Fala uderzeniowa

O zabiegu

Fala uderzeniowa to fala akustyczna,  gwałtownego wzrostu ciśnienia. Terapia falą uderzeniową przyczynia się do wyleczenia przewlekłego bólu. Przyspiesza zdrowienie poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi oraz metabolizmu.  Przywraca sprawność ruchową, powoduje wzrost i regenerację naczyń krwionośnych. Okazuje się, że w wielu przypadkach fala uderzeniowa jest skuteczniejsza od operacji chirurgicznej np. w przypadku łokcia tenisisty i golfisty, ostrogi piętowej, zespołu bolesnego barku czy kolana skoczka.

Jak się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem trzeba zadbać o czystość zwłaszcza okolicy ciała poddawanej terapii oraz oczyścić skórę z maści i kosmetyków. Warto miejsce poddane zabiegowi poddać depilacji. Trzeba zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty i ubrać się tak, by okolica poddawana zabiegowi była łatwo dostępna.

Na czym polega zabieg?

Do wykonania zabiegu falą uderzeniową używa się specjalnych aparatów, które wytwarzają falę uderzeniową. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10‑100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Po przyłożeniu głowicy na bolesny obszar, fala wnika w ludzkie ciało na głębokość kilku centymetrów. Długość trwania pojedynczego zabiegu szacuje się na 5-10 minut. Zwykle wykonuje się od 3 do 5 zabiegów, z częstotliwością co 4- 7 dni. W zależności od jednostki chorobowej stosuje się różne rodzaje fal, częstotliwość impulsów oraz głębokość penetracji fal.

Wskazania

Przeciwwskazania

Należy zachować dużą ostrożność w przypadku stosowania zabiegu u osób po zawałach serca. Najpierw trzeba to skonsultować z lekarzem.

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!