Czym są wczasy rehabilitacyjne?

Co to są wczasy rehabilitacyjne?

Ideą wczasów rehabilitacyjnych jest połączenie turystyki i rekreacji z zabiegami wspomagającymi powrót do zdrowia lub poprawiającymi jakość życia (w przypadkach gdy całkowity powrót do zdrowia nie jest możliwy). Na takie pobyty najczęściej wybieramy miejscowości uzdrowiskowe, które oprócz dobroczynnego klimatu oferują bliskość natury i atrakcje turystyczne.

Ośrodki rehabilitacyjne usytuowane są najczęściej nad morzem, w górach, nad jeziorem, w puszczy – czyli w miejscach z korzystnym mikroklimatem. Taka forma wypoczynku jest bardzo dobrym pomysłem dla osób starszych, niepełnosprawnych, cierpiących na choroby przewlekłe lub po przebytych urazach i operacjach. Praktycznie dla każdej grupy wiekowej i każdego problemu zdrowotnego możemy dobrać odpowiedni rodzaj zabiegów leczniczych.

Wczasy i rehabilitacja

Rehabilitacja odbywa się zazwyczaj rano, więc popołudnie i wieczór można spędzić na poznawaniu okolic i na relaksie. Spacery, zwiedzanie lokalnych zabytków, kontakt z przyrodą – to wszystko w połączeniu z masażami, krioterapią, hydroterapią czy leczeniem polem elektromagnetycznym to idealny plan na wakacje dla osób pragnących poprawić swój stan psychofizyczny. Tego typu wczasy to doskonały dowód na to, że dbanie o zdrowie to nie przykry obowiązek, a czysta przyjemność.

Atuty wczasów rehabilitacyjnych

Plusów tej formy wypoczynku jest wiele. W stosunkowo krótkim czasie (standardowy turnus trwa 2 tygodnie) pacjent korzysta z dużej ilości zabiegów. Przy tak intensywnej rehabilitacji efekty pojawiają się szybko i są trwałe. Zgodnie z założeniami holistycznego podejścia do zdrowia ludzkie ciało tworzy z psychiką integralną całość i obie sfery wzajemnie na siebie oddziałują. Udowodniono, że człowiek zadowolony i odprężony szybciej wraca do zdrowia, dlatego rehabilitacja podczas urlopu przynosi fantastyczne rezultaty.

Turnusy rehabilitacyjne to zorganizowane pobyty dla grup osób z niepełnosprawnościami, o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji. Oprócz specjalnego programu zajęć i wyspecjalizowanej kadry na uczestników pozytywnie wpływa motywacja grupy oraz zachodzące między nimi interakcje społeczne. Wczasy rehabilitacyjne są bardzo dobrą okazją do nawiązania nowych znajomości, a pozytywne emocje towarzyszące kontaktom towarzyskim niewątpliwie przyczyniają się do przyspieszenia procesu zdrowienia.

Kto może skorzystać z wczasów rehabilitacyjnych?

Ośrodki rehabilitacyjne mają coraz szerszą ofertę skierowaną do różnych grup w zależności od wieku i specyfiki schorzenia:

Jaki ośrodek wybrać na wczasy rehabilitacyjne?

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ośrodków, z których warto skorzystać na wczasy rehabilitacyjne. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni, nie tylko pod względem lokalizacji, ale zaleceń leczniczych.

Rehabilitacja i zdrowie

Praktyczne informacje dla osób planujących wyjazd na turnus rehabilitacyjny lub zdrowotny. Czym różnią się poszczególne pobyty? Jakie są rodzaje sanatoriów? Czym jest uzdrowisko? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poszczególnych tematach.