O zabiegu

Prądy Kotza (dział elektroterapii) są stosowane w zabiegach przeprowadzanych na zdrowych mięśniach, np. w ramach rehabilitacji kończyny, która była unieruchomiona po urazie. Z tej metody leczenia korzystają więc często sportowcy lub osoby po kontuzjach, które wymagają zaangażowania mięśni po długim czasie spoczynku lub zwiększenia ich wydolności. Prądy Kotza to prądy o średniej częstotliwości, modulowane podczas zabiegu do niskiej częstotliwości. Ponieważ ich oddziaływanie na receptory czuciowe znajdujące się w skórze jest słabsze, prądy wnikają głębiej w tkankę. Zabieg z wykorzystaniem prądów Kotza ma na celu wywołanie skurczu głębokich włókien mięśni. Dzieje się tak w wyniku uwalniania jonów wapnia, które są transportowane do złączy mięśni i połączeń między neuronami, co pobudza komórki mięśni. W efekcie zabieg z użyciem prądów Kotza obniża napięcie mięśni, przyspiesza proces regeneracji, poprawia metabolizm mięśni, a także powoduje wzrost siły i przyrost masy mięśniowej. Podczas zabiegu z użyciem prądów Kotza elektrostymulacji poddaje się mięsień lub nerw mięśnia.

Jak się przygotować do zabiegu?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów z wykorzystaniem prądu, przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię, która przewodzi prąd. Pacjent przed elektrostymulacją powinien się wykąpać, usunąć zrogowaciały naskórek i wydepilować nadmierne owłosienie. Nie powinno się natłuszczać skóry.

 

Na czym polega zabieg?

Zabieg elektrostymulacji jest przeprowadzany na siedząco lub w pozycji leżącej. To zależy od tego, która część ciała będzie mu poddana. Terapeuta umieszcza na określonych partiach naszego ciała specjalne podkłady lub gazę, do których przykleja elektrody. Następnie podłącza prąd i reguluje jego natężenia – zwiększa je aż pacjent poczuje delikatne mrowienie. W trakcie procedury nie powinniśmy się ruszać, aby elektrody nie przemieściły się, co może skutkować porażeniem. Taki zabieg zwykle trwa od 10 do 20 minut. Zaleca się przeprowadzenie 10 sesji, po kilka w tygodniu, a w przypadku sportowców może być ich więcej. Czas trwania impulsu oraz przerwy wynosi tyle samo – 10 milisekund. Pacjent powinien znajdować się w wygodnej pozycji, aby mięśnie były rozluźnione.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!