Głęboka stymulacja elektromagnetyczna (FMS)

O zabiegu

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna (dział fizykoterapii) w skrócie FMS z ang. Functional Magnetic Stimulation to zabieg łączący elektroterapię i magnetoterapię. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych aparatów, które wyposażone są w elektrody emitujące wysokoenergetyczne pulsacyjne pole magnetyczne. Siła głębokiej stymulacji elektromagnetycznej jest niemal tak duża jak rezonansu magnetycznego, jednak w przypadku FMS jest to impulsowe przerywane pole magnetyczne. Zmiany natężenia tego pola przez urządzenie indukuje prąd elektryczny w neuronach (naszych komórkach nerwowych), który po osiągnięciu określonej wartości powoduje skurcze mięśni. Podczas zabiegu pobudzane są więc komórki nerwowe, mięśnie i naczynia krwionośne. O ile pole elektryczne działa jedynie na powierzchni ciała, o tyle pole magnetyczne pozwala na przenikanie energii w głąb ciała: przez ubranie, kości, mięśnie i tkanki – nawet do 10 centymetrów w głąb ciała! Wskutek działania FMS niekiedy widoczne są podczas zabiegów drgania rąk lub nóg. Bez obaw, jest to w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg.

Efekty są widoczne dość szybko, nawet po pierwszym zabiegu. Terapia łagodzi dolegliwości bólowe i stany zapalne, zwiększa ruchomość stawów, redukuje krwiaki i obrzęki, przyspiesza krążenie krwi, proces regeneracji i usuwania toksyn z organizmu.

Jak się przygotować do zabiegu?

Do zabiegu głębokiej stymulacji elektromagnetycznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zabieg jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą, a zebrane w wywiadzie informacje posłużą do wybrania odpowiedniego programu terapii i ustalenia liczby zabiegów.

Na czym polega zabieg?

Zabieg głębokiej stymulacji elektromagnetycznej przebiega – w zależności od używanego aparatu – w pozycji siedzącej lub leżącej. Standardowo trwa on ok. 20 minut, a sesję powtarza się co drugi dzień. W zależności od zaleceń to może być od 10 do 20 zabiegów. Parametry w terapii z wykorzystaniem głębokiej stymulacji elektromagnetycznej terapeuta dostosowuje indywidualnie do problemu zdrowotnego pacjenta. W przypadku stanów przewlekłych na ogół, gdy ból nie jest tak intensywny lecz ciągły –zabiegi są bardziej intensywne, a przy ostrych stanach i silnym bólu – mniej intensywne. Podczas zabiegu terapeuta może poprosić o odsłonięcie określonej partii ciała (kolana, szyi, kręgosłupa). Jednak aparaty FMS zwykle emitują pole elektromagnetyczne, które przenika także przez ubranie.Niektóre aparaty wyposażone są w specjalne głowice manualne, które przykładane są do różnych części ciała pacjenta, a następnie mocowane do nich paskami stabilizującymi lub za pomocą statywu. Takie aparaty służą głównie do rehabilitacji narządów ruchu, mięśni i stawów, a także w terapii bólu. Zwykle są wyposażone w programy dedykowane konkretnym dolegliwościom. Ponieważ aparaty do FMS powodują skurcze mięśni, które przez ciało ludzkie jest odbierane jak wykonywanie ćwiczeń fizycznych, zabieg pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy i wzmocnić mięśnie. Procedura jest nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna, dociera do najgłębszych części ciała, stymulując je do regeneracji.

Istnieją także aparaty wyposażone w fotel, w którego siedzeniu znajduje się aplikator generujący pole elektromagnetyczne. Taki zabieg FMS jest dedykowany pacjentom z dysfunkcją układu moczowo-płciowego. Głęboka stymulacja elektromagnetyczna pobudza mięśnie dna miednicy, zwiększając siłę i wytrzymałość zwieracza oraz wszystkich pozostałych struktur układu moczowego i płciowego. Zabieg polega na tym, że pacjent siada wygodnie w fotelu, który zapewnia nam ćwiczenia mięśni Kegla bez wysiłku, co jest o wiele szybsze i skuteczniejsze.

W terapii schorzeń kręgosłupa także stosuje się aparaty FMS z użyciem fotela. W tym przypadku jednak aplikator do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej jest umieszczony w oparciu. Dzięki temu można skutecznie leczyć urazy, schorzenia i bóle odcinka lędźwiowego.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!