O zabiegu

Mikroprądy (MET) to prądy o niskim natężeniu od 1 – 999uA. W porównaniu z innymi metodami stosuje się tu bodźce, które nie są odczuwane przez pacjenta. Podczas zabiegu może wystąpić jednak lekkie wrażenie ciepła, mrowienia tkanek. Uśmierzenie bólu może nastąpić już po 10 minutach zabiegu.

Możemy wyróżnić 3 rodzaje mikroprądów: dodatni, ujemny i naprzemienny. Mikroprądy są stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Głównie wykorzystuje się je podczas zwalczania bólu ostrego i przewlekłego – przeważnie pourazowego bądź pooperacyjnego. Terapia zalecana jest w leczeniu kontuzji sportowych, ponieważ pozwala na zminimalizowanie stanów zapalnych i obrzęków, oraz zdecydowanie przyspiesza proces regeneracji tkanek i zrost kości.

Podstawą oddziaływania biologicznego tak niskich natężeń jest prawo Arndta – Schultza. Według tej zasady słabe bodźce wzmagają procesy fizjologiczne, natomiast silne je hamują.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.

Na czym polega zabieg?

Fizjoterapeuta przykleja do ciała płaskie silikonowe elektrody. Sposób ich rozmieszczenia zależy od dolegliwości pacjenta.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!