Ultrafonoforeza

O zabiegu

Polega na wprowadzeniu leku przez skórę za pomocą ultradźwięków. Poza ty leczniczo na organizm pacjenta działają także same ultradźwięki . Ultradźwięki charakteryzują się przekazywaniem energii kolejnym napotkanym cząsteczkom, które pod jej wpływem wprawiane są w ruch drgający. Rozchodzenie się fali dźwiękowej uzależnione jest od struktur, w które wnikają. Najszybciej rozchodzą się w ciałach stałych, nieco wolniej w wodzie, natomiast najwolniej w powietrzu.

Do leków najczęściej stosowanych należą substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a także wpływającym na naczynia krwionośne. Ultradźwięki wywołują efekt termiczny w głębi tkanek, a także tzw. masaż tkankowy. Zabieg ma wpływ na lepsze natlenienie i odżywienie tkanek w miejscu poddanym zabiegowi. Szybciej usuwane są produkty przemiany materii i lepiej goją się urazy. Ultradźwięki działają przeciwbólowo i sprzyjają leczeniu stanów po urazach mięśni i torebek stawowych.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.

Na czym polega zabieg?

Ultrafonoforeza wykonywana jest przy użyciu głowicy generującej ultradźwięki, podłączonej do aparatu. Zabieg wykonywany jest miejscowo. Fizjoterapeuta nakłada na skórę pacjenta w okolicy poddawanej zabiegowi odpowiednią ilość leku. Głowicę przyciska mocno do skóry.

Istnieją dwie metody wykonywania zabiegu. Metoda dynamiczna polega na wykonywaniu głowicą podłużnych lub okrężnych ruchów w okolicy poddawanej leczeniu. Metoda semistacjonarna polega na wykonywaniu głowicą bardzo nieznacznych ruchów. Po zabiegu ultrafonoforezy wskazane są ćwiczenia. Natomiast przed zabiegiem polecane jest rozgrzanie skóry poprzez okłady parafinowe czy sollux. Dzięki temu, że ciepło wpływa na poprawę mikrokrążenia w skórze, większa część leku ma szansę na wchłonięcie do organizmu. Zabiegi są stosowane zazwyczaj raz dziennie przez okres 10 dni. Czas trwania ultrafonoforezy to ok. 5 minut. Maksymalna dawka lecznicza ultradźwięków wynosi 2 W/cm2.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!