Masaż kobiet w ciąży (masaż prenatalny)

O zabiegu

W okresie ciąży kobiety często cierpią w powodu obrzęków, bólu nóg, bólu kręgosłupa czy głowy.  Dolegliwości wynikają ze zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety ciężarnej – pogłębienie się lordozy lędźwiowej, zwiększenie masy ciała, zmiany środka ciężkości. Masaż kobiet w ciąży stosuje się, by zmniejszyć napięcia mięśniowe i rozluźnić ciało. Masaż zapobiega także wystąpieniu rozstępów. Masaż wykonywany jest głównie na mięśniach nóg, rąk, jamy brzusznej oraz grzbietu.

Masaż prenatalny musi być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego profesjonalistę. Tylko wtedy będzie bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka.

Przyjmuje się, że masażowi można się poddawać od 12. do 37. tygodnia ciąży. Nie ma badań stwierdzających szkodliwość masaży w 1 trymestrze ciąży, jednak jest to okres, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność.

Po 37. tygodniu ciąży zaś masaż może wyzwolić skurcze doprowadzając nawet do przedwczesnego porodu.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!