Laseroterapia

O zabiegu

Pod nazwą laseroterapia mieszczą się zabiegi terapeutyczne, które wykorzystują lasery medyczne – urządzenia emitujące skupioną, jednobarwną wiązkę światła. Lasery stosowane są nie tylko w fizykoterapii, ale także w chirurgii, medycynie estetycznej, stomatologii czy kosmetologii. Laseroterapia zajmuje się wspieraniem leczenia narządu ruchu, w stanie po porażeniu nerwów, ale też gojenia odleżyn czy blizn. Laser działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, wspomaga gojenie i pobudza mikrokrążenie. Laser pozwala bowiem na doprowadzenie emitowanego światła na właściwą głębokość tkanek. Dzięki temu uzyskuje się możliwość przekształcenia energii świetlnej na energię biologiczną, przyspieszenie procesów przemiany materii i energii wewnątrz struktur komórkowych.

W laseroterapii wykorzystywane są laser biochemiczny, bioenergetyczny, bioelektryczny, laser punktowy, wysokoenergetyczny i laser skaner.

Jak wygląda zabieg?

Pacjent w czasie zabiegu przebywa w wygodnej pozycji na stole rehabilitacyjnym. Musi odsłonić część ciała poddawaną ekspozycji na światło lasera. Pacjent nic nie czuje.

Pomieszczenie, w którym odbywa się rehabilitacja laserem musi być odizolowane. Przebywa w nim tylko jeden pacjent lub pacjent i terapeuta. Ściany muszą być pozbawione błyszczących elementów tak, aby nie odbijały światła.

Są różne metody wykonywania zabiegów laseroterapii:

Jak się przygotować do zabiegu?

Zastosowanie lasera wiąże się z ryzykiem uszkodzenia wzroku, dlatego trzeba przestrzegać poleceń fizjoterapeuty i włożyć ochronne okulary. Przed wejściem na zabieg należy zdjąć biżuterię.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!