Co to jest wyjazd rehabilitacyjny?

Czym jest wyjazd rehabilitacyjny?

Wyjazd rehabilitacyjny to połączenie wypoczynku z zabiegami rehabilitacyjnymi, leczniczymi i profilaktycznymi, czyli przyjemnego z pożytecznym. To doskonała okazja do tego, by cieszyć się niezapomnianymi wakacjami, a przy okazji lepiej zatroszczyć się o własne zdrowie i wrócić do dawnej kondycji psychofizycznej.

Seniorzy coraz częściej korzystają z wyjazdów rehabilitacyjnych, ale nie tylko oni. Takie pobyty cieszą się również wzrastającym zainteresowaniem osób młodych. Dlaczego? Wielu z nas, niezależnie od wieku, boryka się różnymi dolegliwościami i schorzeniami. Niektóre są skutkami urazów lub uwarunkowań genetycznych, inne mają swoje źródło w chorobie. Dosyć trudno jest znaleźć czas i środki na to, by spędzić urlop w wymarzonym miejscu bez przerywania leczenia czy rehabilitacji. Podczas wyjazdów rehabilitacyjnych możemy to połączyć.

Dla ciała i dla ducha

Wyjazdy rehabilitacyjne to różnego rodzaju pobyty dedykowane osobom ze schorzeniami przewlekłymi i ciężkimi, pacjentom po wypadkach lub zabiegach chirurgicznych, a także osobom z ograniczoną sprawnością ruchową. Dzięki nim pacjenci mają szansę na szybki powrót do zdrowia, redukcję dolegliwości, także bólowych oraz na ciekawy i przyjemny urlop w pięknym miejscu. Odpowiednio wybrany ośrodek to gwarancja lepszego samopoczucia, powrotu do sprawności oraz możliwość aktywnego i ciekawego spędzenia czasu. W obiektach realizujących pobyty rehabilitacyjne do naszej dyspozycji jest zarówno wykwalifikowana kadra specjalistów tj. lekarzy, pielęgniarek i terapeutów, jak też sale zabiegowe wyposażone w profesjonalny sprzęt do rehabilitacji. Oprócz kwestii zdrowotnych taki wyjazd to również doskonała okazja do tego, by nawiązać nowe znajomości, zwiedzić cudowne zakątki w Polsce, a także znaleźć nową pasję.

Rodzaje wyjazdów rehabilitacyjnych

Wśród wyjazdów rehabilitacyjnych możemy wybierać między pobytami z  zabiegami, wczasami rehabilitacyjnymi, pobytami z pakietami leczniczymi i profilaktycznymi, a także aktywnościami, które uzupełnione są o optymalny program rehabilitacyjny. Najprościej mówiąc, wyjazdy rehabilitacyjne obejmują wczasy rehabilitacyjne (połączenie wypoczynku z zabiegami rehabilitacyjnymi), wczasy zdrowotne (wypoczynek wraz z zabiegami leczniczymi) oraz turnusy rehabilitacyjne (grupowe wyjazdy osób niepełnosprawnych, które łączą rehabilitację z organizacją czasu wolnego). W ten sposób osoby niepełnosprawne mają szansę na poprawę kondycji psychofizycznej, sprawności i atrakcyjny wypoczynek. Turnusy rehabilitacyjne można opłacić samodzielnie lub skorzystać z dofinansowania ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Dla kogo wyjazd rehabilitacyjny?

Tego rodzaju wyjazdy są dedykowane wszystkim osobom, niezależnie od wieku i praktycznie z każdym schorzeniem. Są odpowiednie pobyty dla osób z cukrzycą i z zespołem Downa, dla kobiet po mastektomii i dla walczących z nowotworem, dla dzieci z mózgowym porażeniem i dla seniorów z chorobą Parkinsona, dla nastolatków z autyzmem i osób dorosłych ze schorzeniami reumatycznymi. Na wyjazdy rehabilitacyjne decydują się również osoby niepełnosprawne i z chorobami natury psychicznej m.in. z depresją i nerwicami. Jak widać, każdy może skorzystać z wyjazdu rehabilitacyjnego.

Jaki ośrodek wybrać na wyjazd rehabilitacyjny?

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ośrodków, z których warto skorzystać na wyjazd rehabilitacyjny. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni, nie tylko pod względem lokalizacji, ale zaleceń leczniczych.

Rehabilitacja i zdrowie

Praktyczne informacje dla osób planujących wyjazd na turnus rehabilitacyjny lub zdrowotny. Czym różnią się poszczególne pobyty? Jakie są rodzaje sanatoriów? Czym jest uzdrowisko? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poszczególnych tematach.