Masaże podwodne

O zabiegu

Masaż wykonywany jest strumieniem wody o odpowiednio dobranym ciśnieniu. Woda może wydostawać się z dysz znajdujących się w wannie lub z dyszy trzymanej i kierowanej przez fizjoterapeutę. Masaż podwodny może być stosowany na całe ciało lub na poszczególne jego części. Działanie masażu podwodnego jest podobne do oddziaływania masażu klasycznego, jednak masaż podwodny prowadzony jest bardziej równomiernie. Woda masuje skórę, tkanki podskórne i mięśnie. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i odżywione. Naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne. Masaż wspomaga procesy regeneracji. Działa na zakończenia nerwowe w skórze, a co za tym idzie wpływa dobroczynnie na pracę narządów wewnętrznych. Ciepła woda rozluźnienia mięśnie i sprzyja ich uelastycznieniu. Masaż zwiększa ruchomość stawów.

Jak się przygotować do zabiegu?

Masaż podwodny powinno wykonywać się na nagie ciało, ale jeśli to bardzo nas krępuje, można założyć strój do kąpieli – panowie kąpielówki, panie kostium, ale koniecznie dwuczęściowy. Przed zabiegiem trzeba zdjąć biżuterię i wziąć kąpiel, by zmyć m.in. maści, kremy i inne kosmetyki. Warto włożyć czepek kąpielowy, a jeśli nie jest wymagany, spiąć włosy wysoko. Trzeba mieć ze sobą ręcznik kąpielowy i klapki basenowe. Jeśli mamy skłonności do wybroczyn i krwiaków, trzeba o tym poinformować fizjoterapeutę. Przed ani po masażu wodnym nie wolno poddawać się krioterapii, bo to osłabia efekty zabiegu.

Na czym polega zabieg?

Pacjent wchodzi do wanny, w której ściankach i dnie wbudowane są dysze. Wanny różnią się liczbą dysz, średnicą otworków, a także ich rozmieszczeniem. Do niektórych wanien dołączona jest również dysza na długim wysięgniku do ręcznego prowadzenia strumienia wody. Dzięki temu fizjoterapeuta może skierować strumień wody w konkretne miejsca. Na tę dyszę można stosować nakładki o różnych kształtach, różniące się liczbą i wielkością otworków. To wszystko sprawia, że można dobrać odpowiedni masaż do dolegliwości pacjenta. Nie obawiajmy się wejścia i wyjścia z wanny – są one wyposażone w uchwyty, a w niektórych na dnie zamontowane są także maty antypoślizgowe.

Zanim zacznie się masaż, pacjent po prostu oswaja się z wodą. Po masażu zaś powinien odczekać jeszcze 2-3 minuty zanim usiądzie i kolejną minutę zanim powoli wyjdzie z wanny. Po zabiegu należy odpoczywać przez około 15-30 minut.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!