O zabiegu

Jonoforeza (dział elektroterapii) to zabieg polegający na miejscowym wprowadzeniu do tkanek ciała jonów leku lub surowca leczniczego za pomocą prądu galwanicznego tj. prądu o stałym natężeniu. Jony wnikają do skóry i gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej.Następnie przenikają do naczyń krwionośnych i wraz z prądem są transportowane przez krew do miejsca bólu. Dzięki temu można podać lek – także bardzo silny – bezboleśnie, bezpiecznie i bez obciążania układu pokarmowego, gdyż trafia on bezpośrednio do miejsca, skąd promieniuje ból. Już po wykonaniu pierwszego zabiegu pacjenci odczuwają ulgę. Jonoforeza łagodzi dolegliwości bólowe stawów, kręgosłupa i nerwobóle. Jest skuteczna także w stanach zapalnych. Korzystnie wpływa na skórę, wygładza ją, zamyka pory i wspomaga leczenie zmian trądzikowych.

Rodzaje jonoforezy

Tym co odróżnia jonoforezę od galwanizacji jest zastosowanie oprócz prądu stałego surowca leczniczego. Ze względu na użyty lek wyróżnia się jonofrezy:

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu jonoforezy pacjenci powinni mieć oczyszczoną skórę. Nie należy smarować jej maściami, kremami i balsamami, gdyż mogłyby one utrudnić wniknięcie leku. Powinniśmy na czas zabiegu zdjąć biżuterię. Zabieg poprzedzony jest wywiadem medycznym z pacjentem, na podstawie którego określa się parametry zabiegu, w tym dawkę leku i prądu.

Na czym polega zabieg?

Zabieg jonoforezy trwa ok. 20-30 minut. Pacjent w czasie wykonywania zabiegu leży lub siedzi w zależności od tego, która partia ciała jest poddawana jonoforezie. Sama procedura zaczyna się od rozsmarowania na chorym miejscu np. na kolanie płynnej substancji o właściwościach leczniczych. Następnie owija się je bandażem. Może to być też gazik nasączony lekiem. Następnie do wskazanej partii ciała terapeuta przymocowuje elektrody. Po podłączeniu elektrod prąd galwaniczny przepływa przez chore miejsce – między anodą i katodą. W tym czasie transportuje lek do tkanek ciała. W trakcie jonoforezy możemy poczuć mrowienie lub delikatne kłucie, a niekiedy uczucie metalicznego posmaku w ustach. Jest to prawidłowa reakcja organizmu. W trakcie procedury osoba przeprowadzająca zabieg może nas zostawić w sali zabiegowej i od czasu do czasu sprawdzać, czy zabieg przebiega prawidłowo. Standardowo jonoforeza jest wykonywana w seriach po 10 zabiegów(codziennie lub co drugi dzień). Po zabiegu skóra w miejscu przyczepu elektrod może być zaczerwieniona lub złuszczona. To naturalna reakcja na działanie prądu.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!