O zabiegu

Galwanizacja jest to zabieg fizykoterapeutyczny, w którym pacjent jest poddawany działaniu prądu stałego o małej częstotliwości (0-1000Hz).

Podczas galwanizacji, pod elektrodami, następuje początkowo zwężenie naczyń krwionośnych, a następnie ich gwałtowne rozszerzenie. Najpierw zjawisko dotyczy skóry, a potem obejmuje także głębiej położone tkanki. Dzięki galwanizacji następuje wchłanianie wysięków, obrzęków i krwiaków. Działanie prądu wpływa na poprawę krążenia w okolicy poddanej zabiegowi, przez co tkanki są lepiej dotlenione oraz odżywione, a szkodliwe produkty przemiany materii usunięte. Galwanizacja zapobiega zanikom porażonych mięśni, przyspiesza gojenia się ran i przewlekłych owrzodzeń. Ma działanie przeciwbólowe.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii i oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana galwanizacji była łatwo dostępna. Skóra w okolicy poddawanej zabiegowi powinna być pozbawiona zmian chorobowych i stanów zapalnych.

Na czym polega zabieg?

Do galwanizacji wykorzystywane są dwie płaskie elektrody, wykonane z cyny lub ze specjalnej gumy przewodzącej. Elektrody cynowe układane są na gazie o grubości co najmniej 2 cm, a gumowe na specjalnych gąbkach. Podkłady są nasączane wodą lub 0,1-0,5 % roztworem chlorku sodu. Dzięki temu zwiększa się przewodnictwo elektryczne skóry. Elektrody umieszcza się na ciele pacjenta. Przepływ prądu między elektrodami zależy m.in. od ich rozmiaru, ułożenia względem siebie, odległości między nimi czy też ukształtowania części ciała poddawanej zabiegowi. Stosuje się technikę jednobiegunową – jedna z elektrod jest mniejsza lub dwubiegunową – elektrody są tej samej wielkości. Jednak z elektrod stanowi katodę, a druga anodę. W czasie zabiegu pacjent wygodnie siedzi lub leży. W miejscu zabiegu odczuwa mrowienie, ukłucia czy wibracje. Nie wolno dotykać elektrod, przewodów ani aparatu, gdyż może to prowadzić do porażenia prądem.

Zabieg może trwać od 5 do 20 min. Sesje wykonywane są codziennie przez 10-12 dni w stanach przewlekłych lub nawet kilka razy dziennie w odstępach 3-4 godz.  w przypadku stanów ostrych.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!