Bicze szkockie

O zabiegu

To zabieg oddziałujący na ciało za pomocą silnych strumieni wody o zmiennym ciśnieniu oraz temperaturze. Dostępne są nie tylko w ośrodkach fizjoterapeutycznych, ale także na basenach, w salonach SPA oraz uzdrowiskach i sanatoriach. Warto jednak zwrócić uwagę, by wykonywał je tylko specjalnie przeszkolony fizjoterapeuta. Pamiętajmy też, że bicze szkockie, mimo dobroczynnego działania na organizm, mają dużo przeciwwskazań i trzeba się skonsultować z lekarzem zanim skorzystamy z zabiegu.

Bicze szkockie wypuszczane są z dużym ciśnieniem, więc strumień wody mocno uderza w ciało człowieka. Dzięki temu pobudza krążenie krwi w skórze, w miejscu poddawanym zabiegowi, a to powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Bicze szkockie wpływają na przyspieszenie przemiany materii, a przez to wspomagają regenerację komórek i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, działają więc odchudzająco. Woda w biczach zmienia temperaturę z zimnej na ciepłą i odwrotnie, co prowadzi do zjawiska zwanego grą naczyń krwionośnych, które na przemian zwężają się i rozszerzają. Dodatkowo bicze wodne ujędrniają skórę i przywracają jej elastyczność.

Bicze szkockie wpływają drażniąco na zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze, dzięki temu poprawia się praca nerwów odpowiedzialnych za unerwienie narządów wewnętrznych. Zabieg powoduje też przyspieszenie oddechu, co prowadzi do lepszego dotlenienia mózgu. Poprawia to procesy poznawcze i myślowe, a także powoduje psychiczne odprężenie. Bicze szkockie można porównać do silnego masażu. Powodują zmniejszenie napięcia mięśni i ich rozluźnienie.

Jak się przygotować do zabiegu?

Tak jak do wizyty na basenie. Najpierw trzeba wziąć kąpiel i zmyć z ciała maści, kremy czy kosmetyki. Trzeba też zdjąć biżuterię. Zabiegowi powinno się poddawać bez ubrania, ale jeśli to bardzo nas krępuje, możemy włożyć strój do kąpieli – panowie kąpielówki, panie kostium, ale koniecznie dwuczęściowy! Potrzebne nam będą klapki basenowe i ręcznik kąpielowy. Czepek kąpielowy zapobiegnie zamoczeniu włosów. Jeśli nie jest wymagany, trzeba koniecznie wysoko spiąć włosy.

Na czym polega zabieg?

Zabieg przebiega w specjalnym, wyłożonym kafelkami pomieszczeniu. Fizjoterapeuta ustawia odpowiednie ciśnienie i temperaturę wody. Przygotowuje także dysze – mają one różne nakładki, dopasowane do różnych dolegliwości. Pacjent podczas zabiegu stoi w odległości ok. 3 m od natrysku. Fizjoterapeuta kieruje strumień wody na ciało pacjenta stopniowo zwiększając ciśnienie. Zabieg trwa ok. 5 minut. W zależności od zaleceń lekarza, można wykonać natrysk na całe ciało lub tylko na określoną jego partię.

Wskazania

Przeciwwskazania

Zabiegi

Na czy polegają poszczególne zabiegi w sanatoriach i uzdrowiskach? Jak przygotować się do każdego zabiegu? Jakie są wskazania i przeciwskazania? To warto wiedzieć przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny!