Ćwiczenia relaksacyjne

O ćwiczeniach

To techniki i metody ćwiczeń, dzięki którym następuje złagodzenie napięć fizjologicznych i psychiczno-emocjonalnych. Na ogół są to spokojne i powolne aktywności.

Systematycznie wykonywane ćwiczenia relaksacyjne pozwalają na wyciszenie organizmu, głęboką relaksację i eliminację zmęczenia. Pomagają radzić sobie ze stresem i uwalniają od napięć. Ćwiczenia relaksacyjne oddziałują intensywnie na układ nerwowy człowieka. Wyciszona zostaje aktywność układu współczulnego, przy czym zaczyna pracować układ przywspółczulny, odpowiedzialny za odpoczynek. Zmniejsza się produkcja hormonów stresu i hormonów działania (adrenalina, kortyzol), zaś uruchamia produkcja m.in. endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Następuje wyrównanie oddechu, unormowanie ciśnienia tętniczego i tętna oraz spadek napięcia mięśniowego.

Jak wyglądają ćwiczenia?

Są różne formy ćwiczeń relaksacyjnych. m.in.:

Wskazania

Przeciwwskazania

Brak przeciwwskazań.

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!