Czym jest pobyt z zabiegami?

Co to jest pobyt z zabiegami?

Nie każdy może sobie pozwolić na kilkutygodniowy pobyt w sanatorium lub uzdrowisku. Dla osób, które z jakichś względów nie mogą lub nie chcą spędzić całego urlopu w ośrodku leczniczo-wypoczynkowym, idealnym rozwiązaniem będzie kilkudniowy pobyt z zabiegami.

Parę dni intensywnej kuracji może skutecznie poprawić stan zdrowia i przynieść długotrwałe efekty. Standardowa długość pobytu z zabiegami wynosi około 7 dni. Jest to optymalny czas do przeprowadzenia pełnej serii zabiegów, które będą skutkowały zauważalną poprawą samopoczucia. Poważniejsze dolegliwości wymagają rzecz jasna dłuższego leczenia i powinny trwać minimum 2-3 tygodnie.

Dla kogo góry, morze i niziny?

Miejscowości uzdrowiskowe zazwyczaj leżą w górach, nad morzem lub jeziorem albo na terenach leśnych. Osobom z chorobami tarczycy zaleca się pobyt w klimacie morskim, który charakteryzuje się wilgotnym i nasyconym jodem powietrzem. Klimat leśny z kolei jest bezpieczny dla wszystkich i poleca się go osobom po dłuższej hospitalizacji. Pobyt w klimacie górskim dobrze zrobi osobom narażonym na stres i cierpiącym na choroby serca oraz niedokrwistość. Przy zmianie klimatu ludzki organizm potrzebuje kilku dni na adaptację, dopiero po niej może w pełni czerpać z dobrodziejstw środowiska. Krótki pobyt z zabiegami także pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i kondycję.

Bogata oferta zabiegowa

Podczas kilkudniowego pobytu możemy skorzystać z szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych. W Polsce dużą popularnością cieszy się balneoterapia – czyli dział fizjoterapii, w którym wykorzystuje się wodę w różnych temperaturach i stanach skupienia, zarówno do kąpieli, inhalacji, okładów jak i do picia (pijalnie wód mineralnych). Ośrodki uzdrowiskowe i sanatoria stosują także zabiegi z wykorzystaniem zjawisk fizycznych takich jak prąd, pole elektromagnetyczne, światło czy temperatura (fizykoterapia). Natomiast w zakres kinezyterapii wchodzą wszelkie ćwiczenia fizyczne zapewniające prawidłową postawę oraz ruchomość stawów. Ćwiczenia mogą odbywać się w grupie lub indywidualnie pod okiem specjalisty.

Pobyt z zabiegami działa cuda

Zabiegi lecznicze z wymienionych tu działów fizjoterapii zazwyczaj łączone są z przyjemnymi i odprężającymi zabiegami SPA – masażami, peelingami, aromaterapią. Krótki lecz intensywny pobyt w ośrodku zdrowotno-rekreacyjnym pozwala odzyskać siły i witalność oraz zredukować nagromadzone napięcie. Są oczywiście sytuacje, w których wskazany jest kilkutygodniowy pobyt w sanatorium lub dłuższa rehabilitacja. Jednak dla regeneracji i ogólnej poprawy samopoczucia wystarczy kilka dni. Intensywność zabiegów w połączeniu z wyciszeniem i ograniczeniem bodźców zewnętrznych naprawdę potrafią zdziałać cuda. Z takiej formy wypoczynku chętnie korzystają osoby przepracowane, po uciążliwej hospitalizacji, seniorzy, sportowcy, a także osoby, które pragną jak najdłużej zachować dobrą formę. Wzrastająca popularność pobytów z zabiegami jest dowodem na to, iż społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, że o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza jest profilaktyka niż leczenie chorób.

Jaki ośrodek wybrać na dłuższy pobyt rehabilitacyjny?

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ośrodków, z których warto skorzystać na wyjazd rehabilitacyjny. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni, nie tylko pod względem lokalizacji, ale zaleceń leczniczych. 

Rehabilitacja i zdrowie

Praktyczne informacje dla osób planujących wyjazd na turnus rehabilitacyjny lub zdrowotny. Czym różnią się poszczególne pobyty? Jakie są rodzaje sanatoriów? Czym jest uzdrowisko? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poszczególnych tematach.