Prądy interferencyjne (interdyn)

O zabiegu

Prądy interferencyjne (dział elektroterapii) są prądami o niskiej i średniej częstotliwości. W fizjoterapii wykorzystuje się głównie prądy o częstotliwości 3900 i 4000 herców, co oznacza, że na chorobowo zmienione lub bolesne miejsce zadziała bodziec o częstotliwości 100 herców, będący różnicą dwóch częstotliwości wyjściowych. Interdyn, nazywany też prądami Nemeca, maszerokie zastosowanie w elektrolecznictwie. Terapia z użyciem prądów interferencyjnych polega na interferencji w tkankach, czyli nakładania się na siebie dwóch prądów przemiennych o zbliżonych wartościach częstotliwości. Od innych stosowanych w elektroterapii prądów odróżnia je zdolność do głębokiego penetrowania tkanek. Prądy Nemeca wywołują skurcze mięśni i są głównie wykorzystywane w terapii przeciwbólowej i rehabilitacji. Wspomagają odżywienie komórek ciała, rozluźniają mięśnie, rozszerzają naczynia krwionośne, stymulują metabolizm mięśni i wydzielanie endorfin oraz korzystnie działają na AUN (autonomiczny układ nerwowy). Interdyn jest stosowany w rehabilitacji wielu schorzeń, przynosząc ulgę osobom z chorobami kręgosłupa.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem należy zdjąć biżuterię i ubranie z metalowymi elementami. Oczyścić skórę w miejscu przewidywanego umieszczenia elektrod i wydepilować nadmiernie owłosione części ciała. Nie należy nawilżać skóry kremami i balsamami. Pacjent powinien założyć wygodne i umożliwiające przeprowadzenie zabiegu ubranie.

Na czym polega zabieg?

Zabieg z wykorzystaniem prądów interferencyjnych polega na przyłożeniu do ciała pacjenta czterech płaskich elektrod o tej samej wielkości. Zwykle tworzą razem kwadrat, aby ich obwody się krzyżowały w miejscu, które poddawane jest leczeniu. Jest to tzw. metoda statyczna. Podczas zabiegu pacjent odczuwa delikatne, niebolesne wibracje. Są jednak obszary ciała, które ze względu na kształt uniemożliwiają zastosowanie tej metody np. bark. Wówczas terapeuci stosują tzw. metodę dynamiczną. Ponieważ przymocowanie elektrod ze względu na zaokrąglenia ciała w tym miejscu jest utrudnione, terapeuta może posłużyć się specjalnymi rękawiczkami, które mają wbudowane elektrody. To umożliwia leczenie nawet trudnych obszarów, z możliwością ciągłej zmiany ułożenia elektrod. Pozwala to uzyskać lepsze efekty. Zabieg z użyciem prądów interferencyjnych trwa od 10 do 20 minut. Jeśli u pacjenta występuje stan przewlekły, powinien on poddawać się zabiegowi do 3 razy w tygodniu. Przy stanie ostrym zabiegi interdyn powinny być wykonywane codziennie. Po zakończeniu procedury zaleca się odpoczynek do pół godziny.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!