Masaż wirowy kręgosłupa

O zabiegu

Inaczej zwany kąpielą wirową. To łagodny masaż wodny połączony z wpływem ciepła. Rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Polecany po operacjach i urazach. Jest również stosowany w leczeniu przykurczów mięśniowych, ponieważ wpływa rozluźniająco na te struktury. Kąpiel wirowa może być ciepła (od 34 do 37 st. C) lub gorąca (od 38 do 42 st. C). 

Zalety kąpieli ciepłej to:

Zalety kąpieli gorącej to:

Jak się przygotować do zabiegu?

Ponieważ kąpiel wirowa wiąże się z zanurzeniem w wannie, strój kąpielowy jest niezbędny. Konieczny będzie również czepek lub upięcie włosów wysoko. Zabierzmy ze sobą klapki basenowe oraz ręcznik kąpielowy. Przed zabiegiem należy wziąć kąpiel i zdjąć biżuterię. Jeżeli pacjentka może być lub jest w ciąży, powinna o tym poinformować przed zabiegiem.

Na czym polega zabieg?

Zabiegi kąpieli wirowej wykonuje się w specjalnych wannach. Są one wyposażone w urządzenia o napędzie mechanicznym, które wprawiają wodę w ruch wirowy. Jej temperatura waha się od 32 do 40 st. C, w zależności od wskazań. Czas trwania zabiegu wynosi zwykle 10-15 minut.

Wskazania

Przeciwwskazania

Uwaga!

Osoby z chorobami układu oddechowego i serca nie powinny zanurzać się głębiej w wodzie niż do poziomu pępka. Głębsze zanurzenie ciała znacznie obciąża układ oddechowy i układ krążenia.

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!