Rewal

Rewal (woj. zachodniopomorskie) to wieś zlokalizowana w północno-zachodniej części Polski, w powiecie gryfickim. Rewal jest jednocześnie siedzibą gminy Rewal, położoną nad Morzem Bałtyckim (Pobrzeże Szczecińskie), znajduje się w środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego. Jest to urokliwa miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem i przystanią morską, chętnie odwiedzana przez turystów. Tutejsze powietrze jest wilgotne i bogate w jod, dlatego nadmorska rekreacja w Rewalu jest wskazana seniorom i osobom zmagającym się ze schorzeniami układu oddechowego. Nadmorski klimat ma to do siebie, że plaże i okoliczne lądy są ciepłe i dobrze nasłonecznione, a znad morza napływają chłodniejsze, orzeźwiające plażowiczów masy powietrza. W zachodniej części gminy Rewal występują wysoczyzny morenowe, płaskie i faliste, a nieco dalej od morza są zlokalizowane wydmy lądowe.

Wzdłuż zachodniego wybrzeża rozpościerają się klify (niektóre osiągają wysokość nawet 20 m n.p.m.), a ich szczyty pokrywają wydmy porośnięte sosnowymi drzewami. W centrum oraz we wschodniej części gminy ciągną się wydmy nadmorskie, plaże oraz mierzeja Liwki, która oddziela jezioro Liwia Łuża od morza. W miejscowości Rewal seniorzy zobaczą też dwa pomniki przyrody. Są to: jesion wyniosły o wysokości 24 m oraz ostrokrzew kolczasty, którego wysokość przekracza 5 m. W Rewalu znajduje się przystań morska dla miejscowych rybaków, letnie kąpielisko i wiele atrakcji dla seniora.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Od Urzędu Gminy do szerokiej, piaszczystej plaży w Rewalu dotrzemy od ul. Generała Władysława Sikorskiego po pokonaniu niespełna 500 m. Plaże są czyste, zadbane i zachwycą seniorów malowniczymi klifami, widokiem na Bałtyk i wydmy. Od zejścia na plażę przy ul. Westerplatte do tego przy ul. Białej ciągnie się kąpielisko o długości 300 m. W tym miejscu aktywni seniorzy mogą skorzystać ze zjeżdżalni lub wypożyczyć skutery wodne. Nierzadko można też wziąć udział w turnieju sportowym organizowanym na plaży. Nad bezpieczeństwem kąpiącego się seniora czuwają ratownicy. Jest też techniczny zjazd na plażę dla osób niepełnosprawnych, który znajduje się przy przystani rybackiej.

W Rewalu znajduje się również przystań morska dla rybaków. Jest zlokalizowana niecałe 800 m od Urzędu Gminy. Do przystani cumuje kilkanaście kutrów. Senior, który jest rannym ptaszkiem, może na przystani zakupić świeże ryby, bezpośrednio wyłowione z morza przez powracających rybaków. Dostęp do przystani zapewnia jedna dalba wyciągowa. W obszarze przystani zlokalizowane jest akwatorium (czyli wewnętrzna część powierzchni wodnej przystani), które stanowi część Morza Bałtyckiego. Kolorowe łodzie na plaży przy przystani rybackiej to również doskonałe tło do pamiątkowego zdjęcia.

Kolejną atrakcją dla seniora w Rewalu jest znajdujący się przy ul. Saperskiej Pomnik Rybaka. Rzeźba z brązu ma nawiązywać do tradycji rybackich miejscowości i okolicy, które przetrwały do dziś. To znany symbol Rewala, który turyści również chętnie uwieczniają na zdjęciach. Pomnik stał się również miejscem upamiętniających tych, którzy zginęli na morzu.

W Rewalu, nieopodal przystani rybackiej, znajduje się taras widokowy. Senior, który chce zobaczyć morze czy zachód słońca z wysokiego, klifowego wybrzeża – ma taką możliwość. Możemy tu sobie zrobić wyjątkowe zdjęcie pamiątkowe.

Niespełna 600-700 m od Urzędu Gminy w Rewalu rozpoczyna się deptak, którym seniorzy dotrą do platformy widokowej mieszczącej się przy ul. Kościuszki. Jest to nowoczesna konstrukcja z betonu z zejściem na plażę. Platforma powstała ponad 10 lat temu i znajduje się na wysokości 12,5 m, skąd atrakcją dla seniora są niezwykłe widoki. Mieści się tu również jednostka WOPR. Miejsce to przyciąga zakochanych i nowożeńców, którzy oprócz podziwiania romantycznych wschodów i zachodów słońca nad Bałtykiem, na znak swojej miłości przypinają do barierek platformy metalowe kłódki z inicjałami.

A skoro o miłości mowa, kolejnym punktem na mapie zakochanych w Rewalu są dwie urokliwe alejki, zlokalizowane w pobliżu wschodniej plaży w Rewalu. Obie znajdują się na nadmorskim klifie, tuż obok siebie. Aleję zakochanych tworzy deptak wyłożony kostką ze szpalerami zielonych tuj. Seniorzy spacerujący tą trasą natkną się na pomnik – ławeczkę Romea i Julii. Można w tym miejscu usiąść obok postaci i chwilę odpocząć. Dalej znajduje się kolejna ławka – pomnik Małego Księcia i Róży, znanych z książki autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry. Obok Alei zakochanych biegnie Aleja różana, gdzie obok wielu pięknych gatunków tych kwiatów znajdują się też tablice opisujące ich symbolikę. Seniorzy, trzymając się za ręce, mogą tu podziwiać prawie 150 gatunków róż.

Przy niesprzyjającej pogodzie seniorzy, którzy chcieliby popływać, ale niekoniecznie w morzu, mogą skorzystać z ofert ośrodków wypoczynkowych. W jednym takich obiektów o nazwie „Jantar” znajduje się kryty basen ogólnodostępny. Obiekt mieści się w pobliżu letniego kąpieliska, ok. 250 m od Urzędu Gminy. Oprócz basenu możemy tu skorzystać z sauny suchej i parowej, a także z jacuzzi. Prawdziwy relaks i odprężenie zapewni nam szeroka oferta zabiegów SPA w Ośrodku Wypoczynkowym „Jantar”. Kolejnym obiektem, w którym z basenu mogą korzystać zarówno goście, jak i turyści spoza ośrodka, jest Kompleks Wypoczynkowy „Polonia” mieszczący się nieopodal Pomnika Rybaka.

Rewal oferuje również rozrywkę kulturalną. Mieści się tu bowiem Amfiteatr – scena, ławeczki do siedzenia, parasole chroniące przed ewentualnym deszczem, a także stoisko z przekąskami i napojami. Seniorzy wypoczywający w Rewalu mają więc okazję zobaczyć gwiazdy polskiej estrady. Ponadto odbywają się tu koncerty, przedstawienia oraz występy kabaretowe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wybory Miss Bałtyku.

W odległości ponad 1 km od Urzędu Gminy Rewal znajduje się zabytkowy Dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. To jeden z przystanków na trasie, która łączy Gryfice i Pogorzelicę. Obecnie kolej kursuje na dwóch trasach. Linia kolejowa przebiega przez m.in. Gryfice, Karnice, Trzęsacz, Rewal, Niechorze i kończy bieg w Pogorzelicy. Łącznie na trasie znajduje się 14 miejscowości. Ostatnia ppodróż to kurs powrotny do Gryfic. Taka przejażdżka będzie niezapomnianą atrakcją dla seniora. Cała trasę od Gryfic do Pogorzelicy pokonamy w 2 godziny.

Sam Dworzec Kolei Wąskotorowej w Rewalu funkcjonuje od 1896 r. i obecnie a (po rewitalizacji oraz zmodernizowaniu torów i taboru) posiada 2 perony. To zabytkowy obiekt, który senior powinien odwiedzić. Na pierwszym piętrze dworca możemy obejrzeć Wystawę Miniatur Kolejowych. Jest to małe muzeum, które działa od 2016 r. Seniorzy zobaczą tu dość dużych rozmiarów makiety kolejowe, po których jeżdżą pociągi. Prezentowane tu modele to zarówno tradycyjne zabawkowe pociągi, jak też autentyczne pojazdy z różnych stron świata m.in. Atlas, Piko, Berliner TT czy legendarny Złoty Pociąg III Rzeszy. Makiety można podziwiać przez szklane gabloty. Niektóre kolejki mają zabytkową wartość, innymi można sterować. Mieści się tu również pokaźna biblioteka z książkami i czasopismami związanymi z koleją. Seniorzy, którzy zdecydują się odwiedzić to nietuzinkowe miejsce, mają okazję wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika.

W centralnej części Rewala, ok. 500-700 m od Urzędu Gminy znajdują się dwa stalowe szkielety wielorybów. Ma to związek z pewną legendą, według której w pobliżu plaży w Rewalu pojawił się wieloryb – ku ogromnemu zaskoczeniu mieszkańców. Postanowili wyciągnąć ogromne zwierze na brzeg, używając do tego siły pociągowej koni z całej okolicy. Próby spełzły na niczym, a gdy przyszedł sztorm, wyrzucił walenia na brzeg. Osadnicy podzielili się mięsem wieloryba, a jego szkielet przetransportowali do kościoła w Trzęsaczu. Gdy świątynię zamknięto, jedno z żeber pokaźnych rozmiarów przeniesiono do katedry znajdującej w Kamieniu Pomorskim. Ta historia stała się źródłem inspiracji dla lokalnych władz, które postanowiły, że to właśnie wieloryby staną się symbolem gminy. Choć Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem wielorybów, to odwiedzały te rejony. Każda z rzeźba ma nawet własne łacińskie imię – Ventus (Wiatr) i Fluctus (Fala), ważą 5 i 10 ton. Są zlokalizowane w środkowej części placu, nieopodal oświetlonej fontanny.

W odległości nieco ponad pół kilometra od Urzędu Gminy znajduje się Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, który został zbudowany w 1976 r. w miejscu, gdzie niegdyś stała kapliczka, a pierwotnie dom rybacki. Wyglądem świątynia przypomina serce, a wewnątrz znajduje się empora tj. miejsce dla chóru na kształt amfiteatru. Dzięki temu świątynia może pomieścić nawet 1500 osób. W prezbiterium znajduje się środkowa część tryptyku w stylu gotyckim, która pochodzi ze średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu. Budowlę wzniosła własnymi rękoma miejscowa ludność. Seniorzy, którzy odwiedzą ten oryginalny kościół, będą zauroczeni zarówno jego zewnętrznym wyglądem, jak i wystrojem wnętrza.

W odległym o ok. 4,5 kilometra od Rewala Oceanarium w Niechorzu seniorzy mają okazję obejrzeć morskie zwierzęta z różnych części świata. Obiekt mieści się przy ul. Grunwaldzkiej. Seniorzy zainteresowani wodnymi zwierzętami zobaczą tu m.in. rekiny, drapieżne mureny, błazenki, płaszczki, piranie, kolorowe ryby z rafy koralowej, a także jadowite skrzydlice i żółwie.

W odległości ok. 4 km od Rewala znajduje się Muzeum Figur Woskowych w Niechorzu. Obiekt otwarto w 2015 r., a seniorzy mogą tu zobaczyć wykonane z wosku podobizny znanych postaci m.in. bohaterów historycznych, filmowych, gwiazd czy polityków – zarówno postaci prawdziwych, jak i baśniowych. Swoich podobizn doczekali się tu m.in. Leonardo da Vinci, Franklin Delano Roosevelt, Lady Gaga czy Harry Potter i Shrek. Dodatkowo możemy tu podziwiać obrazy w formacie 3D.

Będąc w Niechorzu, warto odwiedzić tutejszą Motylarnię, która jest zlokalizowana pod Latarnią Morską Niechorze. Jest to miejsce, w którym egzotyczne gatunki motyli swobodnie latają wśród odwiedzających, niekiedy przysiadają na ich ramieniu. Seniorzy ceniący spokój, ciszę, piękno przyrody i te barwne stworzenia zdecydowanie powinni odwiedzić to miejsce. Warto zabrać ze sobą aparat i lekkie ubranie.

Dla aktywnych

Na spacerowiczów czeka „Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego”, stanowiący część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E-9. Trasa biegnie przez dwa województwa: zachodniopomorskie i pomorskie. Nadmorski szlak przebiega przez Rewal, skądy seniorzy mogą się udać na pieszą 2-kilometrową wyprawę do Trzęsacza lub nieco dalej, do zlokalizowanego 5 km od Rewala Pustkowa. Alternatywą dla bardziej zagorzałych seniorów-piechurów może być wędrówka szlakiem „Śladami Zabytków Architektury” o długości ok. 9 km. Szlak bierze początek w Trzęsaczu, przy skrzyżowaniu ulic Kamieńskiej i Pałacowej. Dalej droga biegnie przez Dreżewo, Kanał Lądkowski, Pustkowo, a następnie zawraca do Trzęsacza, gdzie kończy się przy ruinach średniowiecznego kościoła. Na trasie zobaczymy najważniejsze zabytki miejscowości położonych na szlaku m.in. neogotycki kościół w Trzęsaczu, przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej czy zespół pałacowo–parkowy, wybudowany w 1860 r. przez ród von Boninów w Dreżewie. Kolejną propozycją rowerowej wyprawy seniora jest „Wschodni Szlak Łącznikowy”. Jest to trasa, która łączy Rewal z Niechorzem. Szlak biegnie częściowo drogą szutrową, a częściowo asfaltową, przy czym jej długość to 4,2 km. Podróż seniora rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Władysława Łokietki i Matejki w Rewalu, a kończy się w centralnej części Niechorza. Po drodze będziemy mijać latarnię morską w Niechorzu, którą możemy przy okazji zwiedzić.

Senior, który najchętniej spędza czas na dwóch kółkach, powinien wybrać się na rowerową przejażdżkę szlakiem rowerowym „Rewalska Kraina Słońca”, który liczy ok. 10 km. Nawierzchnia jest mieszana, co oznacza, że część trasy pokonamy drogą asfaltową i wyłożoną kostką, a część– drogą szutrową. Trasa rozpoczyna się przy wejściu do hali sportowej na ul. Kamieńskiej w Rewalu, przebiega przez Trzęsacz, gdzie szlak pokrywa się z innym (ze szlakiem „Śladami Zabytków Architektury”). Następnie dotrzemy do zabudowań miejscowości Śliwin i z powrotem do hali sportowej w Rewalu.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny