Magnetoterapia to leczenie polem magnetycznym, czyli energią wytwarzaną przez działanie magnesów oraz specjalnych urządzeń (impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości). Pole magnetyczne przenika w głąb zmienionych chorobowo tkanek i mobilizuje je do regeneracji.
W Polsce stosuje się pole magnetyczne o częstotliwości nieprzekraczającej 60 Hz, najczęściej ma ono charakter impulsowy. Impulsy te mają różny kształt, w zależności od rodzaju tkanek, które leczą. Impulsy o kształcie prostokątów stosowane są przy leczeniu zmienionych chorobowo kości. Impulsy trójkątne wykorzystywane są przy leczeniu chrząstek stawowych, więzadeł i ścięgien. Impulsy o przebiegu sinusoidy korzystnie działają przy bólach mięśni i struktur nerwowych. Zabiegi z użyciem pola magnetycznego pomagają zredukować ból i stan zapalny, usuwają obrzęki oraz przyspieszają gojenie. Urządzenie, które stosuje się do magnetoterapii to magnetronik.
Zabieg najczęściej wykonywany jest w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na kozetce, która umieszczona jest w specjalnej obręczy. Podczas zabiegu emitowane jest pole magnetyczne. Zabieg trwa ok. kilkunastu minut. Pacjent może odczuwać przyjemne ciepło lub delikatne mrowienie. Jeśli zabieg dotyczy kończyny dolnej lub górnej, pacjent może być w pozycji siedzącej. Obręcz, o znacznie mniejszej średnicy, okala tylko zmienioną chorobowo kończynę.
Nie trzeba przygotowywać się do zabiegu. Energia emitowana podczas terapii polem magnetycznym przenika przez bariery w postaci ubrań, bandaży, gipsu, a metalowe implanty czy stenty nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Przed zabiegiem trzeba zdjęć biżuterię, zegarek i odłożyć urządzenia elektroniczne np. telefon komórkowy.
Diatermie krótkofalowe wykorzystują impulsowe pole elektromagnetyczne. W trakcie zabiegu doprowadzają do przegrzania tkanek. Jednak mają też możliwość pracy w trybie pulsacyjnym, co pozwala na wykorzystanie ich w zabiegach nie wykorzystujących temperatury w procesie leczniczym.
Działanie diatermii polega na dostarczeniu impulsów o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie (w przerwie następuje rozproszenie ciepła w tkankach).
Diatermię krótkofalową dzieli się na dwa rodzaje:
Przygotowanie do badania, wskazania i przeciwwskazania jak przy polu magnetycznym.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!