Zadaniem ćwiczeń redresyjnych jest rozciągnięcie przykurczonych tkanek okołostawowych, a to wymaga przekroczenia granicy bólu. Dlatego niejednokrotnie pacjentom radzi się przyjmowanie środków przeciwbólowych przed zabiegiem.
Ćwiczenia redresyjne pozwalają na uzyskanie pełnej lub dużo większej ruchomości w stawie. Często są też przygotowaniem do zabiegu operacyjnego związanego z rekonstrukcją stawu.
Ćwiczenia redresyjne pomagają odzyskać sprawność w stawach, opóźniają postęp zmian degeneracyjnych, zapobiegają przykurczom, zesztywnieniom stawów i obrzękom zastoinowym, ułatwiają krążenie krwi i chłonki oraz zapobiegają odleżynom. Ćwiczenia redresyjne pomagają także w zachowaniu czucia proprioceptywnego (głębokiego) i pamięci ruchowej. Zaburzenia takie pojawiają się w wielu schorzeniach neurologicznych, mogą być także jednym z ciężkich powikłań cukrzycy. Czucie głębokie odpowiada za zdolność organizmu do rozpoznawania swojego położenia oraz ruchów. Przy zaburzeniach tego czucia może dochodzić do zachwiań równowagi, koordynacji i częstych upadków.
Ćwiczenia redresyjne wykonuje terapeuta odciągając kości pacjenta od siebie. Niekiedy chory może sam wykonywać ćwiczenia redresyjne napinając mięśnie działające antagonistycznie (przeciwnie) w stosunku do przykurczonych mięśni i wykonując ćwiczenia w odpowiednio dobranych pozycjach wyjściowych. Stosuje się także wyciągi, wyciągi wodne, systemy bloczkowe, ciężarki, taśmy gumowe, ekspandery i inne.
Redresje mogą powodować niewielki ból. Dlatego pacjent powinien być do nich przygotowany innymi zabiegami fizykalnymi, głównie z wykorzystaniem ciepła: lampy, termożele i inne.
Jeśli ćwiczenia odbywają się w basenie lub np. w wannie z borowiną, będzie nam potrzebny kostium i ewentualnie czepek kąpielowy, klapki basenowe oraz ręcznik lub szlafrok.
Jeśli ćwiczenia odbywają się na sali, musimy przebrać się w strój sportowy np. koszulkę i spodenki lub legginsy oraz obuwie sportowe do ćwiczeń.
Nie bierzmy sami środków przeciwbólowych. Stosujmy je dopiero po konsultacji z lekarzem.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!