Sarbinowo

Sarbinowo (woj. zachodniopomorskie) to nadmorska wieś turystyczna w północno-zachodniej Polsce. Miejscowość jest położona w gminie miejsko-wiejskiej Mielno (ok. 7 km na zachód od miejscowości Mielno i 17 km od Koszalina), w powiecie koszalińskim. To urokliwa wieś letniskowa zlokalizowana w 3-kilometrowym pasie nad Morzem Bałtyckim, położona na obszarze Wybrzeża Słowińskiego, między miejscowościami Chłopy i Gąski.

Ze względu na swoje położenie w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego – Sarbinowo cechuje klimat umiarkowany ciepły morski. Zimy są tu cieplejsze, a okresy letnie nie tak skwarne, jak w pozostałej części kraju. Duża wilgotność powietrza i jego nasycenia jodem sprawiają, że jest to miejsce korzystnie wpływające na zdrowie i samopoczucie. Miejscowość jest położona w pobliżu dwóch jezior: Jeziora Jamno i Jeziora Bukowo. Okoliczne tereny to bogactwo roślinności, zwłaszcza terenów leśnych oraz piaszczyste plaże. Seniorzy, którzy postanowią spędzić czas w Sarbinowie, nie będą się nudzić. Miejscowość, oprócz bujnej roślinności, typowej dla województwa zachodniopomorskiego, bliskości morza i plaży, oferuje wiele atrakcji. W przeciwieństwie do Mielna, plaże w Sarbinowie nie są tak zatłoczone w okresie letnim. Warto więc odwiedzić to miejsce w wakacje, by odpocząć od miasta, zregenerować siły i pozwiedzać. Dawna osada rybacka oferuje nam również zachowaną do dziś zabudowę z przełomu XIX i XX w. Seniorzy mogą się tu natknąć na liczne budynki o budowie szachulcowej lub ceglanej oraz stary młyn. Są to cenne zabytki, które warto zobaczyć na własne oczy.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Sarbinowo ciągnie się wzdłuż pięknej, piaszczystej plaży i to właśnie ona jest głównym celem turystów. Latem nie brakuje tu plażowiczów i pływaków. Seniorzy dostaną się na plażę wejściem od ul. Nadmorskiej (nieopodal kościoła), gdzie jest zlokalizowane 100-metrowej długości kąpielisko letnie „Sarbinowo 213”. Możemy się tu nie tylko wykąpać w morzu i opalać, ale też napić się czegoś chłodnego w licznych barach. Seniorom dobrze zrobią spacery po rozgrzanym piasku. To nie tylko możliwość naturalnej inhalacji korzystnym dla zdrowia jodem, ale też darmowy i przyjemny masaż stóp. Przy okazji możemy natknąć się na piękne muszle, a nawet bursztyny. Znajduje się tu również drewniane molo, skąd można podziwiać morskie fale Bałtyku.

Wzdłuż linii brzegowej w Sarbinowie seniorzy mają okazję przespacerować się długą na kilometr nadmorską promenadą. Dawniej był to mur chroniący miejscowość przed zalaniem. Dziś jest to jedno z częściej odwiedzanych miejsc i doskonały punkt widokowy nad Bałtykiem. Z promenady możemy nie tylko podziwiać morze, wschody i zachody słońca, ale też kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeśli podczas spaceru zgłodniejemy lub dopadnie nas pragnienie, możemy skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej i kawiarnianej. Wzdłuż deptaku zlokalizowane są ławeczki, na których można usiąść i chwilę odpocząć. Oficjalne otwarcie traktu spacerowego wzdłuż Bałtyku miało miejsce w 2013 r.

Kolejną atrakcją dla seniora w Sarbinowie z pewnością będzie piękny, neogotycki kościół z górującą nad okolicą wieżą. Jest to kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który od centrum Sarbinowa dzieli zaledwie 250 m. Budowla została wzniesiona w 1856 r., a do jej fasady przylega ośmiokątna, wysoka wieża. Wewnątrz można podziwiać wyposażenie z XIX w., w tym monumentalne, zabytkowe organy, a także witraże osadzone w ostrołukowych oknach. Ściany zdobią malowane stacje Drogi Krzyżowej. Świątynię wzniesiono z ciosów kamiennych i czerwonej cegły, a część kościoła otynkowano. Z kolei dzwony to pozostałość z 1920 r. Kościół otacza kamienny mur, dawniej w jego obrębie mieścił się cmentarz. Senior, który wybierze się do Sarbinowa w połowie lata, być może trafi na cykliczną imprezę organizowaną przez Filharmonię Koszalińską – festiwal, podczas którego artyści grają koncerty właśnie na zabytkowych organach w kościele.

Polecamy seniorom wypoczywającym w Sarbinowie udać się do oddalonych o ok. 7 km Gąsek, miejscowości, w której mieści się zbudowana z cegły latarnia morska. Możemy też dotrzeć do niej plażą, wówczas trzeba będzie pokonać ponad 5 km pieszo. Jest położona w centralnej części wsi. Przy wieży znajduje się dom latarnika, a także kramiki z przekąskami i pamiątkami. Wieża została wzniesiona w latach 1876-878 i jest udostępniona zwiedzającym. Na szczyt, który znajduje się na wysokości prawie 50 m, prowadzą kręte schody z granitu. Senior, który chciałby dostać się na taras, musi pokonać 190 stopni. Zapewniamy, że warto, gdyż z wieży rozciąga się piękna panorama Sarbinowa, Mielna i widok na morze. Latarnia Morska w Gąskach oraz dom latarnika, stodoła, budynek inwentarski i ogrodzenie znajdują się w rejestrze zabytków. Obecnie jest to jedna ze stacji brzegowych nad Bałtykiem, która umożliwia automatyczne monitorowanie ruchu jednostek pływających na wodach przybrzeżnych.

Podczas zwiedzania Sarbinowa warto zajrzeć na ul. Nadmorską 4, niecałe 1,5 km od centralnej części wsi. Mieści się tu jeden z najstarszych budynków – zabytkowa chata rybacka z 1804 r. Seniorzy mogą w tym miejscu podziwiać budynek ryglowo-szachulcowy, z białą elewacją i ciemnymi belkami drewnianymi w ścianach. Dach chaty pokryty jest trzciną, która została zmieszana z gliną i trocinami. W takich chatach z wąskim frontem i trzcinowym dachem mieszkali dawniej rybacy.

W odległości 2 km na południe zlokalizowana jest mała, jednak bardzo dobrze wyposażona stadnina koni „Husaria”. Senior będący miłośnikiem tych mądrych i pięknych zwierząt powinien tutaj zawitać. Możemy tu podziwiać zarówno klacze, ogiery, jak i kuce. W stadninie skorzystamy z lekcji jazdy konnej, a alteratywą dla mniej śmiałych jest podróż bryczką.

W promieniu 4 km od Sarbinowa zlokalizowany jest robiący wrażenie, piękny budynek z II połowy XIX w. To Pałac Morski w Gąskach. Obiekt mieści się ok. kilometra od plaży i jest to ośrodek rehabilitacyjno-wczasowy. Seniorzy ze schorzeniami układu nerwowego, krążenia, oddechowego i układu ruchu mogą skorzystać z leczniczych zabiegów w tym miejscu. W obiekcie mieści się również sala gimnastyczna i gabinety, w których możemy skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej. Ośrodek oferuje ok. 90 miejsc noclegowych, jest tu też sala gier, sala bankietowa oraz kawiarnia i restauracja. Wokół pałacu rozciąga się zabytkowy, zajmujący powierzchnię prawie 7 ha piękny park z urokliwym stawem.

Seniorzy zafascynowani światem roślin ogrodowych koniecznie powinni odwiedzić Dobrzycę. Jest to miejscowość zlokalizowana ok. 15 km od Sarbinowa, a w niej prawdziwa gratka dla fanów ogrodnictwa – Ogrody tematyczne „Hortulus”. To cudowne miejsce tworzą dwa kompleksy ogrodów pokazowych, w których seniorzy mają okazję podziwiać najróżniejsze kompozycje roślin ogrodowych. Są to Ogrody Tematyczne Hortulus oraz Ogrody Hortulus Spectabilis (dostępne również dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim). Pomiędzy nimi znajduje się Szkółka Roślin Ozdobnych. Ogrody prezentują nietuzinkowe kompozycje roślin i różne style ogrodowe – tworzy je blisko 30 ogrodów m.in. skalnych, leśnych, wodnych, japońskich, francuskich czy angielskich. Znajdziemy tu również autorskie ogrody, które pobudzają wszystkie zmysły. Na terenie kompleksu mieści się także centrum ogrodnicze i Caffebar Barwinek, w którym możemy odpocząć i napić się aromatycznej kawy. To nie tylko doskonałe miejsce do relaksu, ale też rozrywki. Dodatkową atrakcją Ogrodów jest największy na świecie labirynt grabowy, którego powierzchnia wynosi 1 ha. W samym jego sercu znajduje się wieża widokowa, z której seniorzy mogą podziwiać piękno ogrodów z innej perspektywy.

20 km od Sarbinowa znajduje się Zagroda Jamneńska. Jest to interesujący skansen, w którym seniorzy znajdą liczne przykłady architektury charakterystycznej dla miejscowości Jamno z XIX w. Na terenie zagrody znajduje się m.in. kmieca chałupa (rekonstrukcja), w której odwiedzający mogą podziwiać twory kultury materialnej jamneńczyków. Nieopodal jest nowoczesna stodoła, w której organizowane są m.in. prelekcje, imprezy kulturalne czy warsztaty rękodzielnictwa (ceramika, haft, polichromia, druk klockowy, tkactwo). Zagroda Jamneńska to miejsce, w którym seniorzy dowiedzą się tego, jak wyglądało życie, narzędzia gospodarskie,przedmioty codziennego użytku oraz stroje czy meble używane przez dawnych mieszkańców Jamna. Zobaczymy tu też tzw. jamneńskie julki czyli skrzaty z ludowych podań.

W gminie Mielno znajduje się zbiornik wodny o powierzchni przekraczającej 2 tys. ha, mowa o Jeziorze Jamno. Miłośnicy wędkarstwa powinni odwiedzić to miejsce. Senior-wędkarz ma tu niepowtarzalną okazję do złowienia leszcza, węgorza, sandacza, szczupaka lub okonia. Ryby można łowić z lądu lub pływając po jeziorze kutrem. Choć w tym miejscu kąpiel jest zakazana, to jest to doskonałe miejsce do wypoczynku. Latem turyści uprawiają tu sporty wodne m.in. windsurfing czy żeglarstwo. Seniorzy mogą udać się w niezapomniany rejs po jeziorze jednym ze statków turystycznych („Parostatek”, „Mila”). Znajdują się tu przystanie żeglarskie.

W oddalonym o ok. 30 km Kołobrzegu fani muzealnych wycieczek mają szansę odwiedzić Muzeum Dziejów Oręża Polskiego. Obiekt prezentuje zbiory militariów od średniowiecza do czasów współczesnych. Seniorzy zainteresowani tą tematyką zobaczą tu m.in. broń drzewcową, sieczną, kolną, strzelecką, uzbrojenie i ubiory wojskowe, odznaczenia oraz maszynę szyfrującą „Enigma” czy motocykl „Sokół 600”. Wystawa stała mieści się w pawilonie, a w plenerze możemy podziwiać sprzęt ciężki (pojazdy wojskowe, broń pancerna, samoloty). Z kolei wystawy czasowe są zlokalizowane w kamienicy kupieckiej z XV w. w stylu późnogotyckim. Na szczególną uwagę zasługuje największa w Polsce kolekcja mundurów żołnierzy z czasów I i II wojny światowej: Legionów Polskich czy Błękitnej Armii gen. Hallera.

Dla aktywnych

Seniorzy spędzający wakacje w Sarbinowie mogą ruszyć na pieszą wyprawę szlakiem turystycznym, a raczej częścią pieszego długodystansowego szlaku europejskiego E9. Jest on oznaczony kolorem czerwonym i rozpoczyna się w Hiszpanii, a w Polsce przebiega przez dwa województwa. W województwie zachodniopomorskim trasa wiedzie od granicy polsko-niemieckiej i przebiega m.in. przez Świnoujście, Pobierowo, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Świnoujście, Chłopy, Sarbinowo i Mielno. Szlak E9 pokrywa się z Nadmorskim Szlakiem. Seniorzy mogą się wybrać na pieszą wycieczkę z Sarbinowa właśnie szlakiem E9i zakończyć ponad 7-kilometrową wędrówkę w Mielnie.

Aktywny senior ma możliwość wybrać się na nieco dłuższą przejażdżkę rowerową malowniczą trasą rowerową – Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym EuroVelo R10, który przebiega m.in. przez Sarbinowo i biegnie dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Oczywiście nie jest realne pokonanie całej trasy, jednak warto wybrać się szlakiem choćby do Mielna lub dalej do Strzeżenicy, Dobiesławca, Mścic czy Jamna (w zależności od naszej kondycji i możliwości). Na trasie możemy zobaczyć piękne krajobrazy, a także wiele ciekawych miejsc i zabytków. Alternatywą dla R10 może być rowerowa trasa „Pętla Ustronie”, która rozpoczyna się w Sarbinowie, biegnie przez Gąski, Ustronie Morskie i kończy się w Sianożętach. Łącznie senior podczas takiej wyprawy miałby do przejechania 12 km w jedną stronę. Warto to zrobić z tego względu, że trasa jest przyjemna i towarzyszą jej piękne widoki. Po drodze będziemy mijać m.in. latarnię morską w Gąskach. Jeśli pojedziemy rowerem nieco dalej, mamy okazję zobaczyć najstarszy w Polsce dąb „Bolesław”, który znajduje się w Kołobrzeskim Lesie. Jego wiek to ponad 800 lat!

W odległości ok. 25 km od Sarbinowa, w pobliżu Jeziora Jamno organizowane są spływy kajakowe. Seniorzy zainteresowani taką formą aktywności muszą dotrzeć do Iwęcina, skąd wraz ze sprzętem zostaną przetransportowani do miejsca, w którym rozpoczyna się spływ. To może być wspaniała przygoda zarówno dla młodych, jak i dla seniorów. Trasy są kilkugodzinne lub kilkudniowe, w zależności od naszych możliwości i odbywają się głównie na rzekach: Grabowa, Radew, Bagiennica czy Wieprza. Spływ taką rzeką jestłatwy i przyjemny, a widoki przepiękne. Dodatkową atrakcją jest rozpalanie ogniska na trasie, smażenie kiełbasek i śpiewy przy dźwiękach gitary. Podczas wyprawy senior ma okazję zobaczyć ławice rybek, zimorodki, dzikie kaczki, łabędzie i kormorany.

Oferty dla seniora

BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER

SARBINOWO – ORW FLISAK

• od 2750 zł / os.
• BOŻE NARODZENIE I SYLWESTER
• 15 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• 30 zabiegów / turnus
• wieczorki taneczne
• uroczysta kolacja Wigilijna i Zabawa Sylwestrowa

SPRAWDŹ OFERTĘ »
TURNUSY REHABILITACYJNE

SARBINOWO – ORW FLISAK

• od 2210 zł / os.
• styczeń – grudzień
• 14 dni
• śniadanie, obiad, kolacja
• 30 – 40 zabiegów / turnus
• 10 wejść do Aquaparku
• gimnastyki zbiorowe
• program rekreacyjny / animacyjny
• możliwość dofinansowania PFRON

SPRAWDŹ OFERTĘ »

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny