Okłady borowinowe wykonywane są w większości uzdrowisk. Do okładów wykorzystywana jest świeża borowina.
Borowina jest torfem, który powstaje w wyniku nakładania się na siebie kolejnych warstw obumarłych szczątków roślinnych i zwierzęcych, poddanych naturalnemu procesowi rozkładu. Okłady borowinowe dają bardzo dobre efekty lecznicze. Borowina oddziałuje na organizm poprzez ciepło oraz składniki organiczne i nieorganiczne, które są w niej zawarte. Naczynia krwionośne, także w głębiej położonych tkankach się rozszerzają. Narządy są lepiej dotlenione i odżywione, a zbędne produkty przemiany materii szybciej usuwane.
W borowinie znajduje się szereg minerałów m.in. siarczany potasu i magnezu, związki żelaza, wapnia i glinu, a także związki organiczne – m.in. woski, tłuszcze, pektyny (garbniki), kwasy huminowe, ligniny, hormony, antybiotyki i enzymy. Dzięki okładom uzupełniane są niedobory tych związków w organizmie oraz dochodzi do głębokiego oczyszczenia skóry.
Okłady borowinowe sprawiają, że krwiaki i obrzęki szybciej się wchłaniają. Tkanki szybciej się regenerują, mięśnie rozluźniają i stają się bardziej elastyczne. Dzięki temu zwiększa się zakres ruchu w stawach. Borowina działa silnie przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.
Podczas zabiegu może dojść do przyspieszenia oddechu oraz jego pogłębienia. Serce pracuje efektywniej. Jest to naturalna reakcja.
Zanim udamy się na zabieg, warto wziąć kąpiel, a na pewno zmyć wszystkie kosmetyki, maści i kremy. Trzeba zdjąć biżuterię, a długie włosy spiąć wysoko. Najlepiej zabieg stosować na gołą skórę. W pomieszczeniu zabiegowym będziemy potrzebować ręcznika kąpielowego i klapek basenowych.
Borowinę podgrzewa się do temperatury 42-46°C, a następnie taką podgrzaną masę borowinową nakłada się na objęte chorobą części ciała. Okład zawija się w folię, ręcznik oraz koc, aby utrzymać wysoką temperaturę. Zabieg w dość dużym stopniu obciąża organizm. Okłady borowinowe ogólne wykonuje się 2-3 razy tygodniowo przez ok. 15-20 minut. Zabieg nie może trwać dłużej niż 30 minut. W jednej serii znajduje się od 10 do 15 zabiegów. Borowinę podgrzewa się do temperatury 42-45 °C.
Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!