Prądy EMS (elektrostymulacja mięśni i nerwów)

O zabiegu

Elektryczna stymulacja mięśni (Electrical Muscle Stimulation – EMS) oznacza zastosowanie prądu elektrycznego, by uzyskać skurcz mięśnia lub grupy mięśni.

EMS stosuje się, by uniknąć zaniku mięśni, usprawnić napięcie i odżywić mięśnie, zwiększyć zakres ruchu w stawach, pobudzić funkcje oraz zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni prawidłowo unerwionych lub po zabiegu operacyjnym. Elektrostymulacja zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe,   zapobiega zakrzepicy żylnej, udrażnia naczynia limfatyczne, poprawia krążenie, redukuje stwardnienia w tkance podskórnej. Jest skutecznym sposobem również dla uzyskania normalnych wzorców ruchowych. Nie zastąpi jednak ćwiczeń ruchowych.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.

Na czym polega zabieg?

Urządzenie do EMS wykorzystuje impulsy elektryczne. Do zabiegu stosuje się płaskie elektrody silikonowo – węglowe lub elektrody. EMS może być wykonywana z zastosowaniem metody jednobiegunowej lub dwubiegunowej. Im wyższe częstotliwości, tym silniejsze skurcze. W EMS stosuje się cykl: włączenie i wyłączenie prądu. Czas działania to od 5 do 10 sekund, przerwa jest od 3 do 5 razy dłuższa.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!