Masaż pneumatyczny (drenaż limfatyczny)

O zabiegu

Masaż pneumatyczny, podobnie jak ręczny masaż polegający na drenażu limfatycznym pobudza przepływ limfy przez naczynia limfatyczne. Limfa odpowiada za gromadzenie potrzebnych produktów przemiany materii i odpływ tych zbędnych z tkanek ciała. Prawidłowe działanie układu limfatycznego ma ogromny wpływ na odporność organizmu. Codziennie przez układ limfatyczny przepływa ok. czterech litrów limfy.

Masaż pneumatyczny polecany jest szczególnie osobom, które cierpią na obrzęki i bóle nóg. Ma jednak wiele przeciwwskazań, dlatego trzeba skonsultować się wcześniej z lekarzem.

Najczęściej wykonuje się masaż limfatyczny nóg, rąk i twarzy. Można go stosować również na całe ciało.

Masaż pneumatyczny, nazywany jest także masażem limfatycznym BOA.

Jak się przygotować do zabiegu?

Do zabiegu w zasadzie nie trzeba się przygotowywać. Trzeba tylko włożyć wygodne ubranie, by móc swobodnie odsłonić część ciała, która ma być poddana masażowi. Bezpośrednio przed zabiegiem warto wypić szklankę wody.

Na czym polega zabieg?

Pacjent wkłada specjalne rękawy, do których doprowadzany jest z kompresora strumień sprężonego powietrza. Masaż danej okolicy odbywa się poprzez uciskanie przez napełnianie powietrzem poszczególnych komór rękawów, we wcześniej zaprogramowanych odstępach czasu i wypuszczanie powietrza. Pod koniec cyklu powietrze jest automatycznie wypompowywane. W objętych masażem okolicach pojawia się uczucie ulgi. Czas pojedynczej sesji wynosi zazwyczaj około pół godziny.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!