), nosi imię społecznika, twórcy pierwszego przewodnika po Kołobrzegu Jana Frankowskiego. Szlak biegnie od Latarni Morskiej, ul. Morską, ul. Towarową, ul. Spacerową, ul. Solną, Bulwarem Marynarzy Okrętów Pogranicza, ul. Rzeczną, ul. Emilii Gierczak, ul. Armii Krajowej, ul. Budowlaną, ul. Kamienną, ul. Bogusława X, ul. Bolesława Krzywoustego (wzdłuż drogi nr 163 w kierunku na Białogard), ul. Bolesława Chrobrego (w kierunku na Budzistowo), przez Budzistowo, ul. Kołobrzeską do Kościoła św. Jana Chrzciciela.

W Kołobrzegu jest wiele tras rowerowych, których łączna długość to ponad czterdzieści kilometrów. Można też ruszyć do sąsiednich miejscowości np. do Dźwirzyna lub Ustronia Morskiego (16 km). Na trasie jest wiele punktów widokowych, miejsc odpoczynku oraz zejść na plażę.

  • Nadmorski Park Zdrojowy, długość trasy: 3,5 km.
    Po brukowanej nawierzchni. Trasa rozpoczyna się pod Latarnią Morską i prowadzi wzdłuż plaży, aż do ostatnich ośrodków wypoczynkowych po wschodniej stronie miasta.
  • Kołobrzeg – Podczele, długość trasy: 8 km.
    W większości po kostce brukowanej. Trasa zaczyna się pod Latarnią Morską. Kierujemy się na Wschód i jedziemy do końca zabudowań sanatoryjnych. Następnie trasa wiedzie przez obszary Ekoparku Wschodniego, aż do Podczela.

Oferty dla seniora

WIELKANOC

KOŁOBRZEG – HOTEL NAT

• od 1480 zł / os.
• WIELKANOC
• 5 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• Śniadanie Wielkanocne z oprawą muzyczną
• wspólne zdobienie pisanek
• 1 godzina basenu dziennie w wyznaczonych porach

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny