Ćwiczenia bierne

O ćwiczeniach

Ćwiczenia bierne (dział kinezyterapii), jak nazwa wskazuje, odbywają się przy biernym udziale pacjenta, w którym ruchy w stawach wykonuje terapeuta lub urządzenie. Oznacza to, że rola pacjenta polega na rozluźnieniu mięśni i oddaniu się w ręce specjalisty. Celem wykonywania ćwiczeń biernych jest zachowanie w stawach zakresu ruchu, który już istnieje, ale nie tylko. Dzięki tym ćwiczeniom można zapobiec tworzeniu się zrostów czy pojawianiu się przykurczów mięśni. Ten rodzaj ćwiczeń pobudza też krążenie krwi i limfy w organizmie. Ćwiczenia bierne są konieczne w przypadku osób, u których siła mięśni nie pozwala na samodzielne wykonanie ruchu w stawie oraz przy częściowym lub całkowitym odnerwieniu mięśni. Dlatego korzystają z nich pacjenci po urazach rdzenia kręgowego, z porażeniem lub niedowładem mięśni, a także osoby po długotrwałym unieruchomieniu stawu lub długotrwałym pozostawaniu w pozycji leżącej.

Ćwiczenia bierne są stosowane w terapii bólu, zapobiegają degeneracji mięśni wynikającej z braku ruchu, pomagają utrzymać pamięć ruchową i tzw. czucie głębokie. Czucie głębokie powraca na skutek docisku na powierzchnie stawowe w trakcie wykonywania ćwiczeń bądź pełnego rozciągnięcia mięśni stawowych. Ćwiczenia bierne są pierwszym etapem do odzyskania sprawności przez pacjenta, drugim są ćwiczenia czynne, jeśli jest to możliwe. Do terapii z wykorzystaniem ćwiczeń biernych kwalifikują się osoby, u których nie występuje skurcz lub występuje ślad skurczu mięśnia.

Rodzaje ćwiczeń biernych

Ćwiczenia bierne można podzielić m.in. na:

Wykonuje się je w celu utrzymania pełnego zakresu ruchu w stawach oraz by nie dopuścić do deformacji. Są polecane osobom z porażeniem lub niedowładem, a oprócz zachowania pamięci mięśniowej i czucia głębokiego redukują zastój żylny.

To w zasadzie ćwiczenia bierne właściwe, w których stosuje się większą siłę, aby przezwyciężyć tzw. opór tkankowy. Celem tych ćwiczeń jest przywrócenie pacjentowi pełnego zakresu ruchomości i zniwelowanie ograniczeń w ruchu stawowym. W przypadku ćwiczeń redresyjnych stabilizuje się bliższy odcinek i chwyt dalszego w jak najbliższej odległości od stawu. Ma to zapobiec złamaniu, podczas wykonywania ruchu w określonym stawie. Tuż przed przystąpieniem do ćwiczeń wskazane jest rozluźnienie tkanek i zmniejszenie bólu, jeśli pacjent go odczuwa.

Każdy rodzaj ćwiczeń biernych wykonuje się od 20 do 30 minut raz lub dwa razy w ciągu dnia.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Przed przystąpieniem do ćwiczeń biernych konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do terapii i określić stan chorego. Pacjent powinien mieć na sobie wygodne ubranie, które uniemożliwi krępowanie ruchów. Ćwiczenia bierne mogą być wykonywane zarówno przez rehabilitanta czy pielęgniarkę, jak też przez członków rodziny – bez współudziału pacjenta. Przed przystąpieniem do ćwiczeń rehabilitant informuje chorego, jakie ruchu będzie wykonywać i jaki będzie przebieg ćwiczeń.

Na czym polegają ćwiczenia?

Wykonywanie ćwiczeń biernych rozpoczyna się od pozycji wyjściowej pacjenta. Są to tzw. pozycje izolowane, które uniemożliwiają wykonanie innych ruchów tj. pozycja siedząca, półsiedząca lub leżąca. W przypadku tej ostatniej pozycji, pacjent leży płasko na plecach. Terapeuta powinien zastosować delikatny, ale pewny chwyt oraz wykonywać ćwiczenia z wyczuciem i we właściwym tempie. W przypadku ćwiczenia kończyn dolnych i górnych wykonuje się m.in. zginanie grzbietowe i podeszwowe stopy, krążenia stopą, zginanie nogi w kolanie i unoszenie nogi w górę, odwodzenie do boku, krążenia w stawie biodrowym czy ruchy rotujące nogi do wewnątrz i na zewnątrz ciała. Podobnie z kończyną górną: zginanie i prostowanie palców dłoni, łokcia i w stawie barkowym, krążenia nadgarstka, odwodzenie ręki w bok i obwodzenie czyli krążenie w stawie barkowym. Te same czynności są powtarzane z drugą ręką i nogą. Liczba powtórzeń w jednej płaszczyźnie wynosi od 20 do 50, przy czym ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę powinny być płynne, bezbolesne, a odciążenie i chwyt bezpieczne. Bardzo ważne jest umiejętne stabilizowanie odcinka w pobliżu części ciała, którą się usprawnia. Jeśli takie ćwiczenia prowadziłaby osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, przy nieumiejętnej stabilizacji mogłoby dojść do deformacji lub pęknięcia kości. Oznacza to, że jeśli ćwiczenia bierne są wykonywane w stawie biodrowym, to druga ręka osoby wykonującej zabieg powinna stabilizować udo pacjenta – przytrzymywać je ręką. Ćwiczenia bierne kończyn dolnych wymaga pozycji siedzącej pacjenta, podobnie jak usprawnianie stawów kończyn górnych. W przypadku ćwiczeń kończyn dolnych pozycję leżącą przyjmuje pacjent, który nie jest w stanie siedzieć lub nie jest to dla niego wskazane. Ćwiczenia bierne są wykonywane w pozycji leżącej w przypadku tułowia, głowy i szyi.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!