Jurata

Jurata (woj. pomorskie) to nadmorska osada w gminie Jastarnia, zlokalizowana w powiecie puckim, na północy Polski. Znajduje się między Jastarnią i Helem. Dawniej Jurata była częścią miasta Jastarnia. Dziś stanowi osobną jednostkę na Mierzei Helskiej, która jest często odwiedzanym kurortem wypoczynkowym z letnim kąpieliskiem. Jurata to miejsce, w którym panuje specyficzny mikroklimat, będący wynikiem dużego oddziaływania Morza Bałtyckiego. Duże stężenie jodu w glebie i powietrzu sprawia, że z wytchnienie i ulgę znajdują tu seniorzy z astmą, alergiami czy schorzeniami tarczycy. Poza tym jod pozytywnie wpływa na nastrój i wiele innych schorzeń, m.in. na reumatyzm. Jurata słynie z licznych atrakcji i  piaszczystych, zadbanych plaż. Z tego powodu jest jednym z popularniejszych celów urlopowiczów, w tym naturalnie seniorów. Wczasy seniora w Juracie to nie tylko rozwinięta baza noclegowa, plaże od strony Zatoki Puckiej i od strony morza, ale też piękno otaczającej przyrody. Charakterystyczne dla tych terenów są torfowiska i sosnowe lasy. Jurata właśnie leży w samym centrum sosnowego boru. Oprócz sosny zwyczajnej, seniorzy mogą podziwiać podczas letnich spacerów także jałowca pospolitego, wierzbę piaskową, wrzos zwyczajny, a nawet zbierać owoce borówki brusznicy. Wypoczywający w Juracie senior ma niepowtarzalną okazję zobaczyć tu fokę szarą (w Zatoce Puckiej), a także mewy, myszołowy, bataliony, liczne skorupiaki i mięczaki. 

Senior, który nie wyobraża sobie wakacji bez zażywania kąpieli morskich i słonecznych, z pewnością znajdzie tu swoje miejsce. Plaże od strony Morza Bałtyckiego są szersze od plaż nad Zatoką Pucką. Jest tu też plaża, na której można wypoczywać z czworonogiem. Są tu strzeżone kąpieliska, bary i osłony dla plażowiczów. Nic dziwnego, że do tego miejsca chętnie przyjeżdżają turyści, skoro nawet znane postacie ze świata muzyki, ujęły Juratę w swoich tekstach. Zbigniew Wodecki śpiewał o niej w piosence „Jurata w deszcz”, a Irena Santor w utworze „Już nie ma dzikich plaż”. W sąsiedztwie Juraty, na terenie Helu znajduje się rezydencja wypoczynkowa prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Warto wspomnieć, że przez Juratę przejeżdża pociąg, jest tu przystanek kolejowy na trasie Hel-Gdynia oraz przystanek autobusowy.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

W centralnej części Juraty znajduje się molo o długości 320 m. Senior, który lubi spacery, przy okazji zwiedzania miejscowości, powinien przespacerować się tutejszym molo. Warto to zrobić zwłaszcza wieczorem, o zachodzie słońca, gdyż czekają na nas piękne widoki. W sezonie letnim seniorzy spacerujący po molo mogą też odwiedzić znajdującą się na nim kawiarnię. W słoneczny dzień można tu wypić kawę lub zjeść pyszny deser z szumem fal morskich w tle. Latem pojawiają się tu sklepiki z wakacyjnymi pamiątkami, a także wystawy fotografii.

Senior, który chętnie pływa, może udać się na plażę, zlokalizowaną w obrębie morskiego kąpieliska „Międzymorze”. Prowadzi do niego wejście nr 60 od ul. Międzymorze. Plaża obejmuje 100 m linii brzegowej. Jest to bezpieczne miejsce na morskie kąpiele.

Kolejną atrakcją dla seniora jest zlokalizowana ok. 0,5 km od centrum osady Wieża Widokowa, z której rozciąga się panorama na całą Juratę. Na szczyt prowadzi kilkadziesiąt schodów, jednak warto włożyć odrobinę wysiłku w pokonanie tej trasy, gdyż widok jest naprawdę piękny. Wstęp na wzniesienie jest bezpłatny, przy czym możemy się tam dostać zarówno pieszo, jak i rowerem. W pobliżu znajduje się parking, więc nietrudno dotrzeć tu autem.

Celem wyprawy seniora na wczasach w Juracie może, a wręcz powinna być Ścieżka Przyrodnicza „Żyzne lasy z Orlicą”. Z centrum Juraty do tego urokliwego miejsca mamy niespełna 700 m do pokonania. Sama ścieżka ma długość 300 m, znajdują się na niej dwa opisane stanowiska. Zobaczymy tu m.in. borówkę czernicę, konwalijkę dwulistną oraz piękną i dużą paproć, orlicę pospolitą. Największe z nich mogą osiągać nawet 2 m wysokości! Na piaszczystych siedliskach nad Zatoką Pucką w okolicy Juraty można zobaczyć najlepiej zachowany fragment lasu brzozowo-dębowego.

W samym centrum nadmorskiej osady seniorzy mogą podziwiać pomnik Juraty, córki Boga Mórz, odsłonięty razem z fontanną w lipcu 2006 r. Autorem rzeźby jest pochodzący z Gdańska Stanisław Szwechowicz. To nawiązanie do tutejszej legendy o nieszczęśliwej miłości bogini i karze, jaką ją spotkała za nieposłuszeństwo wobec ojca.

Kolejną atrakcją dla seniora jest zlokalizowany tuż przy molo w Juracie pomnik Wojciecha Kossaka, wybitnego polskiego malarza. Artysta był częstym gościem Juraty, toteż na jego cześć w 2008 r. został odsłonięty pomnik. Kossak został przedstawiony w pozycji stojącej, przy sztaludze, z farbami i teczką. Dodatkowo, przy ul. Świętopełka 13 możemy podziwiać dom, w którym tworzył i wypoczywał wielki artysta.

Cyklicznym wydarzeniem, które odbywa się w gminie Jastarnia, w kościołach Juraty, Jastarni i w Chałupach jest Otwarty Metropolitalny Festiwal Piosenki Religijnej. Seniorzy ceniący sztukę sakralną, mogą podczas pobytu na Półwyspie Helskim obejrzeć i posłuchać występujących artystów. To wydarzenie zwykle odbywa się w sierpniu, ma charakter konkursu. Co roku przyznawane są nagrody dla najlepszych artystów, w tym nagroda główna „Magnificat”. W festiwalu na ogół bierze udział od kilkunastu do ponad dwudziestu zespołów i setka widzów – wczasowiczów i mieszkańców okolicznych terenów. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Archidiecezją Gdańską i Marszałkiem Województwa Pomorskiego, przy zaangażowaniu samorządu gminy i wsparciu sponsorów festiwalu.

Nieco ponad 4 km od centrum Juraty (w gminie miejskiej Hel) znajduje się warty odwiedzenia rezerwat przyrody „Helskie Wydmy”. Naturalny, unikatowy w skali kraju krajobraz wydm to idealny cel na podróż seniora. Powierzchnia rezerwatu obejmuje ponad 104 ha wydm i boru, a otulina zajmuje ponad 7 ha plaż. „Helskie Wydmy” powstały po to, aby chronić tutejsze systemy murawowe, wrzosowiska i lasy. Znajdują się tu cenne porosty i grzyby naporostowe. Do najcenniejszych gatunków roślin naczyniowych w rezerwacie należą: kruszczyk rdzawoczerwony, mikołajek nadmorski, kostrzewa poleska, groszek nadmorski, rukwiel nadmorska oraz znajdujące się w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin” – lnica wonna i solanka kolczysta. Cenne są również zlokaizowane na tym obszarze wydmy szare oraz wydmy bezwapienne z bażyną czarną. To także siedlisko ptaków. Przez rezerwat wiedzie ścieżka edukacyjna o długości pół kilometra. Na ścieżce trafimy na cztery tablice edukacyjne, a wejście jest bezpłatne. Senior, który nawet na chwilę nie rozstaje się ze swoim czworonożnym przyjacielem, może zabrać go na taką wycieczkę, pod warunkiem, że pies będzie prowadzony na smyczy. Ścieżkę edukacyjną możemy również pokonać rowerem.

W Juracie jest wiele obiektów budowlanych pamiętających lata 30. XX w. Seniorzy zainteresowani architekturą mogą wybrać się na ul. Kasztanową, gdzie można zobaczyć willę z tego okresu i Pensjonat Automobilklubu. Znacznie więcej takich budynków mieści się przy ul. Mestwina, są to m.in. domy letnie i willa. Przy ul. Ratibora zobaczymy domy letnie, Pensjonaty m.in. „Bałtyk” i „Helunia” oraz dwie wille – „Zofię” i „Jolę”, w której obecnie mieści się posterunek policji. Z kolei spacerując wzdłuż ul. Wojska Polskiego, natkniemy się na Pensjonat „Wielkopolanka”, który został rozbudowany, zmodernizowany, Hotel „Lido” z lat 1932-1933 czy dom letni „Biedronka”. W odległości ponad 200 m od centrum Juraty mieści się modernistyczny pensjonat z lat 30. XX w. – Willa „Mrozik”.

W odległości ok. 11 km od Juraty znajduje się wyjątkowe miejsce – Fokarium w Helu, przy ul. Morskiej 2. Obiekt jest częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej, Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Oceanografii i Geografii). Celem jest odtworzenie i ochrona populacji fok szarych, które żyją w obszarze południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999 r., choć działalność rozpoczął znacznie wcześniej. Wszystko zaczęło się od uratowania i wyleczenia pierwszej foki o imieniu Balbin. Fokarium to doskonałe miejsce dla rodzin, a także dla seniorów, którzy lubią obserwować zachowanie zwierząt. Obiekt jest otwarty codziennie w godzinach 9.30-16.00, a odwiedzający mogą zobaczyć m.in. jak wygląda karmienie fok. Aby wejść do obiektu, zabierzmy ze sobą po dwie monety o wartości 5 zł (wstęp kosztuje 10 zł za osobę), gdyż będą potrzebne przy bramce automatycznej, a nie ma w pobliżu automatu do wymiany na niższe nominały.

Pogoda nie dopisuje, a chcielibyśmy popływać? Żaden problem! Aktywni seniorzy mogą skorzystać z ofert licznych hoteli, które oprócz noclegów, oferują także możliwość skorzystania z basenu krytego. Jednym z takich miejsc jest zlokalizowany nieco ponad 200 m od centrum Juraty Aquapark Tropicana mieszczący się w Hotelu „Morskie Oko”. Możemy skorzystać tu z basenu rekreacyjnego z przeciwprądami i gejzerami, zjeżdżalni rurowej (czynna w ciepłe, letnie dni), a także odprężyć się w jacuzzi lub w saunie suchej. Do dyspozycji gości jest także siłownia.

Ciekawą atrakcją dla seniora może się okazać Muzeum Rybołówstwa w Helu, zlokalizowane w poewangelickim kościele z XV w. Obiekt prezentuje historię Helu, tradycje rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego. Wnętrza z oryginalną aranżacją to połączenie wystawy z dawną architekturą sakralną. Zwiedzający zobaczą tu zabytkowe łodzie (w postaci instalacji), narzędzia, warsztat szkutnika oraz dowiedzą się wielu ciekawych informacji na temat ekologii Morza Bałtyckiego. Oprócz tego w muzeum znajdują się też archiwalne zdjęcia i obrazy (malarstwo marynistyczne), których autorami są m.in. Henryk Uziembło i Michalina Krzyżanowska. Na terenie muzeum znajduje się też skansen, w którym także zgromadzono eksponaty rybackie. Największym zainteresowaniem cieszy się wieża, z której rozciąga się widok na port i Zatokę Gdańską.

W ciepły, letni dzień seniorzy przebywający na wczasach w Juracie mogą wybrać się na deptak zlokalizowany na ul. Międzymorze, która przebiega przez całą Juratę. Łączy ona plażę wychodzącą na otwarte morze z molem po drugiej stronie półwyspu, czyli od strony Zatoki Puckiej. Długość deptaka to ok. 600 m, a podczas spaceru natkniemy się na liczne sklepiki, kawiarnie, lodziarnie i restauracje.

Będąc w Helu, warto udać się na spacer Bulwarem Nadmorskim, który ciągnie się nad Zatoką Pucką. Tam mamy okazję zobaczyć posąg boga Neptuna, będący kopią rzeźby z Bolonii. Pomnik ma wysokość 5,5 m, wykonany został z białego granitu i wiernie odwzorowuje włoską rzeźbę. Wykonał go rzeźbiarz-samouk, Tadeusz Biniewicz. To największa na świecie rzeźba Neptuna. Senior, który okrąży posąg dwukrotnie, według legendy ma się cieszyć powodzeniem i sukcesami w życiu.

Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia przez seniora w Helu jest latarnia morska. Obiekt zbudowany został z czerwonej cegły przez Kaszubów z 1942 r. Jest to ponad czterdziestometrowa wieża wzniesiona na planie ośmiokąta. Z samego szczytu rozpościera się widok na miasto oraz Półwysep Helski. Zamontowana na latarni żarówka jest widoczna z odległości ok. 32 km i odgrywa kluczową rolę dla żeglujących na morzu oraz dla portów w Gdyni i Gdańsku. Warto wspomnieć, że od 2003 r. obiekt wyposażono również w radar brzegowy oraz system automatycznej identyfikacji statków.

Port w Helu również powinien stać się celem wyprawy seniora. Obiekt znajduje się ok. 500 m od Urzędu Miejskiego w Helu. Został zbudowany w latach 1882-1883 przez władze pruskie, a następnie w czasach II Rzeczypospolitej został rozbudowany. Obecnie w obrębie portu znajdują się trzy główne baseny (wewnętrzny, zewnętrzny i jachtowy) o łącznej powierzchni prawie 10 ha. Port morski mieści się w granicach dwóch falochronów – południowego o długości 180 m i zachodniego o długości ok 615 m. Na dłuższym falochronie znajduje się charakterystyczny dla portu w Helu punkt informacji turystycznej tzw. helskie jajo. Natomiast przy wejściu lądowym stoi krzyż upamiętniający tych, którzy zginęli na morzu. Z portu morskiego korzystają głównie kutry rybackie, ale też statki pasażerskie, wodoloty, żaglówki czy motorówki.

W odległości ok. 2,5 km od centrum miasta Hel mieści się Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Muzeum powstało z inicjatywy Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, pomocy burmistrza miasta i władz gminy. Obiekt ma swoje wystawy w kilku wyremontowanych obiektach dawnej niemieckiej baterii artyleryjskiej „Schleswig Holstein” oraz w odrestaurowanej przedwojennej baterii im. Heliodora Laskowskiego, gdzie można podziwiać m.in. fragment armaty. Seniorzy interesujący się historią, odwiedzając muzeum, nie będą zawiedzeni. Miłośnicy sztuki wojennej zobaczą w tu m.in. działa, w tym przeciwlotnicze, torpedy parogazowe i wyrzutnie torpedowe, które najprawdopodobniej pochodzą z kutrów torpedowych, miotacze bomb głębinowych, miny morskie i wiele innych.

Nieopodal Bulwaru Nadmorskiego znajduje się główna ulica Helu – ul. Wiejska, przy której usytuowane są tradycyjne, urokliwe domki rybackie. Są to bielone, niskie, ryglowe budynki z drewnianymi elementami w konstrukcji, pochodzące z przełomu XVII i XIX w. Senior, który chce poczuć tradycyjny, rybacki klimat, powinien wybrać się na spacer ul. Wiejską. Przy okazji mieszczą się tu jedne z lepszych restauracji w Helu i liczne sklepiki z pamiątkami, m.in. pluszowymi fokami.

Ponad pół kilometra od centrum miasta, w pobliżu Fokarium jest zlokalizowany Dom Morświna, część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry. Jest to minimuzeum poświęcone ginącemu w Bałtyku gatunkowi walenia. W pobliżu znajduje się rzeźba ryby wykonana z plastikowych butelek. W muzeum seniorzy mogą zobaczyć ekspozycję, filmy oraz animacje związane z morświnami, a także fotografie i czaszkę ogromnego finwala. Seniorzy zainteresowani tymi wspaniałymi zwierzętami mają okazję dowiedzieć się tu znacznie więcej na temat ich biologii, historii, zagrożeń i metod ochrony morświnów.

Dla aktywnych

Senior, który stawia na aktywny wypoczynek, może wybrać się na spacer plażą Bałtyku. Oprócz tego w okolicy Juraty mamy do dyspozycji trzy ścieżki przyrodnicze: w Juracie, Jastarni oraz w Kuźnicy. Ścieżka zlokalizowana w Juracie „Żyzne Lasy z Orlicą” jest stosunkowo krótka, toteż jeśli chcemy udać się na dłuższą wędrówkę, warto odwiedzić Kuźnicę. Miejscowość jest oddalona o ok. 11 km, a znajdująca się tam trasa „Uroczysko Każa i Góra Libek” to możliwość pokonania 2,6 km pieszo lub rowerem. Z kolei w Jastarni mamy do dyspozycji ścieżkę o długości ok. 2 km – „Torfowe Kłyle” i stanowisko obserwacji ptaków wodnych w porcie. Jest to trasa głównie do ruchu pieszego, choć część trasy jest utwardzona i można ją pokonać rowerem. Seniorzy, którzy chętnie urządzają sobie wycieczki rowerowe, mogą ruszyć w podróż na dwóch kółkach Nadmorską Ścieżką Rowerową, która biegnie dookoła Zatoki Puckiej. Cała trasa liczy 45 km, jednak nie musimy przemierzać jej w całości. Ścieżka prowadzi przez Puck, Swarzewo, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i kończy się w Helu. Senior pozostający w dobrej kondycji może wyruszyć rowerem np. do (oddalonej o 3 km od Juraty) Jastarni lub do Chałup (16 km), gdzie można podziwiać wind- i kitesurferów na falach, a także do Kuźnicy (ok. 11 km). W pobliżu centrum Helu znajduje się przepiękny park wydmowy, który zwiedza się z poziomu drewnianych kładek i pomostów. Warto udać się na spacer głównym pomostem, skąd rozciąga się widok na Zatokę Pucką. Most biegnie od Portu Wojennego do bulwaru.

Oferty dla seniora

BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER

JURATA – OW KAPER

• od 1195 zł / os.
• BOŻE NARODZENIE
• 5-7 dni
• śniadanie, obiad, kolacja – według programu
• Kolacja Wigilijna
• Zabawa Sylwestrowa (opcjonalnie)

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny