Prądy Träberta

O zabiegu

Prądy Träberta (dział elektroterapii) są wykorzystywane w terapii przeciwbólowej i przeciwzapalnej. Jest to przerywany prąd galwaniczny o stałych parametrach i silnym działaniu na układ nerwowy, stąd taki zabieg nazywa się też masażem bodźcowym. Jest to związane z działaniem prądu, który wywołuje drżenia mięśni. Prądy Träberta poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek organizmu, intensyfikują usuwanie zbędnych produktów metabolizmu (przemiany materii) oraz usprawniają funkcjonowanie krążenia obwodowego. Najczęściej z zabiegu korzystają pacjenci z bólami kręgosłupa, nerwobólami, po urazach układu ruchu czy ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. O jego popularności zdecydowały szybkie efekty przeciwbólowe oraz długi czas ich utrzymywania się. Prądy Träberta to tzw. prądy impulsowe o niskiej częstotliwości od 1 do 1000 herców (zwykle 143 herce), o dużym natężeniu i stałym czasem trwania impulsów – 2 milisekundy (z przerwami wynoszącymi 5 milisekund). Prąd jest wytwarzany przez specjalne elektrody, które są przykładane do ciała pacjenta. Niekiedy też pod elektrodami umieszcza się podkłady płaskie, które zwiększają powierzchnię ich działania. Bardzo ważne jest ułożenie elektrod na ciele osoby poddawanej zabiegowi.

Procedura przeprowadzana przez doświadczoną osobę jest całkowicie bezpieczna. Prądy stosowane w tym zabiegu oddziałują na wolne zakończenia nerwów w skórze, w tkance podskórnej i na tzw. proprioreceptory, które są odpowiedzialne za czucie ruchu i położenia ciała. Prąd wywołuje drżenie mięśni, które w konsekwencji rozluźniają się i mają większy zakres ruchu w stawach. Podczas tego procesu organizm jest pobudzany do produkcji endorfin, które naturalnie uśmierzają ból.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu z wykorzystaniemPrądów Träberta powinniśmy poinformować osobę przeprowadzającą procedurę o ewentualnych zaburzeniach czucia. Niekiedy specjaliści wykonują odpowiedni test, aby to sprawdzić. Należy założyć strój odkrywający te obszary ciała, które mają zostać poddane elektroterapii. Przed rozpoczęciem zabiegu należy wziąć kąpiel, dobrze oczyścić całe ciało i usunąć nadmiar owłosienia z tych partii, do których będą przyklejane elektrody. Włosy nie przewodzą prądu i mogą zmniejszyć efektywność zabiegu. Nie należy też stosować żadnych kosmetyków, kremów, balsamów i maści. Powinniśmy zdjąć biżuterię oraz wszelkie inne metalowe przedmioty i elementy odzieży. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że elektrody będą pracowały właściwie, a ciało nie zostanie poparzone. Należy pamiętać o tym, że w dniu zabiegu skóra powinna być pozbawiona wyprysków i uszkodzeń.

Na czym polega zabieg?

W czasie wykonywania zabiegu pacjent powinien przyjąć pozycję wygodną, umożliwiającą mu rozluźnienie mięśni. Pojedynczy zabieg trwa na ogół od kilku do kilkunastu minut. Wszelkie parametry, w tym czas trwania i natężenie prądu jest dostosowane indywidualnie do odczuć pacjenta. Z czasem tolerancja na działanie prądu wzrasta, wówczas przy kolejnych zabiegach jego natężenie się zwiększa. Choć prądy Träberta mogą przynieść ulgę już po pierwszym zabiegu, zalecane jest wykonanie serii zabiegów (od 6 do 8), które są wykonywane codziennie. Pozwoli to na efektywne zminimalizowanie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych, a efekty będą utrzymywały się dłużej. Podczas zabiegu powinniśmy mieć kontakt z terapeutą, który będzie nas informował o tym, czego możemy się spodziewać.W momencie przymocowania elektrod do ciała i włączenia prądu nie powinniśmy się ruszać. W trakcie zabiegu także jest regulowane natężenie prądu, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych odczuć u pacjenta. Podobnie po zakończeniu sesji terapeutycznej, osoba przeprowadzająca zabieg stopniowo zmniejsza natężenie prądu do 0. Po wykonaniu zabiegu zaleca się ćwiczenia kinezyterapuetyczne.

 

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!