Masaż segmentarny

O zabiegu

W chorobach narządów wewnętrznych określone odcinki skóry, tzw. dermatomy, stają się szczególnie wrażliwe na bodźce takie jak zimno, ciepło czy ucisk, które w zwykłych warunkach nie sprawiają bólu. O co chodzi? Na przykład zaburzenia pęcherzyka żółciowego powodują przeczulicę skórną w dolnym odcinku klatki piersiowej. U pacjentów ze schorzeniami szczytów płuc pojawia się napięcie mięśni obręczy barkowej, a w dusznicy bolesnej – nadmierne napięcie mięśni piersiowych. Trudności w wypróżnianiu wywołują zwiększone napięcie mięśni biodrowych i pośladkowych.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed masażem dobrze nie jeść obfitego posiłku. Warto wziąć prysznic, odświeżyć się i pozbyć emulsji, maści, kremów i innych kosmetyków, bo będą one kolidowały z olejami podczas masażu. Trzeba zdjąć biżuterię.

Na czym polega zabieg?

Masaż segmentalny jest pod względem chwytów i technik podobny do masażu klasycznego, choć tutaj liczy się przede wszystkim kolejność opracowywania poszczególnych części ciała.

Masaż segmentarny jest nazywany również leczniczym masażem odruchowym. Trwa ok. 20-30 minut.

Pacjent kładzie się na specjalnym stole do masażu. W czasie zabiegu warto być bez ubrania, a intymne części ciała zasłonić prześcieradłem lub ręcznikiem. Jeśli bardzo nas to krępuje, możemy pozostać w bieliźnie. Dotyk drugiej osoby, zwłaszcza w strefach erogennych, może budzić reakcje organizmu. To często kłopotliwy temat dla mężczyzn. Można okolice intymne po prostu przykryć dodatkowo dłonią.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!