Prądy diadynamiczne (diadynamik)

O zabiegu

Prądy diadynamiczne (dział elektroterapii) to prądy o niskiej częstotliwości (50 i 100 herców), które są otrzymywane w wyniku nałożenia prądu zmiennego na prąd stały. Seria impulsów wywołuje określone reakcje w ludzkim organizmie m.in.: rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę krążenia obwodowego, przyspieszenie metabolizmu, zmniejszenie obrzęku po doznanym urazie i wyeliminowanie stanu zapalnego. Diadynamik (DD lub prądy Bernarda) są wykorzystywane w terapii bólu, ponieważ pozwalają szybko uzyskać efekty, w dodatku długotrwałe. W skład prądu diadynamicznego wchodzi kilka rodzajów prądu o niskiej częstotliwości, które w odpowiedniej kombinacji pozwalają uzyskać założone cele elektroterapii. Wyróżnia się sześć rodzajów składowych diadynamiku. Prądy MF i CP pozwalają zwiększyć napięcie mięśniowe, a prądy DF i LP powodują rozluźnienie mięśni. Z kolei RS i MM są stosowane w przypadku zaniku mięśni wynikających z długotrwałego ich unieruchomienia, a prądy DF, CP i LP wykazują działanie przeciwbólowe. Prądy niskiej częstotliwości RS i MM są stosowane głównie do terapii mięśni zdrowych lub uszkodzonych w niewielkim stopniu.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed przystąpieniem do elektrostymulacji prądami diadynamicznymi pacjent powinien umyć i dokładnie wysuszyć skórę w obszarze, na którym zostaną umieszczone elektrody. Zaleca się też usunięcie nadmiernego owłosienia z tych części ciała. Nie należy smarować ciała żadnymi maściami ani kremami, gdyż mogłyby spowodować podrażnienie skóry. Należy zdjąć biżuterię i wszelkie inne metalowe przedmioty, które przewodzą prąd. Podczas zabiegu dobrze jest mieć na sobie wygodne ubranie, które umożliwi łatwe odsłonięcie tej partii ciała, która ma być poddana leczeniu prądem. W momencie wykonywania zabiegu skóra powinna być wolna od wyprysków, ran i owrzodzeń. Następnie pacjent powinien przyjąć wygodną pozycję siedzącą lub leżącą i rozluźnić się.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu terapeuta nawilża w ciepłej wodzie grube podkłady i umieszcza je na wybranych partiach ciała pacjenta. Następnie do podkładów mocowane są elektrody płaskie, które są podłączone do aparatury generującej prąd. Są to: anoda (elektroda bierna, umieszczana obwodowo) i katoda (elektroda czynna, umieszczana w bolesnym miejscu). Natężenie prądu jest dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta, do rodzaju i stadium schorzenia orazodporności na działanie prądu elektrycznego. Zabieg nie jest bolesny, osoba poddana elektrostymulacji może poczuć delikatne mrowienie. W trakcie zabiegu terapeuta zwiększa stopniowo natężenie prądu diadynamicznego. Na koniec procedury natężenie jest stopniowo zmniejszane do wartości 0. Diadynamik trwa ok. 6-8 minut (działanie prądów RS i MM może zostać wydłużone do 10 minut). Serie zabiegowe odbywają się codziennie przez kilka kolejnych dni lub przez ponad tydzień.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!