W ćwiczeniach synergistycznych chodzi o wywołanie napięcia mięśni, których ćwiczyć nie można np. z powodu unieruchomienia w gipsie czy ortezie. Jak to działa? Do wykonania ruchu angażujemy zwykle grupę mięśni. Dzięki zjawisku tzw. promieniowania ruchowego poruszając jednym mięśniem aktywizujemy inny, powiązany z tym pierwszym, albo poruszając jedną częścią ciała np. kończyną, aktywizujemy drugą. Zadaniem ćwiczeń synergistycznych jest opóźnianie lub hamowanie powstawania zaników mięśniowych spowodowanych bezczynnością. Te ćwiczenia zawsze wykonywane są z oporem.
Pacjent ćwiczy na sali. Przykład ćwiczenia synergistycznego: pacjent leży na plecach. Gdy wykonuje skłon głowy i szyi do przodu z oporem przyłożonym na czole, powoduje napięcie mięśni prostych brzucha.
Jeśli to jest możliwe, przebieramy się w strój sportowy np. koszulkę i spodenki lub legginsy oraz obuwie sportowe do ćwiczeń.
Praktycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tych ćwiczeń.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!