Karwia

Karwia (woj. pomorskie) to nadmorska wieś turystyczna zlokalizowana w gminie Władysławowo, w powiecie puckim na północy kraju. Jest to miejscowość letniskowa położona nad Morzem Bałtyckim, a dokładniej we wschodniej części Wybrzeża Słowińskiego. Karwia leży między Kanałem Karwinka a strugą Czarna Woda, graniczy od wschodu z sołectwem Ostrowo. Na południe od Karwi leży miejscowość o nazwie Karwieńskie Błoto Pierwsze, a na zachód – Karwieńskie Błoto Drugie. Od północy Karwia graniczy z Bałtykiem, a konkretnie z Zatoką Pucką. Najbliższe miasto, Władysławowo, znajduje się w odległości 16 km od Karwi. Ok. 25 km dzieli miejscowość od Pucka.

Senior, który zdecyduje się odwiedzić tę nadmorską miejscowość letniskową, na pewno nie będzie żałował. W Karwi na turystów czeka szeroka, długa na 3 km plaża i letnie kąpieliska. Jest tu dobrze rozwinięta baza noclegowa, dlatego seniorzy nie będą mieli problemu ze znalezieniem pensjonatu czy ośrodka wypoczynkowego. W Karwi znajduje się także przystań morska dla rybaków. Oprócz ryb, w przybrzeżnym pasie morza, który ciągnie się 15 km w głąb Bałtyku, zimują chronione gatunki ptaków m.in. nur czarnoszyii czy rdzawoszyi, a także nurniki i uhle. Senior poszukujący miejsca na wypoczynek w pobliżu natury i morza, powinien odwiedzić Karwię. To urokliwa miejscowość z małym skwerkiem i XIX-wiecznymi budowlami. Oprócz najszerszej nad Bałtykiem plaży i cennych przyrodniczo miejsc, nie brakuje tu też atrakcji. Aktywni seniorzy znajdą tu miejsca do uprawiania Nordic Walking, do jazdy na rowerze i spacerów.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Pobyt seniora w Karwi stwarza możliwość wypoczynku na jednej z najszerszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Plażowicze, po pokonaniu pasa wydm i sosnowego lasu, mogą zażywać kąpieli wodnych i słonecznych. Dodatkowo przez bór nadmorski biegnie szlak turystyczny. Dla aktywnych seniorów to doskonałe miejsce na dłuższe spacery przy jednoczesnej naturalnej inhalacji olejków sosnowych i jodu. Na czystych plażach Karwi jest możliwość wypożyczenia leżaków i ugaszenia pragnienia w zlokalizowanych nad brzegiem pubach.

Niecałe 6 km od centrum Karwi znajduje się coś dla amatorów koni. W sąsiedniej miejscowości, w Parszczycach, mieści się Gospodarstwo Agroturystyczne „Rumak”. Seniorzy, którzy uwielbiają obcować z tymi majestatycznymi i mądrymi zwierzętami, tu mają taką możliwość. W ofercie widnieje jazda konna pod nadzorem instruktora, zarówno dla początkujących, jaki zaawansowanych jeźdźców. Są to oprowadzanki na koniach, samodzielna jazda na padoku i lekcje jazdy konnej. Konno można udać się w teren, a po okolicy urządzić sobie przejażdżkę bryczką. Na terenie stadniny można odwiedzić też minizoo, a także wejść do labiryntu w kukurydzy.

Pod Ostrowem, ok. 10 km od Karwi znajdują się dwa, florystyczne rezerwaty florystyczne na Bielawskich Błotach. Są to: Rezerwat Woskownicy Bielawskiego Błota oraz Rezerwat Moroszka Bielawskiego Błota. Przez oba rezerwaty prowadzi ścieżka dydaktyczno-spacerowa. Pierwszy z nich powstał w 1977 r. i zajmuje powierzchnię 33 ha. Został utworzony w celu ochrony rzadkiej rośliny – woskownicy europejskiej, która porasta południowo-zachodnią część Bielawskich Błot. Jest to krzew torfowiskowy, którego wysokość sięga 1,5 m. Z kolei w Rezerwacie Moroszka Bielawskiego Błota, który został utworzony w tym samym roku, co obszar ochrony woskownicy i zajmuje powierzchnię ponad 8 ha, seniorzy mają okazję zobaczyć rzadki gatunek – malinę moroszka. To mała krzewinka o białych kwiatach i żółtych owocach, która po 20 latach rozprzestrzeniła się także poza granice rezerwatu.

Wyprawa seniora do Karwi nie może odbyć się bez zwiedzania motylarni. Nieco ponad pół kilometra na południe od ul. Wojska Polskiego znajduje się bajeczny świat motyli, które swobodnie latają między odwiedzającymi i egzotyczną roślinnością. W karwińskiej motylarni spotkamy kilkadziesiąt gatunków motyli pochodzących m.in. z Azji Południowej, Indonezji, Afryki, Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej czy Australii. Na głowie lub na ramieniu może spocząć nam Biały Morpho, Szmaragdowy Paź czy Afrykańska Ćma Księżycowa. Rozpiętość skrzydeł największych motyli wynosi nawet 30 cm! Zwiedzanie motylarni z przewodnikiem dostarczy nam wielu ciekawych informacji na temat życia i rozwoju tych barwnych owadów. Senior, który zdecyduje się odwiedzić to magiczne miejsce, powinien koniecznie zabrać ze sobą aparat.

W odległym o ok. 15 km Władysławowie znajduje się Muzeum Motyli, założone w 2000 r. z siedzibą w Domu Rybaka – w wieży widokowej. Seniorzy zobaczą tu ponad 3 tys. motyli i owadów z niemal każdego zakątka świata. W muzeum znajduje się ok. 70 gablot, w których fani entomologii mogą podziwiać m.in. motyle, chrząszcze, pluskwiaki, pająki, a nawet skorpiony. Co ciekawe najstarsze okazy pochodzą z 1906 r. i zachowały się do dziś. Oprócz barwnych, ciekawie opisanych owadów, seniorzy obejrzą tu również monety oraz eksponaty związane ze światem owadów. Pasjonaci mogą spróbować swoich sił w quizie o motylach, a zaciekawieni tematem mogą obejrzeć kilka krótkich filmów o motylach. W sklepiku zaopatrzymy się w „owadzie” pamiątki.

Senior, który lubi zwiedzać obiekty historyczne, powinien wybrać się do zlokalizowanej w promieniu ok. 8 km od Karwi miejscowości Krokowa. Znajduje się tam zamek z II połowy XIV w., który w kolejnych stuleciach został przebudowany i odrestaurowany. Wszystko za sprawą zaangażowanej w rozkwit zamku hrabiny Luizy von Krockow. Obiekt znajduje się w otoczeniu parku i sięga epoki średniowiecza. Jego historia jest związana z rodem von Krockow (Krokowskich), który należał do elity w Prusach Królewskich. Obecnie mieści się tu hotel, restauracja i kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w neogotyckim stylu. W pałacu zlokalizowane jest muzeum regionalne, gdzie seniorzy mogą zapoznać się z historią i sztuką regionu pomorskiego, a także poznać losy Kaszubów, Polaków i Niemców. To jedyne w całym kraju muzeum polsko-niemieckie. W zamku zwiedzający mają okazję zobaczyć wystawę poświęconą rodowi Krockow, w tym cenne eksponaty ceramiczne, ze srebra, obrazy i meble z XIX w. W Galerii Zamkowej organizowane są też wystawy czasowe.

W miejscowości Gniewino, ok. 20-25 km od Karwi znajduje się kompleks rekreacyjny „Kaszubskie Oko” z wieżą widokową, z której rozciąga się widok na wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, zbiornik Elektrowni Żarnowiec, wiatraki elektryczne i morze. Wieża widokowa razem z kopcem ma wysokość 44 m. Aby móc podziwiać panoramę okolicy, seniorzy muszą najpierw pokonać 212 schodów prowadzących na szczyt. Mniej mobilni seniorzy mogą skorzystać z windy, która zawiezie ich na wysokość 36 m. Kompleks wyglądem przypomina oko, stąd jego nazwa. Wieża widokowa to źrenica, kopiec i rabaty, na której jest usytuowana, to tęczówka, a drewniane pergole – rzęsy. Na terenie kompleksu seniorzy znajdą również stanowiska do gry w minigolfa, makiety ogromnych rozmiarów dinozaurów i siłaczy kaszubskich, a także pole szachowe na ziemi.

Wartym odwiedzenia przez seniora obiektem jest zlokalizowany 10 km od Karwi Pałac w Kłaninie. To piękny majątek rodowy kilku rodzin, m.in. Kłanickich, Klińskich, Ustarbowskich i w ostatnich latach niemieckiego rodu von Grass. Szczególną popularnością cieszy się odrestaurowane wnętrze sieni gdańskiej z przełomu XVII i XVII w. z bogato zdobionymi schodami, barokową szafą i kominkiem. Ściany kominka i sieni przylegające do klatki schodowej prowadzącej do piwnic są udekorowane kaflami z XVII w. Mieszczące się w pałacu pokoje hotelowe także aranżacja nawiązują do historii tego miejsca. Obok pałacu znajduje się ponad dwuhektarowy park, najpewniej pozostałość po ostatniej rodzinie von Grassów, którzy rezydowali tu w latach 1838-1945. Do dziś zachowała się aleja lipowa biegnąca przez XIX-wieczną bramę do pałacu. Seniorzy, oprócz zwiedzania pałacu, powinni poświęcić też trochę czasu na spacer po parku, w którym zobaczą liczne pomniki przyrody i rzadkie okazy drzew np. miłorząb dwuklapowy, cyprysiki oraz świerk kaukaski.

Jakieś 7 km od Karwi, w której wypoczywamy, znajduje się Jastrzębia Góra, a w jej sercu – Promenada Światowida. Senior, który ma ochotę znaleźć się w miejscu tętniącym życiem, pełnym pubów, kawiarni, restauracji i sklepików z pamiątkami powinien wybrać się na spacer Promenadą Światowida. Tuż przy deptaku znajduje się skwer z fontanną i miejscem na chwilę wytchnienia. W pobliżu jest też punkt widokowy i zejście na jastrzębską plażę. Duże wrażenie robi morski brzeg klifowy, którego wysokość osiąga nawet 33 m. Z tego miejsca warto spojrzeć na okolicę i fale Bałtyku. Seniorzy, którzy chcą dobrze zjeść, wypić aromatyczną kawę lub zatańczyć, tu znajdą wszystkie te atrakcje.

Kolejną atrakcją dla seniora (i nie tylko) może się okazać Dom Whiskey w Jastrzębiej Górze. Mieści się on ok. 800 m od promenady. To bardzo klimatyczne miejsce, w którym oprócz możliwości degustacji słynnego trunku, jakim jest Whiskey, można wziąć udział w specjalnym szkoleniu dotyczącym tego alkoholu. W jastrzębskim Domu Whiskey znajduje się ponad 2 tys. butelek whiskey z różnych części świata, a co roku, w ostatni weekend sierpnia organizowany jest pierwszy i największy festiwal whiskey w Polsce. Dodatkową atrakcją są gry planszowe, w które możemy pograć, jeśli pogoda akurat nie dopisze.

Niespełna 10 km dzieli Karwię od Rozewia, miejscowości znanej z latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego. Zlokalizowana na Przylądku Rozewie latarnia morska ma wysokość prawie 33 m, dziś mieści się w niej Muzeum Latarnictwa. Seniorzy zobaczą tu m.in. stary reflektor latarni z tarczową soczewką Fresnela (reflektor działał przed podwyższeniem latarni), światła nawigacyjne i modele dawnych latarni morskich. Na ścianie wisi tablica na cześć latarnika, Leona Wzorka, który w czasach II wojny światowej nie opuścił wieży mimo ataku Niemców. Został rozstrzelany. Jest też tablica i popiersie pisarza, który odwiedził latarnię w Rozewiu. Obok wieży znajduje się budynek z cegły, gdzie mieści się dawna maszynownia z własnym generatorem prądotwórczym, który też jest udostępniony zwiedzającym.

W zlokalizowanym ok. 15 km do Karwi Władysławowie atrakcją dla seniora będzie Aleja Gwiazd Sportu – mosiężne gwiazdy znanych sportowców. Miejsce to istnieje od 22 lat, a każdego roku podczas festiwalu odsłaniane są kolejne gwiazdy. Możemy podziwiać tu gwiazdy takich osób jak m.in. Kazimierza Deyny, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Dariusza Michalczewskiego czy Sylwii Gruchała. Od 2014 r. na Alei Gwiazd Sportu znajduje się pomnik „Korona Himalajów”. Czternaście płyt przedstawia ośmiotysięczne szczyty zdobyte przez Polaków. Powstały z piaskowca, który był sprowadzony aż ze Szwecji.

Dla aktywnych

Senior poszukujący na wczasach wypoczynku blisko natury – w Karwi ma taką okazję. Północna część wybrzeża należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w 1978 r. W skład obszarów chronionych Parku należą północna część Pobrzeża Kaszubskiego, cały Półwysep Helski, wschód Wybrzeża Słowińskiego oraz części Zatoki Puckiej. Ok. 9 km od Karwii zaczyna się się ścieżka przyrodnicza „Przez wąwozy i klify Rozewia”. Trasa liczy 4,5 km i obejmuje 19 stanowisk. Rozpoczyna się oraz kończy przy latarni morskiej w miejscowości Rozewie. Zobaczymy tu m.in. klifowe, wydmowe i niskie wybrzeża zalewowe Bałtyku, nadmorską roślinność i sosnowe lasy. Senior wybierający się na wycieczkę pieszą powinien ubrać wygodne buty. Ponadto Karwia leży na trasie niebieskiego szlaku pieszego – Szlaku Nadmorskiego-Zatokowego. Trasa zaczyna się w miejscowości Krokowa, biegnie przez Karwię, Ostrowo, Jastrzębią Górę, Rozewie, Władysławowo oraz miejscowości położone na Półwyspie Helskim, aż do Juraty. Cały szlak liczy 55 km, dlatego trudno byłoby go przejść w całości. Niemniej warto udać się przynajmniej z Karwi do Rozewia (ok. 9 km). Szlak w przeważającej części biegnie przez urokliwe leśne dukty, a po drodze łatwo jest nabyć wodę lub coś do jedzenia na dalszą wędrówkę. Senior, który woli podróżować na dwóch kółkach, może udać się na wyprawę czerwonym szlakiem rowerowym z Karwi, przez Dębki do Białogóry. Cała trasa liczy nieco ponad 17 km, co oznacza, że pokonamy ją w ok. godzinę. Ścieżka rowerowa biegnie szerokim, utwardzonym leśnym traktem wzdłuż linii wydm. To prosta trasa, bez podjazdów, a jednocześnie przyjemna i ciekawa widokowo. Senior planujący wypoczynek w Karwi powinien zabrać ze sobą kijki do Nordic Walking. Na obszarze Karwi i Jastrzębiej Góry wytyczonych zostało ponad 30 km tras do marszu z kijkami o różnym stopniu trudności. Seniorzy mogą się wybrać na marsz z kijkami zieloną trasą, która biegnie przez Nadmorski Bulwar w Jastrzębiej Górze, po 400 m mija się punkt widokowy i wchodzi na ścieżkę parkową. Następnie jest wejście na plażę nr 25, a potem trasa łączy się z czarnym szlakiem, biegnie przez tunel, wąwóz i ulice miasta. Po wejściu na szosę nr 215 znajdziemy się w lesie, skąd dotrzemy ponownie do Nadmorskiego Bulwaru w Jastrzębiej Górze. Cała trasa liczy 5,5 km, tworząc pętlę. Jest to najłatwiejszy i najkrótszy szlak z proponowanych dla maszerujących z kijkami w Jastrzębiej Górze. Seniorzy uwielbiający aktywnie spędzać czas, mogą wybrać się również 3 km na południe od Karwi, do Ostrowa. Na rzece Piaśnica odbywają się spływy kajakowe. Woda jest przejrzysta, a przy okazji ruchu na świeżym powietrzu możemy podziwiać kaszubskie łąki, w tym liczne zwierzęta i bogatą roślinność.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny