Okłady parafinowe

O zabiegu

To zabieg z zakresu ciepłolecznictwa, należący do fizykoterapii. Parafina bardzo wolno oddaje ciepło, a dzięki jej właściwościom fizycznym można stosować wyższe temperatury bez obawy o poparzenie. Leczniczy wpływ zabiegów parafinowych na organizm wiąże się właśnie z silnym, miejscowym przegrzaniem tkanek. Rozszerza naczynia krwionośne, przyspiesza tętno i wpływa na wzrost pojemności minutowej serca, a jednocześnie obniża ciśnienie krwi. To wszystko sprawia, że tkanki są lepiej odżywione i dotlenione, a składniki przemiany materii szybko usuwane. Dodatkowo ciepło rozluźnia mięśnie szkieletowe, zwiększa rozciągliwość torebek stawowych, ścięgien i więzadeł, a dzięki temu poprawia się ruchomość stawów. Okłady parafinowe mają także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jak się przygotować do zabiegu?

Okolica poddawana zabiegowi powinna być czysta i bez skaleczeń, otarć czy zadrapań. Trzeba się do zabiegu ubrać tak, by łatwo odsłonić miejsce, które ma być poddane zabiegowi.  Powinniśmy zdjąć biżuterię, jeśli zabieg ma być np. na ręce. Dobrze jest wcześniej posmarować leczone miejsce cienko wazeliną. pokrycie takiego miejsca cienką warstwą wazeliny. Ułatwi to potem usunięcie parafiny ze skóry.

Na czym polega zabieg?

Na stawy kolanowe, łokciowe i ramienne oraz plecy nakłada się płynną parafinę o temperaturze do ok. 60 °C za pomocą szerokiego pędzla. Warstw powinno być kilka (nawet 1 lub 2 cm). Okład zostaje zabezpieczony folią oraz flanelą. Po 30 minutach parafina jest zdejmowana.

Na stopy i ręce parafinę nakłada się inaczej – najpierw fizjoterapeuta smaruje leczone miejsca parafiną za pomocą pędzla, a następnie stopy lub zanurza się w zbiorniku wypełnionym płynną parafina o temperaturze od 42 do 54 °C i bardzo szybko wyjmuje. Proces ten powtarza się do momentu uzyskania warstwy substancji o grubości ok. 2-3 cm. Okład zostaje zabezpieczony. Zabieg trwa od 15 do 30 minut.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!