Kąpiele kwasowęglowe

O zabiegu

Swoje działanie terapeutyczne kąpiele kwasowęglowe sucha i mokra zawdzięczają działaniu dwutlenku węgla, który skutecznie rozszerza naczynia krwionośne, poprawia krążenie, a także obniża ciśnienie. Dwutlenek węgla rozpuszczony jest w wodzie (kąpiel mokra) lub powietrzu (sucha), a wchłaniany przez skórę i drogi oddechowe.

Kąpiel kwasowęglowa:

Jak się przygotować do zabiegu?

Przy kąpieli kwasowęglowej suchej pacjent nie musi się rozbierać, wystarczy, że usiądzie w kapsule, a ciało będzie poddawane działaniu dwutlenku węgla. Kąpiel kwasowęglowa mokra odbywa się w urządzeniach do hydroterapii – specjalnie do tego przygotowanych wannach. Do zabiegu wykorzystuje się wodę nasyconą dwutlenkiem węgla dostarczanym przez specjalny dozownik. Dwutlenek węgla do zabiegów może pochodzić z naturalnych źródeł gazowych, być pozyskany z wód szczawnych lub sprężony w butlach gazowych. Trzeba wziąć ze sobą kostium kąpielowy, ręcznik i klapki basenowe.

Na czym polega zabieg?

To zabieg z zakresu hydroterapii. Wykorzystuje kąpiel wodną z zawartością dwutlenku węgla o stężeniu co najmniej 750mh/l.

Kąpiel kwasowęglowa trwa około 10-15 min, a temperatura kąpieli wynosi 33-34°C. Należy ją powtarzać 2-4 razy tygodniowo, jednak nie powinno się przekroczyć 15 zabiegów w jednej serii. Bezpośrednio po zabiegu następuje krótkotrwały wzrost ciśnienia i tętna, dlatego u pacjentów cierpiących na duże skoki ciśnienia zabieg powinien być wykonywany ze szczególną ostrożnością.

Wykonywana jest z specjalnie przygotowanych do tego pomieszczeniach lub kapsułach. Sucha kąpiel ma takie samo działanie jak mokra, jednak dwutlenek węgla rozpuszczony w wodzie intensywniej oddziałuje na ludzki organizm. Stężenie dwutlenku węgla wynosi około 1%. Zabieg trwa około 20 min.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!