Ultradźwięki

O zabiegu

Nazwa zabiegu pochodzi od fal dźwiękowych o częstotliwości powyżej 20 000 Hz (ultradźwięków) wykorzystywanych w zabiegu. Są one niesłyszalne dla człowieka (zakres słyszalności człowieka to 16 – 20 000 Hz). W zabiegu wykorzystywana jest zdolność fal dźwiękowych do rozchodzenia się w szybciej w płynach i ciałach stałych. Energia przekazywana jest napotkanym cząsteczkom i wprawia je w ruch drgający. Ciało człowieka ze względu na zróżnicowaną budowę struktur wykazuje różną zdolność do pochłaniania energii. Najsilniej ultradźwięki działają na tkankę kostną, nieco słabiej na tkankę mięśniową, a najsłabiej na tkankę tłuszczową. Ultradźwięki powodują tzw. wewnętrzny masaż tkankowy. Dzięki temu zmniejszają napięcie mięśni i wpływają na odprężenie organizmu. W torebkach stawowych, mazi stawowej, więzadłach obserwuje się też efekt cieplny. Wpływa przez to na przyspieszenie przemiany materii i gojenie ran. Ultradźwięki mają działanie przeciwbólowe. Przyspieszają niwelowanie blizn oraz regenerowanie tkanek po urazach mięśni i torebek stawowych. Podczas zabiegu pacjent niczego nie odczuwa.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.

Na czym polega zabieg?

Okolica ciała poddana zabiegowi pokrywana jest żelem, a głowica musi całą swoją powierzchnią przylegać do ciała pacjenta, a nawet być dociśnięta do skóry. W przypadku np. rąk, stóp, gdy nie można docisnąć głowicy, pacjent umieszcza kończynę w specjalnym zbiorniku z wodą, a fizjoterapeuta wykonuje w wodzie okrężne ruchy wodoszczelną głowicą w odległości około 2-3 cm od ciała pacjenta. Bardzo wrażliwą na ultradźwięki strukturą jest tkanka nerwowa. Z tego względu zabiegu nie stosuje się bezpośrednio na kręgosłup (a tylko wzdłuż niego po bokach w odległości ok. 2-3 cm), w dole podkolanowym, łokciowym oraz ponad 4 kręgiem szyjnym. Po ultradźwiękach wskazane są ćwiczenia.

Maksymalna dawka lecznicza to 2 W/cm2. Zabieg trwa od 1 do 15 minut. Seria składa się z 10 zabiegów w schorzeniach przewlekłych lub 6 i mniej w stanach ostrych. Ultradźwięki wykonywane są codziennie, jednak niekiedy zaleca się jedno- lub dwudniową przerwę. Następną serię zabiegów można wykonać po około 3 miesiącach.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!