Kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne (dział kinezyterapii) to forma rehabilitacji polegająca na oklejaniu wybranych partii ciała pacjenta specjalnymi taśmami kinezjologicznymi, które mają działanie przeciwbólowe, rozluźniają i zmniejszają napięcie mięśni. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia przestrzeni między skórą a mięśniami, gdyż plastry delikatnie ją unoszą, co zmniejsza napięcie na receptory znajdujące się w skórze. W efekcie plastrowanie dynamiczne redukuje ból i napięcie mięśni, poprawia krążenie krwi i drenaż limfatyczny, a także stabilizuje stawy, zapobiegając kontuzjom. Dlatego kinesiotaping jest chętnie stosowany w medycynie sportowej. Tę formę leczenia odkrył japoński lekarz Kenzo Kase w latach 70. XX w., a w 2008 r. za sprawą Igrzysk Olimpijskich (wtedy to sportowcy otrzymali ponad 50 tys. rolek leczniczej taśmy) metoda zyskała na popularności, gdyż jej stosowanie przynosiło wyraźne efekty. Z plastrowania dynamicznego korzyści lecznicze czerpią nie tylko osoby uprawiające sport. Wśród zalet kinesiotapingu wymienia się także pobudzenie krążenia krwi, możliwość odciążenia wybranych partii mięśniowych, łagodzenie bólu m.in. kręgosłupa, redukcja zastojów limfatycznych, ochronę przed skurczami, obrzękiem i korekcję nieodpowiedniej pozycji stawu. Kinesiotaping to bezpieczna i bezbolesna metoda fizjoterapii. Plastry (najczęściej bawełniane) są elastyczne, z jednej strony pokryte specjalnym klejem medycznym, który utrzymuje plaster we właściwej pozycji na ciele pacjenta. Jest wodoodporny, hipoalergiczny i działa na ciało 24 godziny na dobę. Taśmy fizjoterapeutyczne charakteryzują się grubością i rozciągliwością zbliżoną do ludzkiej skóry. Plastrowanie dynamiczne wykorzystuje sensoryczne i mechaniczne działanie plastrów, które stymulują organizm do samoleczenia, bardzo delikatnie naciągając skórę. Odpowiednio przyklejony plaster utrzymuje się na ciele ok. 7-10 dni. W tym czasie wspomaga pracę mięśni i stawów, zwiększając zakres ruchowy. Oprócz tego poprawia wchłanianie krwiaków i obrzęków, zmniejszając uczucie ciężkości oraz ogranicza stany zapalne.
Do plastrowania dynamicznego wykonywanego przez fizjoterapeutę nie należy się specjalnie przygotowywać. Przed zabiegiem warto oczyścić skórę całego ciała i nie używać żadnych kremów czy balsamów. Partie ciała nadmiernie owłosione należy ogolić. Kinesiotaping powinien być poprzedzony wywiadem medycznym. Przed tapingiem kluczowe jest wykonanie badania siły mięśniowej, pomiaru zakresu ruchomości stawów, a także testów przesiewowych wraz z oceną przesuwania się powięzi. Niekiedy też wykonuje się badanie neurologiczne. Warto mieć przy sobie aktualne badania, w tym obrazowe, dzięki czemu łatwiej będzie dobrać rodzaj plastrów. Pacjent powinien ubrać się w sposób, który umożliwi szybkie dotarcie do tej partii ciała, która ma zostać poddana plastrowaniu dynamicznemu.
Fizjoterapeuta przed aplikacją plastra odtłuszcza pole zabiegowe, następnie je osusza i dopiero wtedy nakleja plastry. Mają one różną długość i szerokość, a parametry te uzależnione są od miejsca aplikacji (staw czy mięsień) oraz wskazań do jego zastosowania. Istnieją różne techniki plastrowania: mięśniowa, więzadłowa, korekcyjna i funkcjonalna. Różnią się one między sobą sposobem cięcia taśmy, jej naciągnięciem i rozciągnięciem powierzchni skóry pacjenta. Podczas naklejania plastra możemy zostać poproszeni o wykonanie określonego ruchu. Po właściwym naklejeniu plastra przez fizjoterapeutę możemy wrócić do pozycji neutralnej. Na plastrze pojawią się fałdki (skóra właściwa unosi się nad powięzią), co oznacza, że został on przyklejony prawidłowo. W przypadku uszkodzonych mięśni terapeuta zakłada nierozciągniętą, trochę sztywniejszą taśmę. Jednak przy tym rodzaju plastrowania konieczne jest przed aplikacją rozciągnięcie mięśni i stawów, co pozwoli rozciągnąć skórę w miejscu plastrowania. Uszkodzone stawy i więzadła wymagają użycia taśmy rozciągniętej. Przy plastrowaniu osłabionej partii ciała taśmą opasuje się mięśnie od ich przyczepu początkowego do jego zakończenia. Plaster powinien pozostać na skórze pacjenta przez kilka dni. Plastrowanie dynamiczne na ogół jest połączone z rehabilitacją ruchową. Klasycznie np. przy terapii manualnej tkanek miękkich fizjoterapeuta stosuje min. od 3 do 5 aplikacji taśmy z rzędu, które pacjent nosi przez kilka dni, a niekiedy dłużej.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!