Krynica Morska

Krynica Morska (woj. pomorskie) to miasto w gminie Krynica Morska, w powiecie nowodworskim, na północy Polski, położone na Mierzei Wiślanej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Seniorzy, którym zależy na spokojnym, praktycznie niezindustrializowanym miejscu do wypoczynku, na mierzei w Krynicy Morskiej, odnajdą ciszę i urokliwe krajobrazy. Tu spędzimy przyjemnie czas w miejscowościach, które dawniej były wioskami rybackimi. Lądowa część Krynicy Morskiej w całości znajduje się w obszarze Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” oraz w Bałtyckim Systemie Obszarów Chronionych HELCOM MPA (ang. Marine Protected Area) nr 83 Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana. Uzupełnieniem ochrony przyrodniczej jest specjalny obszar ochrony siedlisk Zalew Wiślany i Mierzeja WIślana. Morska część gminy Krynica Morska został objęty z kolei obszarem specjalnej ochrony ptaków. W miejscowości, jak zresztą na całej Mierzei Wiślanej, panuje klimat nadmorski.

Wiosny są tu chłodniejsze niż w głębi Polski, a jesienie cieplejsze. Miejsce to jest polecane osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu oddechowego i alergiami, ze względu na dużą zawartość jodu w powietrzu. Krynica Morska to jedno z najmniejszych miast (i gmin) w kraju. Jest tu przytulnie, ale atrakcji dla seniora nie brakuje. W miejscowości znajduje się port morski, cztery przystanie oraz letnie kąpieliska, położone od strony Zatoki Gdańskiej. Turystów przyciągają tu latem czyste plaże, możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, piękne krajobrazy z nadmorską roślinnością i liczne atrakcje. Ciekawostką jest fakt, że Krynica Morska to jedyna w Polsce miejscowość, w której ulica zaczerpnęła nazwę od programu telewizyjnego, a mowa o ulicy Teleexpressu.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

W odległości ok. 2 km od Urzędu Miasta Krynica Morska znajduje się najwyższa stała wydma na całej Mierzei Wiślanej i w Europie– Wielbłądzi Grzbiet. Seniorzy, którzy lubią dłuższe spacery, mogą się wybrać do tego miejsca pieszo. Wydma jest zlokalizowana w północno-wschodniej części Krynicy i osiąga wysokość 49,5 m n.p.m. Jest to jedyny punkt na mierzei, z którego zobaczyć możemy (jednocześnie) Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany.

Podobnie, jak wiele innych miast położonych nad morzem, tak też Krynica Morska ma swój port. Jest on zlokalizowany nad Zalewem Wiślanym, ok. kilometra od Urzędu Miejskiego. Mieszczą się w nim 2 przystanie: jachtowo-pasażerska we wschodniej części portu i przystań rybacka – w zachodniej. Przystań jachtowo-pasażerska obsługuje też statki pasażerskie. Mieści się tu flota żeglarska i tzw. biała flota, czyli małe statki pasażerskie, które organizują wycieczki do portów w innych miastach, po jeziorach i rzekach. W sezonie Krynica Morska ma połączenie statkami żeglugi przybrzeżnej z miejscowościami takimi jak Tolkmicko, Elbląg czy Frombork.

Senior, który uwielbia podróże statkiem, może wsiąść m.in. na pokład statku „Monika” i wybrać się np. do Fromborka, gdzie wielki astronom Mikołaj Kopernik spędził 33 lata swego życia! Statkiem „Monika” możemy też udać się na wycieczkę po malowniczym Zalewie Wiślanym. Podczas rejsu przewodnik opowie nam wiele ciekawych informacji na temat Zalewu i Fromborka, przy czym po opuszczeniu pokładu jest możliwość zwiedzenia tego miasta z przewodnikiem. Co ciekawe sam statek otrzymał swoją nazwę od imienia córki pisarza Stefana Żeromskiego – Moniki Żeromskiej, która 15 lipca 1965 r. po ceremonii chrztu statku wypłynęła w pierwszy rejs, trzymając w dłoniach stery.

W odległości 500-700 m od Urzędu Miejskiego znajduje się deptak. Jest to szeroki, wyłożony kostką deptak, z lampami usytuowanymi po obu jego stronach. Spacer seniora deptakiem zarówno za dnia, jak i wieczorem to przyjemna aktywność. Możemy z tego miejsca zobaczyć zachód słońca i widok na Zalew Wiślany.

Latem to właśnie plaże w Krynicy Morskiej są celem turystów i mieszkańców. Na piaszczyste wybrzeże miasta prowadzi kilka wejść, a na niektórych odcinkach znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, zjeżdżalnie wodne i bary. Na prawie 2-kilometrowym odcinku rozciąga się letnie kąpielisko, patrolowane całą dobę, a dojście do niego jest przystosowane także dla osób z niepełnosprawnością. Od Urzędu Miejskiego do plaży wschodniej dzieli nas nieco ponad 1,5 km. Kierując się nieco dalej na zachód, seniorzy dotrą do „Plaży Białej”, którą w sezonie odwiedza od 10 do 40 tys. urlopowiczów. Nad bezpieczeństwem urlopowiczów czuwa kadra Ratowników WOPR. W centralnej części plażyzostał też uruchomiony radiowęzeł, aby przekazywać najważniejsze komunikaty.Jest tu czysto i przyjemnie, a atrakcyjność „Plaży Białej” zwiększa możliwość wzięcia udziału w zajęciach fitness, koncertach, pokazach ratownictwa wodnego czy zajęciach z Nordic Walking.

Niespełna 1000 m dzieli centrum od Kościoła parafialnego pw. św. Piotra Apostoła i św. Franciszka w Krynicy Morskiej. Budowla pochodzi z 1938 r. Kościół pierwotnie był kaplicą Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny i Męczennicy – katarzynek. W 1939 r. powstała świątynia została uroczyście poświęcona przez biskupa Maksymiliana Kallera, a po zakończeniu II wojny światowej wyremontowana. W 1957 r. Kościół przejęli ojcowie kapucyni z warszawskiej prowincji, a w 1974 r. przy świątyni utworzono samodzielną parafię. Dziś odbywają się tu msze i nabożeństwa. Obok świątyni znajduje się ołtarz polowy w kształcie łodzi rybackiej oraz plac dla wiernych, figury świętych, w tym św. ojca Pio, Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, a we wnętrzu kościoła seniorzy mogą podziwiać obrazy i mozaiki przedstawiające święte postacie, m.in. św. Jana Pawła II czy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Obecnie kościół prowadzą czterej Bracia Mniejsi Kapucyni.

Senior, który lubi morskie klimaty, może odwiedzić zlokalizowaną ok. kilometra od centrum miasta latarnię morską. Pierwszą latarnię w Krynicy Morskiej zbudowano w 1894 r., a 1895 r. już funkcjonowała. Wówczas do obiektu przylegał budynek służbowy i bunkier. W czasie II wojny światowej obiekt został zniszczony przez Niemców. Latarnię odbudowano i od 1951 r. działa do dziś. Światło latarni świeci na wysokości 53 m ponad wodą, a sama wieża liczy ponad 26 m wysokości, ma charakterystyczny czerwony kolor, jest okrągła. Warto dodać, że Poczta Polska wydała znaczki pocztowe, na której widniała czerwona latarnia w Krynicy Morskiej w 2006 r. Na szczycie latarni mieści się galeria. Na górę prowadzą kręte schody, a wewnątrz obiekt jest pusty, co oznacza, że wspinając się na szczyt, widać salę wejściową na dole. Mieści się tu jedna ze stacji brzegowych, która umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu statków przy brzegu. W pobliżu latarni mieści się cmentarz żołnierzy radzieckich.

Podczas wyprawy po urokliwej Krynicy Morskiej seniorzy natkną się na pomnik upamiętniających pierwszych osadników, którzy przybyli do miasta po zakończeniu II wojny światowej. Rzeźba powstała w 2010 r. i jest usytuowana między ul. Gdańską a ul. Turystyczną. Pomnik autorstwa Stanisława Milewskiego przedstawia rybaka, który ciągnie sieć pełną ryb. Na podstawie pomnika zobaczymy napis: „To nie sztorm na morzu, ale wiatr historii rzucił nas w te strony”.

W pobliżu promenady rowerowej ciągnącej się wzdłuż Bałtyku, seniorzy mają okazję zobaczyć jedną z nowszych atrakcji miasta – metalową Ławeczkę Zakochanych. Obiekt znajduje się między Bulwarem Słonecznym a portem rybackim. Ławka pełni głównie rolę atrakcji turystycznej, przy której zakochani w Krynicy Morskiej chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

W centralnej części miasta seniorzy mają okazję zobaczyć dość nietuzinkowy pomnik. Rzeźba przedstawia stado dzików – dwa dorosłe i cztery małe osobniki. Pomnik powstał po to, by pokazać, że w mieście zwierzęta te żyją w dobrej komitywie z mieszkańcami Krynicy Morskiej. Jeśli senior podczas wyprawy w miasto spotka dzika, to raczej nie należy się go bać. Zwierzęta te wędrują najczęściej w stadzie, szukając pożywienia. Dzik może i jest dziki, ale na pewno nie jest zły.

Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, której wysokość terenu jest dość zróżnicowana. Niemniej senior wybierający się na spacer brzegiem morza, z pewnością dostrzeże piękne, klifowe wybrzeże. Są tu bowiem miejsca, w których wysokość klifów przekracza 30 m. Klify to doskonałe miejsce na piesze wędrówki z niesamowitymi widokami.

Ponad kilometr od centrum Krynicy seniorzy znajdą ciekawą rozrywkę. Przy ul. Rybackiej znajduje się tor do gry w minigolfa, czynny od południa do późnych godzin wieczornych. Powstał w 2010 r., przy czym jest to pierwszy obiekt, który może poszczycić się certyfikatem Światowej Federacji Minigolfa (WMF). Co ciekawe, w tym miejscu odbywają się zawody Mistrzostw Polski, Pucharu Polski oraz turniej Krynica Morska OPEN w minigolfie. W słoneczny ciepły dzień to może być wspaniała zabawa, zarówno dla dzieci, osób dorosłych, jak i seniorów.

Niespełna 18 km dzieli Krynicę Morską od miejscowości Kąty Rybackie. Warto się do niej wybrać, chociażby ze względu na znajdujący się tu rezerwat przyrody. Początkowo ochroną zostały tu objęte ptaki, którym groziło wyginięcie, a dziś mają tu swoje miejsca lęgowe – czapla siwa i kormoran czarny. Ze względu na rozprzestrzenianie się tych gatunków, rezerwat został powiększony z 11 ha na początku do ponad 100 ha. Szczęśliwie ptaki znów można zobaczyć w obszarze Mierzei Wiślanej. W rezerwacie znajdują się też drzewa, głównie sosnowe, których wiek datuje się na 120-160 lat. Seniorzy mogą się wybrać na 5-kilometrową przechadzkę po rezerwacie, podążając ścieżką edukacyjną, która rozpoczyna się przy siedzibie Leśnictwa Kąty. Podczas podążania oznaczoną trasą, dzięki tablicom dydaktycznym mamy szansę zgłębić wiedzę na temat cech budowy, trybu życia i liczebności zamieszkujących rezerwat ptaków.

Senior, który wybrał się do Kątów Rybackich, ma okazję odwiedzić tutejsze Muzeum Zalewu Wiślanego, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W muzeum seniorzy dowiedzą się ciekawych rzeczy na temat historii szkutnictwa i rybołówstwa, zobaczą oryginalny warsztat szkutniczy czy łódź wykorzystywaną do połowu ryb z lat 60. ub.w. Ponadto znajdują się tu również łodzie rybackie z okolic Zalewu.

W Kątach Rybackich warto też zobaczyć pomnik rybaka i ławeczkę, a także mosiężną łopatę wbitą w ziemię i obsypaną kamieniami. Łopata wskazuje na konieczność wykonania przekopu Mierzei. Sam pomnik rybaka mierzy 2 m wysokości i powstał z betonu. Rybak trzyma rybę. Pomnik powstał również po to, by docenić pracę rybaków i oddać im w ten sposób cześć. Stojąca obok ławeczka to miejsce do odpoczynku.

W latach 1990-1995 w Kątach Rybackich wzniesiony został Kościół parafialny pw. św. Marka Ewangelisty. Obiekt mieści się ok. 700 m od portu rybackiego. Świątynia zbudowana jest z czerwonej cegły, a wieża z dzwonnicą została pomalowana na biało. Na jednej ze ścian znajduje się wielka śruba napędowa łodzi. We wnętrzu zobaczymy też mównicę z kołem sterowniczym i kilka innych akcentów marynistycznych.

W oddalonej ok. 12 km od Krynicy miejscowości znajduje się XIX-wieczny wiatrak murowany. Jest to jedna z głównych atrakcji w Piaskach. Wiatrak typu holenderskiego powstał w 1898 r., dziś już nie funkcjonuje, jednak ze względu na małą liczbę tego typu obiektów w Polsce, zdecydowanie warto go zobaczyć.

Dla aktywnych

Znajdująca się w Krynicy Morskiej główna aleja spacerowa to Bulwar Słoneczny. Jest zlokalizowany ok. kilometra od Urzędu Miejskiego. To miejsce przestrzeni publicznej, stwarzające idealne warunki do rekreacji na świeżym powietrzu – ruchu pieszego, rowerowego, na rolkach czy hulajnodze. To główny deptak pieszo-jezdny prowadzący na jedną z piękniejszych plaż w mieście. Na znajdujących się w pobliżu ławeczkach seniorzy mogą odpocząć podczas spaceru, a ponieważ mieszczą się tu również punkty handlowe i gastronomiczne, można też coś kupić lub się posilić. Bulwar Słoneczny, jak nazwa wskazuje, za dnia jest oświetlony promieniami słońca. Wieczorami jest oświetlony przez latarnie, dlatego spacer o zachodzie słońca też jest niezwykle przyjemny.

Senior, który chętnie zwiedza na dwóch kółkach, nie zawiedzie się Krynicą Morską. Niemal przez całą mierzeję ciągnie się Międzynarodowy Szlak Rowerowy EuroVelo 10/13, który przebiega przez kraje nadbałtyckie. Szlak główny w regionie pomorskim ciągnie się wzdłuż Morza Bałtyckiego, od Ustki, przez Łebę, Puck, Trójmiasto i do wschodniej granicy województwa. Poboczne trasy biegną także przez Półwysep Helski i Mierzeję Wiślaną. Warto udać się rowerem do zlokalizowanej na Mierzei Wiślanej miejscowości Piaski, od której dzieli nas ok. 10 km. Trasa EuroVelo jest nie tylko ciekawa i wygodna do jazdy, ale też bardzo dobrze oznakowana. Przez Piaski trasa biegnie leśną drogą rowerową, a w samej Krynicy Morskiej asfaltową promenadą.

Oferty dla seniora

BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER

KRYNICA MORSKA – OW PERKOZ

• od 2000 zł / os.
• BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER
• 11 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• Kolacja Wigilijna
• Kolacja Sylwestrowa z zabawą przy zespole muzycznym

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny