Jastarnia

Jastarnia (woj. pomorskie) to miasto zlokalizowane w gminie miejsko-wiejskiej o tej samej nazwie, w powiecie puckim. Jest położona na Mierzei Helskiej (Półwysep Helski o długości 35 km), która została uformowana przez prądy morskie, wypłukując i przenosząc piasek z dna morza. Sam półwysep ma szerokość od 150 m do nawet 3 km na cyplu. Umiejscowienie Jastarni na piaszczystym półwyspie powoduje, że miejscowość znajduje się w obszarze klimatu morskiego. W Jastarni zimy są więc łagodne, a lato niezbyt upalne, co sprawia, że to doskonały wybór dla seniorów, którzy nie przepadają za nieznośnie wysokimi temperaturami. Typowe dla miejscowości zlokalizowanych na mierzei jest to, że jesień jest tu cieplejsza niż wiosna. Sąsiedztwo morza i zatoki zapewnia dużą wilgotność gruntów i powietrza, niewielkie opady i silne wiatry. Jednak słońca tutaj nie brakuje. Jastarnia znajduje się w bardzo atrakcyjnym turystycznie regionie, gdzie wydmowe lub zalewowe wybrzeże porastają głównie lasy sosnowe. 

W Jastarni seniorzy mogą zażywać kąpieli słonecznych na czystych, zadbanych plażach. W mieście organizowanych jest kilka letnich kąpielisk morskich. Turyści mogą więc odpoczywać na plaży z otwartym morzem lub nad Zatoką Pucką. W Jastarni północne plaże są szersze, a kąpieliska strzeżone, prowadzą do nich ścieżki przebiegające przez sosnowy las. Południowe plaże służą do m.in. windsurfingu. Nad Zatoką Pucką znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego i 2 mola. Rodowici mieszkańcy Półwyspu Helskiego, Kaszubi, służą gościnnością i zamiłowaniem do tradycji. Jastarnia to ciekawie umiejscowiony nadmorski kurort z pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi, portem i aż trzema przystaniami morskimi. To miejsce obfituje w liczne atrakcje dla seniora. W gminie Jastarnia wyróżniono liczne miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, tworząc ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Wszystkie są dobrze oznakowane i opisane, stąd mogą być ciekawą formą rekreacji dla seniorów.

Jak dokonać rezerwacji?

Turnusy rehabilitacyjne

Sanatoria i ośrodki zdrowotne z usługą rehabilitacji. Dofinansowanie PFRON.

Wczasy wypoczynkowe

Ośrodki wypoczynkowe nad morzem, w górach - atrakcyjne ceny!

Otrzymuj bezpłatnie oferty!

Dopisz się do naszej bazy!

Idealne miejsce na wczasy dla seniora

Tu warto być

Jednym z najważniejszych zabytków Jastarni jest Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1931 r., położony w odległości ok. 900 m od Urzędu Miasta. Do 2017 r. Kościół parafialny był siedzibą dekanatu morskiego, a proboszczem był dziekan. Budowla z cegieł powstała dzięki zaangażowaniu ks. Pawła Stefańskiego i parafian. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze, ambona, konfesjonał i ławki wykonane jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Kolejne prace jastarnickiego kościoła były podejmowane od 1947 r. W ten sposób ukończono wieżę, nakrytą miedzianą blachą, przebudowano prezbiterium, w którym zwrócono w stronę wiernych ołtarz z marmuru. Powstała też marmurowa, mozaikowa posadzka. Szczególną uwagę zwraca przepiękna polichromia w barwach biało-niebiesko-seledynowych. Odwiedzający obiekt seniorzy mogą podziwiać też rybacką ambonę w kształcie łodzi na morzu, witraże przedstawiające sceny z życia Matki Bożej, zdobiące prezbiterium, nawę główną i miejsce pod chórem, które zaprojektował krakowski artysta, Adam Bunsch. Zwiedzający zobaczą tu również dawne obrazy m.in. obraz Trójcy Świętej namalowany przez Hermana Hana, a także pochodzący przełomu XVI i XVII w. obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

W odległości ok. 400 m od Urzędu Miasta, nad Zatoką Pucką znajduje się port morski. Jest to centrum rybołówstwa, transportu i morskiej turystyki. Port podlega pod Kapitanat Portu Hel i Urząd Morski w Gdyni. Jastarnia była ośrodkiem szkolenia żeglarzy, w tym marynarzy wojskowych. Obecnie port przyjmuje statki do 60 m długości i zanurzeniu do 3,6 m. Głębokość w basenie portowym wynosi od 2 do 5 m, a w kanale żeglugowym od 4,5 do 5 m. Na wejściu do portu znajdują się falochrony: wschodni o długości 80 m i zachodni, 200-metrowy. Marina dla prywatnych jachtów oferuje 60 stanowisk do cumowania. Seniorzy, którzy chętnie obserwują statki i kutry, które wypływają w morze, zdecydowanie powinni zawitać do portu w Jastarni. Kolejną atrakcją dla seniora jest prywatna kolekcja sprzętu rybackiego wystawiana w bosmanacie.

W okolicy portu, seniorzy zafascynowani rybołówstwem, mogą odwiedzić Muzeum Rybackie „Pod Strzechą”. Obiekt jest prywatną własnością Juliusza Strucka. Znajdują się tu eksponaty takie jak sieci, dawne narzędzia służące do połowu ryb czy przedmioty gospodarstwa domowego w odtworzonej izbie rybackiej z XIX w. W czasie zwiedzania muzeum senior ma okazję usłyszeć legendy kaszubskie i ciekawe opowieści. Na uwagę zasługuje fakt, że na parterze funkcjonuje zakład szkutniczy. To w tym miejscu wytwarzane są łodzie i części do mniejszych statków.

Niespełna 400 m od Muzeum „Pod Strzechą” mieści się zbudowana w 1873 r. Kapliczka św. Rozalii. Według jednej z legend, mieszkańcy Boru (dawniej na tym obszarze znajdowała się wieś o nazwie Bór) podczas panującej w latach 1707-1711 epidemii dżumy, postanowili powierzyć swoje zdrowie i życie św. Rozalii. Zasugerował im to ówczesny ksiądz katolicki. Podobno dzięki modlitwom zaraza ustąpiła. W podziękowaniu za wysłuchanie modlitw mieszkańcy wznieśli figurę świętej. Następnie w 1883 r. na cześć św. Rozalii postawili małą kapliczkę, w której zawisł dzwon pochodzący z rozbitego w okolicy statku. Seniorzy mogą wziąć udział w niedzielnej mszy przy kapliczce, które odprawiane są od lipca do września.

Jedną z atrakcji miasta jest Kasztanowiec zwyczajny posadzony ok. 1897 r. przez Walentego Strucka, mieszkańca Boru zlokalizowanej na terenie Jastarni. Mężczyzna chciał zostawić po sobie pamiątkę, wkrótce potem wyjechał na Alaskę do pracy, gdzie zniknął bez wieści. W 1982 r. Kasztanowiec został uznany za pomnik przyrody. Drzewo o rozpiętości korony 24m, największym obwodzie o wartości 3,21 m i wysokości 18 m rośnie między ulicami Południową i Św. Rozalii. Seniorzy, którzy postanowią zobaczyć to ogromne drzewo na własne oczy, mogą odpocząć na ławkach w pobliskim skwerze.

Senior z zamiłowaniem do historii powinien odwiedzić Skansen Fortyfikacji z 1939 r., znajdujący się 3,5 km od centrum miasta, w kierunku Władysławowa. Dawniej mieścił się tu Ośrodek Oporu Jastarnia, który w czasie drugiej wojny światowej stanowił linię obrony drogi lądowej do portu i wsi Hel – przed atakiem hitlerowskich Niemiec. Turyści zobaczą tu kilku schronów bojowych, okopy, przeszkody przeciwpancerne, zasieki i dwie ścieżki dydaktyczno-historyczne. Po stronie Zatoki Puckiej osoby zażywające kąpieli morskich i słonecznych za plecami będą miały bunkry. Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej można zwiedzać przez cały rok, natomiast latem czynny jest największy schron, obecnie muzeum „Sabała”, w której zwiedzający zobaczą ekspozycję poświęconą wyposażeniu i działaniu fortyfikacji. Po zakończeniu kampanii wrześniowej forty były wykorzystywane przez Niemców. W 1999 r. Ośrodek Oporu Jastarnia został uznany za zabytek.

Niecały kilometr od Urzędu Miejskiego znajduje się nietypowy budynek, bo wzniesiony z materiałów wyrzuconych na brzeg przez morze (głównie drewna z rozbitych statków i okrętów). Chata z pewnością będzie ciekawą atrakcją dla seniorów, powstała w 1881 r. Obiekt został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym w 1992 r. Wewnątrz możemy podziwiać wystawę sprzętu rybackiego z okresu XV-XX w., a także znajdujące się w wydzielonych pomieszczeniach – kuchni, sypialni, pokoju dziecięcym czy obórce – przedmioty codziennego użytku i meble. Do 2016 r. po muzeum oprowadzał gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin.

Nieco ponad 200 m od Urzędu Miejskiego Jastarni mieści się nietuzinkowe kino o nazwie „Żeglarz”. To jeden z najstarszych obiektów w mieście, dawna restauracja, która w trakcie wojny została przekształcona w kino, funkcjonuje ono do dziś. Senior, który chciałby odpocząć od codziennego słońca i upałów, może usiąść w skrzypiącym fotelu, gdzie na sali stoi stary piec kaflowy. Kino jest otwarte w sezonie letnim, niekiedy również w długi weekend majowy. Prowadzą je trzy kobiety, które raczą widzów seansami ambitnymi i skłaniającymi do refleksji. Oprócz filmów seniorzy mogą tu przyjść na koncert m.in. coroczne Jam Session i pokazy specjalne – klasyka kina, noce horrorów i wieczory suflerskie z konkursami.

Na Półwyspie Helskim do dyspozycji turystów są w zasadzie dwie plaże – jedna od strony morza, druga nad Zatoką Pucką. Seniorzy, którzy wolą szersze plaże i szum Bałtyku, powinni wybrać północną część Jastarni. Dotrzemy tam przez sosnowy las, a kąpieliska są strzeżone i bezpieczne. Na południu miasta znajdują się z kolei szkoły windsurfingowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nad Zatoką znajdują się również 2 mola. Pierwsze molo stanowi przedłużenie ul. Stelmaszczyka i znajduje się ok. 600 m od Urzędu Miejskiego. Pomost liczy ok. 125 m, jest szeroki, oświetlony, a na końcu dwupoziomowy z widokiem na Zatokę Pucką. Drugie molo znajduje się na ul. Mickiewicza, wychodzi 220 m w głąb Morza Bałtyckiego. Jest starsze od pierwszego pomostu, węższe, ale i dłuższe. Do strzeżonych kąpielisk doprowadzą nas zejścia z ulic: Leśnej, Zdrojowej, Ogrodowej i Nadmorskiej.

Oprócz pływania w morzu i spacerów wzdłuż brzegu, w Jastarni znajduje się lądowisko. A ci, którzy nie boją się wysokości, mogą nawet wylądować ze spadochronem na plaży. Z Jastarni startują dwa typy samolotów – Antonow An-2, który może zabrać na pokład 12 pasażerów oraz PZL 104 Wilga, oferujący miejsca dla 3 osób. Samoloty ruszają i lądują na trawiastym pasie o długości ok. 700 m i szerokości 20-40 m. Seniorzy, którzy nie zamierzają latać, mogą poobserwować samoloty, które lądują lub wznoszą się w niebo.

W odległości ok. 8 km od centrum Jastarni znajduje się Kościół św. Antoniego Padewskiego w Kuźnicy, nazywany też Kościołem Rybackim. Świątynia powstała w latach 30. XX w. Jest to budynek jednonawowy, w stylu gotyckim ze strzelistą dzwonnicą tuż nad wejściem głównym. Warto dodać, że jeden z 3 dzwonów na wieży tzw. Święty Walenty przetrwał do dziś. Senior, który postanowi zwiedzić wnętrze świątyni, z pewnością zauważy do nawiązania do rybackiego charakteru tego miejsca m.in. ambonę w kształcie łodzi czy fresk z Jezusem przemawiającym z rybackiej łodzi. Oprócz tego seniorzy mogą zobaczyć tu aż 9 sztuk witraży, złocony ołtarz z dębu i obraz przedstawiający patrona trzymającego Dzieciątko Jezus (dar od gości ze stolicy). Ponadto w kościele znajduje się również gipsowa pieta i XIX-wieczny obraz Rytera. Do 1985 r. w pobliżu kościoła istniał leśny cmentarz żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej, jednak morskie fale go rozmyły. Na miejscowym cmentarzu stoi pomnik, będący symbolicznym miejscem pamięci rybaków, żołnierzy i ofiar wojen i żywiołów.

Seniorzy, którzy do tej pory nucili przebój Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to”, będąc na półwyspie Helskim sami mogą odwiedzić miejscowość, która stała się inspiracją do tej piosenki. Chałupy znajdują się ok. 13 km od Jastarni i liczą nieco ponad 410 mieszkańców. W miejscowości są wytyczone letnie kąpieliska, dwie przystanie morskie dla rybaków (jedna od strony zatoki, druga od strony morza) oraz plaża nudystów. Na plażach w Chałupach mimo ogromnego zainteresowania zawsze znajdzie się miejsce dla turystów. Jest bardzo szeroka i długa na 2 km, wyposażona w pomost. Senior, który chce się na nią dostać, może skorzystać z kilku wejść, które otoczone są lasem i wydmami.

Kolejną atrakcją godną uwagi seniora jest Port Morski w Chałupach z 1997 r. Jest zlokalizowany nad Zatoką Pucką. To nie tylko miejsce do cumowania jednostek pływających. Seniorzy mogą tu również skorzystać z punktu gastronomicznego (z widokiem na plażę), wypożyczyć sprzęt wodny, wziąć udział w wyprawie wędkarskiej lub rejsie wycieczkowym. W budynku portowym znajduje się też replika masztu żaglowca z XIX ww.

Dla aktywnych

Senior, który lubi podróżować o własnych nogach i jednocześnie podziwiać naturę, powinien odwiedzić Rezerwat Torfowe Kłyle w Jastarni. Przez rezerwat przebiega ścieżka przyrodnicza, która prowadzi przez pozbawione lasów równiny. Trasa ma długość ok. 1,9 km i nadaje się zarówno do spacerów, jak i do marszu z kijkami. Ponadto trasa biegnie przez trzy ciekawe punkty: Wieżę Widokową – Szuwary, Brzeg Zatoki Puckiej oraz dębowy las nazywany dąbrówką. Część trasy jest utwardzona, toteż senior zmierzający do Wieży Widokowej, może ją pokonać rowerem, dalej już tylko pieszo.

Niemal przez całą mierzeję Helską ciągnie się ścieżka rowerowa (aż do Pucka) wzdłuż morskiego brzegu. Będąc w Jastarni, możemy wyruszyć rowerem np. do znajdującego się w odległości nieco ponad 13 km Helu. Warto wybrać się do pobliskiej miejscowości – Kuźnicy, a najlepiej dotrzeć tam rowerem. Z Kuźnicy senior może się wybrać na wyprawę rowerową do oddalonego o 12 km Władysławowa. Aktywny senior może wybrać się na godzinną przechadzkę niebieskim szlakiem w Kuźnicy, który prowadzi na Górę Libek. Jest to w zasadzie wydma o wysokości ponad 12 m n.p.m. Długość trasy wynosi ok. 2,6 km.

Oferty dla seniora

Mapa Google

Ważne informacje

Warunki uczestnictwa

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Regulacje w związku z Covid-19

Zrealizuj Bon Turystyczny