O zabiegu

Inhalacja (dział balneoterapii) to zabieg leczniczy, który polega na wdychaniu par wód mineralnych (np. solanki), roztworów leków lub ich aerozoli, olejków eterycznych czy aktywnego tlenu (tlenoterapia). Przeprowadza się ją za pomocą specjalnego aparatu, inhalatora lub nebulizatora – wówczas sam zabieg określa się mianem nebulizacji. W przypadku nebulizacji pacjentowi podawany jest lek w postaci aerozolu (mgiełki) metodą inhalacji przez usta lub przez tzw. rurkę intubacyjną.

Inhalacje są zalecane osobom z astmą oskrzelową, a także w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych. Wówczas pacjentom podawane są leki działające rozkurczowo na oskrzela, ułatwiające wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i mające działanie przeciwzapalne. Z inhalacji w sanatoriach często korzystają kuracjusze, których śluzówki są słabo nawilżone, a także osoby mające trudności z oddychaniem. Po zabiegu odczuwają dużą ulgę, gdyż dzięki inhalacji wydzielina zostaje rozrzedzona, a obrzęk oskrzeli się zmniejsza. Przyjmowanie wziewnych preparatów pomaga również w walce ze zwykłym przeziębieniem, katarem i zapaleniem oskrzeli. Jedną z metod inhalacji jest właśnie sauna parowa. W warunkach wysokiej temperatury poprawia się krążenie krwi w organizmie, wzrasta odporność, a wraz z potem usuwane są toksyny.

Naturalne inhalacje zapewniają także uzdrowiska, w których znajdują się tężnie solankowe, groty solne, jak np. Kopalnia Soli w Wieliczce czy spacer w lesie z przewagą drzew sosnowych. Podczas wędrówki lasem sosnowym wdychamy olejki eteryczne. Są różne rodzaje inhalatorów m.in.: pneumatyczny (aerozol powstaje w wyniku sprzężonego powietrza), ciśnieniowy (aerozol wytwarzany jest jest przez specjalną przystawkę ciśnieniową) czy ultradźwiękowy (wykorzystujący energię fal ultradźwiękowych do wytworzenia aerozolu). Indywidualne inhalacje oferowane przez wiele sanatoriów. Zabiegi te polegają na wdychaniu przez pacjenta leczniczego aerozolu w postaci solanki lub solanki z lekiem. W składzie preparatów wziewnych najczęściej znajdują się jod, potas, brom, magnez i wapń. Aerozol po dostaniu się do dróg oddechowych – oczyszcza je, nawilża, a także zmniejsza nieprzyjemne objawy schorzeń układu oddechowego (świszczący oddech, suchość w gardle, kaszel, nieżyt nosa, bóle głowy w związku z zatkanymi zatokami). Zabieg inhalacji dobrze sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i seniorów, jest bezbolesny, nie obciąża żołądka i skutecznie leczy dolegliwości górnych i dolnych dróg oddechowych.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem powinniśmy być rozluźnieni i wypoczęci. Ostatni posiłek najlepiej zjeść co najmniej pół godziny przed zabiegiem, w przeciwnym razie wpłynie to na skuteczność inhalacji. Jeśli będziemy najedzeni, zapobiegniemy wystąpieniu odruchu wymiotnego podczas zabiegu lub też innych objawów.

Na czym polega zabieg?

Pod kontrolą terapeuty kuracjusz siada na krześle i delikatnie odchyla głowę do tyłu. Po włączeniu aparatu do inhalacji przykładamy maskę do ust. Należy oddychać powoli i niezbyt głęboko. Pozwoli nam to uniknąć zawrotów głowy i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Po zakończeniu inhalacji przez ok. godzinę nie należy palić tytoniu, a minimum do 15 minut od zabiegu – najlepiej unikać rozmów, oddychania przez usta i picia zimnych napojów. 

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!