Masaż wirowy kończyn

O zabiegu

Masaże wirowe można zastosować w wielu schorzeniach przy wielu dolegliwościach. Pomagają przy uciążliwym bólu i zaburzeniach pracy mięśni, stawów oraz nerwów. Wirówki pomagają przy opuchliznach powstających na skutek choroby czy urazu. Regularne stosowanie masażu wirowego poprawia krążenie krwi i przepływ limfy. Szybki ruch wirowy wody oddziałuje na skórę, drażni zakończenia nerwowe i poprawia krążenie krwi. Mięśnie kończyny poddawanej masażowi wirowemu przeciwstawiają się oporowi wiru wody i napinają się.

Wirówki mają działanie przeciwobrzękowe, zmniejszają zastój krwi żylnej, zwiększają przepływ krwi i chłonki, rozluźniają mięśnie, zwiększają zakres ruchu, działają przeciwbólowo.

Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg nie wymaga w zasadzie specjalnych przygotowań, o ile dbamy o higienę osobistą. Trzeba włożyć wygodne ubranie, by móc odsłonić kończynę, która ma być poddana masażowi w wirówce. Trzeba mieć ze sobą ręcznik. Jeśli masaż ma się odbywać w wannie, przygotowujemy się do niego tak, jak do pójścia na basen. Zdejmujemy ozdoby, bierzemy kąpiel, wkładamy strój kąpielowy oraz czepek lub spinamy włosy wysoko. Potrzebny nam będzie ręcznik oraz klapki basenowe.

Na czym polega zabieg?

Zabieg wykonuje się w wannie wirówce o odpowiednim rozmiarze. W praktyce wanny wyglądają jak misy. Pacjent wygodnie siedzi na krześle i swobodnie wkłada nogę do wysokiej misy. Niekiedy jednak odbywa się w wannie, wówczas trzeba do niej wejść w stroju kąpielowym. Jeśli zabiegowi poddawana jest ręka, masaż wirowy nie wymaga zanurzenia całego ciała. Misa zawieszona jest na takiej wysokości, by móc korzystać z masażu i wygodnie siedzieć. Temperatura zabiegu i ciśnienie wody jest dostosowywane do schorzenia. Zabieg trwa 10, 20 lub 30 minut i powinien być wykonywany codziennie lub co drugi dzień. Zaleca się serię co najmniej 10 masaży wirowych. Masaże wirowe nie powinny być łączone z krioterapią, bo zmniejsza to ich efektywność.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!