Leczenie zimnem polega na obniżaniu temperatury tkanek w ludzkim organizmie. Celem krioterapii miejscowej jest obniżenie temperatury skóry, stawów, tkanek miękkich jednej okolicy ciała np. barku czy kolana.
W pierwszej fazie zabiegu krioterapeutycznego dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych skóry i tkanki podskórnej, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi. Potem znacznie obniża się temperatura naskórka, skóry właściwej i głębiej położonych tkanek. Naczynia krwionośne umieszczone w naskórku zmniejszają swoją średnicę, a to z kolei sprawia, że rozszerzają się naczynia położone głębiej. Zabieg działa przeciwbólowo. Tkanki, które zostają poddane leczeniu zimnem są zdecydowanie lepiej ukrwione. Krioterapia miejscowa wzmacnia strukturę mięśni, ścięgien i więzadeł, dzięki czemu ograniczone zostaje ryzyko powstania kolejnych kontuzji czy stanów zapalnych w przyszłości.
Pacjent powinien dokładnie umyć skórę w okolicy poddawanej zabiegowi, usunąć z niej maści, kremy, żele itp., a następnie bardzo dokładnie osuszyć skórę. Trzeba zdjęć biżuterię, jeśli znajduje się ona w miejscu, które będzie poddane krioterapii. Warto włożyć strój ułatwiający dostęp do chorej okolicy.
Krioterapia miejscowa przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego urządzenia, od którego odchodzi rura przypominająca rurę od odkurzacza. Do zabiegu wykorzystywany jest ciekły azot, dwutlenek węgla lub schłodzone powietrze. Temperatura gazu wynosi poniżej -100 st. C. Terapeuta trzyma dyszę w odległości 15-20 centymetrów od ciała pacjenta. Wykonuje nią ruchy okrężne, by nie doprowadzić do odmrożenia schładzanej okolicy. Zabieg powinien się kończyć w momencie, gdy na skórze pojawi się szron. Odpowiednio przeprowadzona krioterapia miejscowa jest w pełni bezpieczna. Jednak zabieg należy przerwać, gdy skóra zblednie lub ulegnie zasinieniu, a także pojawi się ból lub pieczenie.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!